Retroviry koček

Léčit se tyto choroby nedají, je možno pouze podporovat imunitní systém a potlačovat projevy ostatních přidružených chorob. Mezi nejslavněší retroviry patří HIV, lidská AIDS, o které bude ještě zmínka.

Retroviry koček

Léčit se tyto choroby nedají, je možno pouze podporovat imunitní systém a potlačovat projevy ostatních přidružených chorob. Mezi nejslavněší retroviry patří HIV, lidská AIDS, o které bude ještě zmínka. Evropští veterináři se nedomnívají, že by byli kočičími viry ohroženi lidé, američtí kolegové s námi v některých případech nesouhlasí. A nyní k jednotlivým chorobám.

Retroviry koček - FeLV - Feline Leukemia Virus

Nositel viru nemusí mít žádné klinické příznaky a přesto může virus šířit dál. Po určité době se může snížit až vymizet imunita a kočka se stává vnímavou pro jakoukoli infekci podobně jako u FIV. Na tyto choroby je třeba myslet u koček s dlouhodobým nebo opakovaným prskáním a výtokem z očí, které odolávají léčbě.

Lymfomy

Druhou formou této nemoci jsou lymfomy - nádory lymfatických systémů - v podkoží, mízních uzlinách a na střevech. Velmi podstatnou informací je fakt, že proti této nemoci existuje preventivní postup. Krevní test může potvrdit nebo vyloučit přítomnost protilátek v krvi a tím informovat o případné infekci - nebo naopak o její nepřítomnosti.

  • Pokud krevní test nepotvrdí přítomnost lymfomů, je možné kočku naočkovat proti této chorobě

    Test lze provést v ordinaci veterinárního lékaře během 10 minut a pokud je výsledek negativní, lze proti této chorobě naočkovat, za 14 - 21 dní je ale potřeba revakcinovat. Dále se revakcinuje každých 12 měsíců - ne déle ! Pokud chcete připouštět svou chovnou kočku, žádejte předložení očkovacího průkazu chovného kocoura s negativním testem na FeLV a zkontrolujte, zda od té doby je FeLV pravidelně revakcinována. Pokud chybí některá vakcína v řadě, raději se poohlédněte jinde. Majtelům chovného kocoura doporučuji striktně vyžadovat dotéž od majitelů koček. Výsledek vyšetření může být buď ze Státního veterinárního ústavu nebo od praktického veterináře. V tom případě je opsán v průkaze typ testu, jeho výrobní číslo a datum vyšetření. Nebo, ještě lépe - může být v průkazu přímo nálepka z tohoto testu a potvrzení negativity.
    Testuje se chromatograficky, provedení je velmi podobné těhotenskému testu.

Retroviry koček - FIV - Feline Imunodeficiency Virus

Klinicky je nerozlišitelný od viru FeLV a ještě relativně nedávno byly oba viry považovány za totožné. Virus je blízký příbuzný viru HIV, přesto je na člověka nepřenosný. U koček proti němu neexistuje očkování. Existuje ale test velmi podobný jako u FeLV, někdy dokonce jsou oba testy spojeny. Pozitivní zvířata je třeba vykastrovat a izolovat, aby nemohla dále virus roznášet. Na FIV je třeba myslet při opakovaných případech infekční rhinotracheitidy, kočky s opakovanými průjmy, horečkou nejasného původu, zvětšenými mízními uzlinami, anemií, leukopenií (malým množstvím bílých krvinek v krvi), kočky se zánětem dásní. Pro chovná zvířata platí totéž co u FeLV (kromě možnosti očkování ) - tj. provést test na půl roce věku a od majitele druhého chovného zvířete požadovat předložení potvrzení o negativním vyšetření na FIV.

Retroviry koček - FIP - Felinní Infekční Peritonitida

Infekční zánět pobřišnice koček je další ze skupiny virových chorob s dlouhou inkubační dobou a nespecifickými příznaky. Kromě imunosuprese (oslabení imunity) se FIP projevuje ztrátou hmotnosti, stále častějším zvracením, pozdější postupnou ztrátou schopnosti chodit a bolestmi břicha. Léčba je pouze symptomatická - tj. vedoucí k dočasnému zmírnění problémů. Pro tuto chorobu platí totéž co pro předchozí - lze ji diagnostikovat imunologicky a pozitivní zvířata oddělit od zdravé populace koček.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20050 (magazin-chovatelstvi.cz#8965)


Přidat komentář