Veterinární klinika

Nejen lidé chodí k lékaři. Pokud máte domácího mazlíčka, tak ať se jedná o psa nebo morče, obojí si zaslouží lékařskou péči stejně jako lidé. Co vám nabízejí veterinární kliniky?

Nemoci i pravidelné kontroly u zvířat

U** zvířat** je asi dvojí problém, co se týká nějakých zdravotních obtíží. Jednak je to fakt, že pokud se** zvíře** necítí v pořádku, tak to neumí dát jasně najevo a jeho páníček si některých menších odchylek v chování nevšímá. Pak je tu druhá obtíž a sice to, že majitel zvířete často nedbá na lékařské kontroly u svého zvířete, protože to nepovažuje za nutné, v přírodě by si zvíře také přeci muselo poradit samo. Mějte ale na paměti, že ať už máte psa, králíka nebo i malou myš, tak už se jedná o domestikované tvory, kteří jsou více choulostiví než divá zvěř. Proto je nutné i jim dopřávat pravidelnou péči, ať už se to jedná té lékařské, ale třeba i kosmetické.

V této oblasti můžeme uvést příklad, že lidé leckdy nedbají na pravidelné zastřihávání drápků u psů nebo i papoušků, nedbají na** pravidelné broušení zubů u hlodavců** apod. Tyto zpočátku kosmetické problémy pak mohou vaše zvířátko dovést až k péči veterináře, který tak sice má náplň své profese, ale i on by raději viděl zvíře zdravé a v pohodě.

Co se týká prohlídek a návštěv u veterinárního lékaře, pak asi stojí ještě za zmínku jeden problém. Ten se týká nedůvěry v lékařskou péči o zvířata. Spousta lidí má totiž zafixováno, že** veterinární péče** stojí hodně peněz a leckdy si veterináři ani neví rady se zvířetem. Tito tvorové nemají takovou hodnotu jako lidské bytosti, a proto, pokud zemřou na operačním sále, tak se vlastně nic nestane jako v případě smrti lidského pacienta. Spousta lidí se proto bojí jít k veterináři třeba s činčilou, která má třeba bulku, protože si myslí, že případný nádor lékař u tak malého zvířete neodstraní. Všechny tyto faktory jsou ale minimálně zkreslené. Je pravda, že zvířata nemají zdravotní pojištění, a proto lékařská péče o ně je nákladnější. Rozhodně se ale nejedná o marné lékařské úkony, pokud najdete kvalitního veterináře. Odtud se ale dostáváme k lékařské profesi jako takové. Ať už se jedná o doktora pro lidi nebo pro zvířata, tak oba studovali náročné obory, kterým věnovali hromadu času a úsilí a i nadále jsou vystavováni různým zkouškám. Není tedy v jejich zájmu, aby svoji práci šidili. Stejně jako v oblasti péče o lidi, tak i u veteriny můžete narazit na dobrého doktora a špatného. Proto si přečtěte pár tipů, jak nalézt toho svého.

Veterinární klinika – jakou si vybrat

Stejně jako u mnoha jiných oborů i zde platí, že dobré reference jsou k nezaplacení. Tady se naskýtá velká výhoda v podobě fenoménu pejskařů. Jistě nám dáte za pravdu, že tito lidé k sobě mají nějak blíže, aniž by se více znali. Zdraví se a povídají si o svých zvířátkách spontánně a navozují i přátelství. V tomto okruhu pak máte jedinečnou možnost optat se, jaký veterinární lékař je dobrý. Můžete si být jisti, že i když daná osoba nebude mít nějaké zkušenosti, tak si jistě vyslechla od někoho reference na nějaké doktory.

Pak zohledněte specializaci lékaře. Je pravda, že v našich končinách lékaři řeší spíše problémy u psů, koček, králíků, morčat apod. Exotičtější a méně obvyklá zvířata, jako jsou třeba činčily, jsou pro lékaře někdy trochu méně známá, ale pořád se jedná o živý organismus. To znamená, že doktor nemusí vědět, že činčily často trpí na epilepsie, ale ví jak epilepsii všeobecně léčit. Pokud ale budete hledat veterinárního lékaře, tak je samozřejmě lepší se optat, zda-li danému druhu zvířete rozumí.

Dalším kritériem jsou reference ohledně faktu, jestli je lékař schopen udělat maximum pro záchranu života zvířete. Jsou totiž tací, kteří by nenechali utratit zvíře, pokud vidí ještě jiskru naděje na nějakou léčbu a majitelé zvířat si i o tomto říkají. Tito páníčkové se pak neváhají vydat i za město, jen aby lékař pomohl jejich mazlíčkovi.

Důležité je také prostředí ordinace a vybavenost. Čistá čekárna a ordinace evokují tu nejlepší péči. Co se týká vybavení, tak ne každá ordinace může disponovat třeba rentgenem, což ovšem neznamená, že by byla nekvalitní. Pokud ale máte podezření, že pes má problémy s ploténkami, tak raději rovnou hledejte ordinaci, kde rentgen mají.

