Ušní svrab u koček a psů

Ušní svrab - příznaky a léčba ušního svrabu u psů a koček. Nejčastějším projevem ušního svrabu je svědění v okolí uší. Svědění se u zvířat projevuje intenzivním škrábáním, které může vést až k poraněním, a třepáním hlavou.

Ušní svrab - kočky

Ušní svrab se projevuje zejména u zanedbaných koťat nebo starších zvířat. U domácích koček je ušní svrab příčinou 60 až 70% zánětů zvukovodu. U psů je ušní svrab příčinou pouze 5% všech zánětů zvukovodu. U psů se příznaky ušního svrabu objevují dříve.

Ušní svrab - příčiny onemocnění ušním svrabem

Ušní svrab, nebo-li také ušní prašivina, je onemocnění zevního zvukovodu zvířat. Původcem ušního svrabu psů a koček je strupovka ušní (Otodectes cynotis), která napadá také fretky, lišky a ostatní šelmy. ## Jak se na zvířatech projevuje ušní svrab

Nejčastějším projevem ušního svrabu je svědění v okolí uší. Svědění se u zvířat projevuje intenzivním škrábáním, které může vést až k poraněním, a třepáním hlavou. Přítomnost parazitů v uchu zvířete také stimuluje tvorbu ušního mazu, který je nápadně tmavý. Strupy a maz obsahují živé roztoče a jsou proto infekční pro ostatní zvířata. Na člověka tento ušní svrab není přenosný. Neléčený svrab může vést k těžkým hnisavým zánětům zvukovodu, které se mohou rozšířit do bubínku a pak dále do středního ucha.

Prevence a léčba ušního svrabu

První pomocí pro zvířata napadené ušním svrabem je pravidelné čištění ucha antiparazitárními přípravky a odstraňování ušního mazu a strupů. Léčba musí pokračovat alespoň 30 dní, i poté, co příznaky ustoupí. Pouhá jediná přežívající samička může totiž opět vyvolat ušní svrab. V pokročilejších fázích nemoci jsou indikována antibiotika. Nutné je přeléčení také ostatních zvířat žijících ve stejné domácnosti s nemocným zvířetem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20046 (magazin-chovatelstvi.cz#8866)


Diskuze a zkušenosti

Lenka | 01.11.2010 21:20
Stronghold Dobrý den, nevím kdo psal článek, ale je zcestný. při kočičím svrabu se ucho nečeistí antiparazitálními přípravky! používá se prostředek Strong-hold pro kočky. Pipetka se nakape za krk a preparát se vstřebá do krve a zahubí původce svrabu v uchu. Až po týdnu se pak ucho vyčistí u veterináře(asi 3krát). Strong hold působí i proti blechám, klíštatům a škrkavkám kolem 3 měsíců v kuse.

Petra | 09.05.2011 11:44
není pravda Ten článek není zcestný. Stronghold se dá použít a má tu výhodu, že působí i na jiné parazity, ale je to jen jedna z možností. Lokální léčba se pořád používá, je účinná a při sekundární bakteriální infekci i nezbytná!


Přidat komentář