Úrazy a nehody u psů

Úrazy a nehody u psů. První pomoc při úrazech a nehodách. Pokousání a rány psa. Řezné rány. Stáří psa, nemoci psů a potřeba vitamínů. Kterým příznakům věnujeme pozornost. Onemocnění ledvin. Přenášení poraněného psa. Zápach u psů.

Úrazy a nehody u psů

Zraněný a vyděšený pes někdy kouše, proto mu nejdřív svažte čelisti. Tímto jednoduchým a rychlým úkonem zajistíte, že při další manipulaci s ním nebude nikdo poraněn. Pak přeneste psa z místa nehody do teplé a klidné místnosti. Podsuňte pod něj přikrývku nebo prostěradlo a neste ho jako ve visutém lůžku. Když nemáte přikrývku, držte psa v zátylku.

První pomoc při úrazech a nehodách

Neztrácejte čas, šok je váš nejnebezpečnější protivník. Uložte psa pohodlně na přikrývku a dejte k němu ohřívací láhev. Nedávejte mu alkohol ani aspirin, ale můžete zkusit podat psu několik lžic teplého sladkého čaje. Na silně krvácející rány položte silnou vrstvu vaty, cupaniny nebo složený kapesník, pevně přitiskněte a držte, je-li třeba, až do příchodu veterinárního lékaře. Nepokoušejte se přikládat dlahu ani škrticí obvaz. Pamatujte, že získáte čas, když tohle všechno budete dělat v autě na cestě do veterinární ošetřovny, než když budete čekat, až se veterinární lékař dostaví k vám.

Úrazy a nehody u psů - pokousání a rány psa

Hned jak objevíte ránu, ostříhejte kolem ní nůžkami srst a omyjte okolí rány slabým dezinfekčním roztokem. Na menší poranění, která nevyžadují odborné ošetření, naneste antiseptickou mast nebo zásyp. Při kousnutí pro jistotu nechte psa ošetřit u veterinárního lékaře antibiotiky s dlouhodobým účinkem. Malé rány neobvazujte, aby k nim měl přístup vzduch.

Úrazy a nehody u psů - řezné rány

Řezné rány na polštářcích tlapek jsou nepříjemné, ale nikoli nebezpečné. Pomalu se hojí a často se nedají zašít. Po vyčištění řezné rány a nanesení antiseptické masti navlečte na ránu dětskou bavlněnou ponožku. Nepoužívejte nepropustnou látku ani sáček z plastů a nikdy obvaz neupevňujte gumou. Obvaz musí propouštět vzduch a upevňuje se nejlépe náplastí.

Stáří psa, nemoci psů a potřeba vitamínů

Tak jako lidé žijí dnes i psi déle, ale málokterý se dožije víc než 17 let (to odpovídá asi 84 letům lidského věku). Psům starším deseti let je nutno věnovat zvýšenou pozornost. Všem starším psům prospějí denní dávky polyvitamínových přípravků.

Úrazy a nehody u psů - kterým příznakům věnujeme pozornost

Přetloustlá zvířata se nedožívají takového věku, jak by mohla. Obezita s sebou přináší srdeční potíže, nedostatečnou činnost jater a cukrovku. Než začnete uvažovat o zhubnutí obézního psa, poraďte se s veterinárním lékařem, doporučí vám speciální dietu.

Úrazy a nehody u psů - onemocnění ledvin

Někteří staří psi naopak hubnou. Obvyklou příčinou je onemocnění ledvin a „vyplavování” bílkovin do moče. Veterinární lékař vám poradí, jak o takového psa pečovat a předepíše vhodnou dietu. Ledviny bývají prvním orgánem, na kterém se projeví stárnutí. Jestliže byl pes v mládí vakcinován proti leptospiróze a vakcinace je každoročně obnovována, není velké nebezpečí chronického zánětu ledvin, na který psi kdysi hojně umírali.

Revmatismus se u zvířat vyskytuje vzácně

ale časté jsou různé formy zánětu kloubů. Právě tak jako u lidí, ani u psů není možné úplné vyléčení, ale dá se udělat mnoho pro zmírnění bolesti, udržení pohyblivosti kloubů a omezení kulhání. Při prvních příznacích zhoršené pohyblivosti nechte psa vyšetřit veterinárním lékařem. Artritida se dnes u psů léčí mnoha způsoby, od zlatých injekcí a kortikosteroidů po protizánětlivé léky a akupunkturu.

Úrazy a nehody u psů - přenášení poraněného psa

Při nehodě psa okamžitě odneste na bezpečné místo. Použijte prkno, prostěradlo, přikrývku nebo kabát. Ať vám jiní lidé pomohou přidržet psa tak, aby se mu neohýbala páteř. Zacházejte s ním co nejšetrněji. Psu se dostane pomoci rychleji, když uvědomíte veterinárního lékaře a sami k němu psa dovezete, než když on musí přijet k vám. Když zvedáte psa do vozu, ať jde někdo napřed, chrání psa před otřesy a přidržuje mu páteř, aby se neohýbala.

Zápach u psů

Staří psi někdy zapáchají. Nejčastějším zdrojem zápachu je tlama. Nevyhazujte peníze za dezodorační tablety s obsahem chlorofylu, které pomohou jen dočasně. Vezměte psa k veterinárnímu lékaři, který vyšetří ústní dutinu a vyčistí dásně a zuby. Jiným zdrojem zápachu u starých zvířat jsou uši a zadek. Podívejte se, jestli nejde o sněť; hrozí především psům s dlouhýma převislýma ušima, např. španělům. Když váš pes přestává pečovat o svou srst, kontrolujte, zda mu na některých částech těla, především na zadku, neplstnatí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20054 (magazin-chovatelstvi.cz#9123)


Přidat komentář