Veterinární klinika – co nabízí

Jedná se v podstatě o obdobné služby jako u klasických lékařů, protože živý organismus se v zásadě neliší, jen každý tvor má jiná specifika. Jako prvotní službou jsou tedy** preventivní prohlídky**. Zde se vám nabízí očkování, čipování, odčervení, vyšetření a náležité úkony před cestou do zahraničí, udržování chrupu v dobrém stavu či jen konzultace ohledně chovatelství. Pak se nabízejí další služby dle specifikace problému.

Gynekologie a porodnictví

I fenky potřebují leckdy péči gynekologa, ať už máte březí fenku proto, že jste chovatelé šlechtěných plemen nebo se vám fena zaběhla náhodou. I zde existují vyšetření, kdy se určí optimální doba krytí, vyšetří se pohlavní orgány u zvířete a nabízí se i vedení porodu.

Dermatologie

Psi mohou mít často problémy s kůží, i když pod srstí není vidět. Obtíže mohou ale vyvolávat různí parazité, lze pozorovat záněty nebo alergie.

Onkologie

Problematika týkající se rakoviny se nevyhýbá ani zvířatům. Naopak jí trpí stejně jako lidé. I zde proto můžete využít služeb histologie, cytologie a následné léčby, jako je operace, chemoterapie a to ať se jedná o velká či malá zvířata. Je pravda, že zde leckdy věda není tak sofistikovaná a nelze provádět úkony jako u lidí. Za lékařem za jděte ale v každém případě, ať zvíře netrpí.

Ortopedie

Zejména velká plemena psů mají problémy s klouby, proto veterináři nabízejí vyšetření příčin kulhání, léčí problémy s klouby, chrupavkami či ploténkami. Lékařské úkony zahrnují i klasické operce, kdy se napravuje nebo odstraňuje část nefunkčního systému, aby zvíře netrpělo bolestmi.

Chirurgie

Zde se jedná o specifika ohledně nemoci. Mnohou to být výše zmíněné problémy z oblasti onkologie nebo ortopedie. Stejně tak ale zvíře lze operovat, pokud spolkne něco závažného, jestli nemá přetočený a nadmutý žaludek, pokud má kýlu apod. Mezi klasické operace se řadí i kastrace.

Neurologie

Zvířata mohou často trpět nervovými nemocemi, jako jsou různé křečové stavy nebo epilepsie. Zde se nabízí vyšetření míchy a odběr mozkomíšního moku. Poté většinou následují spíše léčebné metody pomocí medikamentů, které zvířeti ale výrazně ulehčí život.

Nemoci u různých typů zvířat

Veterináři mají zkušenosti s několika druhy zvířat. Jednak je tu určitý základ projevů, kterými trpí nejen všechna zvířata, ale i lidé. Pak jsou tu oblasti, které jsou specifické pro každé zvíře zvlášť. Jestli je lékař obeznámen s typem vašeho zvířete se proto raději přeptejte ihned.

Na závěr přehledu zákroků pak zmíníme i oblast ne příliš veselou. Jedná se o utracení zvířete. Pokud důvěřujete svému veterináři a vidíte, že je opravdu odborník na slovo vzatý, tak jestli doporučuje utracení, silně to zvažte. Majitelé zvířat, i když vidí svého miláčka v podstatě nepohyblivého, tak nemají to srdce se ho vzdát. Myslete ale na to, že v leckterých případech je to jen prodlužování trápení a že už to lepší nebude.

Nemoci u zvířat

Zvířata mohou trpět spousty nemocemi a obtížemi jako člověk. Je pravda, že klasickou rýmu a nachlazení ale přecházejí s leckdy větší statečností. Pak jsou tu ale i závažnější choroby. Taková rakovina se nevyhýbá zvířatům velkým i malým. Pak se nabízejí specifika u jednotlivých druhů mazlíčků.

Co se týká psů, tak velká plemena nebo jezevčíci mají ke stáru často problémy se zády a nohami. Někdy je pro ně problém sejít schody, proto je lepší je snášet, aby se ještě více nezatěžoval kosterní systém. Leckdy se přistupuje k operacím, ale závisí to na věku a kondici daného zvířete.

Pak tu je** oblast hlodavců**. Ti mají všeobecně leckdy problém s** přerostlými hlodáky**, které jim pak nedovolují přijímat potravu, proto dbejte na pravidelné obrušování tvrdými produkty (např. větve nebo minerální kameny). Pak se nabízí ještě jeden nešvar. Pilinové podestýlky. Zkuste si pilinami přejet hřbet ruky. Nemusíte být extrémně citliví či alergičtí a možná vám zčervená kůže nebo alespoň zasvědí. Nyní si vezměte, že hlodavci v tom žijí denně. To je může rovněž dráždit, proto, ať už máte myš nebo králíka, dejte jim raději kukuřičnou drť.

A co třeba plazi? Ti mohou mít třeba problémy ze zadrženými vejci nebo v případě želv se může jednat o poranění krunýře.

Zvířata, stejně jako lidé, mají právo na kvalitní lékařskou péči. Tu jim poskytuje odborník, který má před jménem titul MVDr. Veterinář a je schopen vašemu zvířeti pomoci. Najděte si proto podle referencí jiných toho svého, který ulehčí život vašemu zvířátku a také vám. Investujte do života živého tvora, který vám posléze svoji přítomností vynahradí vynaložené finance svoji láskou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20074 (magazin-chovatelstvi.cz#9804)


Přidat komentář