Stříhání drápků

Jak správně a jak často stříhat psům drápky? Co dělat u psů se strženým nebo zatrženým drápem? Jaké kleště pro stříhání vybrat? Dočtete se i o případu přímo z veterinární ordinace.

Jak správně stříhat drápky psům

Mezi běžnou péči o psa se řadí stříhání drápků a kontrola análních žlázek u psů. V naší zabetonované civilizaci žije pes jen s minimálním množstvím pohybu, a čest budiž výjimkám. Vlci v přírodě naběhají za noc 40 až 100 km a dorůstání drápů odpovídá jejich běžnému opotřebení při tomto „normalizovaném” pohybu. A s civilizačními změnami přichází problémy.

Dorůstání drápků

Psí drápy jsou podobně jako lidské nehty kožními deriváty a stále dorůstají. Protože příroda neživí nic zbytečně, i přerůstání drápů má svůj důvod. Na měkkém terénu jako je bláto a sníh relativně hladké polštářky tlapek kloužou stejně jako letní sjeté pneumatiky „sliky”, a protože řádný odraz při lovu nebo útěku spolurozhoduje o přežití, investovala příroda cennou výživu do „zimního hřebového vzorku”, jaký znají např. plochodrážní jezdci. Na koberci však dochází k problémům. „A nejen na koberci, takže řada psů pobíhajících jenom po dvorku nebo uvázaných u boudy má drápy přerostlé tak, že se jim zvedají prsty a prohýbají záprstí”, říká MvDr. Zdeněk Cvrček. To vede k nefyziologickému postoji a přetížení některých svalových a šlachových skupin a kloubů. Takové zvíře potom začne kulhat.

Pomoc při strženém drápku

Dalším problémem potom bývá ztržený nebo zatržený dráp. Při řádném ošetření to není nijak dramatické neštěstí, ale při úplném vyzutí drápu z kostního lůžka bývá docela nepříjemná ztráta krve a tělo se otevírá infekci, především tetanu. Při neúplné ztrátě drápu pak bolí každé došlápnutí a když se potom dráp zahojí křivým srůstem, může do budoucna bolet každý krok, který zvíře v životě ještě udělá. Naštěstí to není vždy, ale i tak, nemusí to být zrovná váš pes, že ne?

Čili při takové nehodě obvažte tlapku sterilním obvazem, pokud ho nemáte doma, je v autolékarničce. Z nouze stačí i přežehlený kapesník, s obvazem nebo ponožkou navrch. Kontaktujte veterináře a domluvte se na ošetření. Pokud dráp zůstane viset na noze, nelze vyloučit, že se bude muset provádět zákrok v narkóze. Počítejte s tím z hlediska času, dopravy, krmení atd.

Krácení drápků

Pes obvykle nesnáší krácení drápků příliš dobře. Pro něj to jsou zbraně a zkracování drápů snáší řada psů stejně těžko, jako pouštní Arab odebrání pušky. Proto je třeba psy zvykat na dotyk tlapky a krácení drápků už od malého štěňátka, obvykle už tak od pěti týdnů. V té době má pejsek tenké drápky s výrazným zářezem a přesahující špičkou. Tehdy lze drápky krátit dokonce po hmatu a pejskovi u toho dávat pamlsky a chlácholit ho. Už by měl ale být zvyklý na hlazení tlapek. „Mám jednoho takového pacienta, který pravidelně přichází do ordinace, postaví se na zadní, tlapky položí na vyšetřovací stůl jak modelka na manikůře a naprosto klidně čeká až mu ostříhám drápky jeden po druhém”, říká MvDr. Zdeněk Cvček. Je to obrovský rozdíl proti psům, kteří se při dotyku tlapky rukou propadají panické hrůze a jsou schopni pokousat vlastního majitele.

Ćím stříhat drápky

Značnou roli přitom hrají kleště, které používáte. U štěňátek stačí kleště na lidské nehty, velmi vhodné jsou také neopotřebované rovné elektrikářské štípačky. Ne klasické obloukové! Gilotinové chovatelské kleštičky mne moc nezaujaly, poměrně snadno přestane břit doléhat a začne se vychylovat z přesného směru. Nejdříve to pozná pes a hned nato vy. Profesionální kleště na drápky stojí kolem osmi set korun, ale rozhodně nejsou nedostižné. Určitě je bude mít váš veterinář nebo psí salon.

Jak často stříhat drápky

Problémem pozdě stříhaných drápů jsou cévy, které se při tvorbě „zimního vzorku” natáhnou i tam, kde normálně nemají být. Ale je nutno zásobovat výživou (a tedy krví) i buňky na hrotu drápu, a proto se zásobovací trasy, v tomto případě cévy, extrémně prodlužují. Takže i pokud budou krvácet, nic se neděje. Pouze je potřeba takové drápy často stříhat. Jakmile pomine potřeba, cévy se zase zkrátí na svou původní délku a pak už střih nekrvácí. S jedinou výjimkou: Nesmíte zasáhnout kostěné lůžko! A při stříhání nezapomeňte na palec, který se neobrušuje a přerůstá velmi rychle. Je na vnitřní straně předních nohou a nedotýká se země. „Viděl jsem i tak hrozně zarostlé drápy, že zarůstaly po dokončení kruhu zase do měkké tkáně poblíž místa, odkud vyrůstaly”, říká MVDr. Zdeněk Cvrček. To lze přirovnat snad jen k čínskému mučení.

Které drápky se obrušují rychleji

Zadní drápy se obrušují o něco rychleji, protože pes je zvíře „se zadním náhonem”. Svaly podél páteře spolu se svaly pánevních končetin a hýždí tvoří základ pohybu vpřed, kdy trup funguje jako pružina. Přední nohy jsou určeny k řízení pohybu, k hrabání a uchopování kořisti. K chůzi samozřejmě také, ale skutečně se při běhu přední drápy opotřebovávají méně.

Co se týče zadních drápů, největším rizikem je tzv. paspárek

To je pátý, někdy i šestý prst na vnitřní straně nohy. Někdy sice tvoří standardní znak plemene a neodstraňuje se, velmi často je ale jenom zdrojem rizik a trápení. Kromě toho, že může zarůstat stejně jako palec na přední noze, může se zatrhnout a traumaticky amputovat celý prst. Někdy sice není vyvinut kompletní kloub, ale i v takových případech bývá oblast plnohodnotně zásobena krví.

Upozornění na ohrožení

Vzpomínám na jeden případ, kdy si pes zatrhl tento paspárek při vystupování z vlaku. Než byl pes dopraven do dva kilometry vzdálené ordinace, zemřel na vykrvácení. Tento smutný příběh je výstrahou majitelům, váhajícím odstranit tento přídatný prst štěněti. Je to sice plnohodnotná amputace, ale čím dříve se udělá, tím lépe se provádí, a tím víc se sníží riziko neštěstí. Pokud se skutečně něco podobného stane, pamatujte, že každé auto má autolékarničku, která nemusí být použita jen při autonehodě, ale vždy když je to potřeba. Nedomnívám se, že by nějaký řidič odmítl poskytnout obvaz nebo škrtidlo krvácejícímu psovi. A poté rychle s poraněným psem na veterinu!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20058 (magazin-chovatelstvi.cz#9264)


Přidat komentář