Psinka u psů

Psinka u psů. Psinka a co to je psinka. Psinka a formy psinky.Psinka je akutní nakažlivé onemocnění, které bylo zavlečeno do Evropy z Ameriky v 18. století. Na našem území byla psinka zaznamenána po první světové válce, jako velmi nakažlivé onemocnění.

Psinka a co to je psinka

Psinka je akutní nakažlivé onemocnění, které bylo zavlečeno do Evropy z Ameriky v 18. století. Na našem území byla psinka zaznamenána po první světové válce, jako velmi nakažlivé onemocnění s vysokou úmrtností zejména u psů. Inkubační doba u psinky je 3 až 7 dní. V některých případech probíhá onemocnění velmi rychle. Jedná se o případy, kdy se virus po náhlém vzestupu teploty rozmnoží, vyplaví se do krve a pes uhyne, zpravidla do 3 dnů.

Psinka a formy psinky

Podle toho, které orgány jsou původcem nejvíce postižené, rozeznáváme čtyři základní formy psinky: plicní, střevní, nervovou a kožní. Průběh onemocnění je rozmanitý. Každá forma se může vyskytovat samostatně.

Psinka – plicní forma

U plicní formy se brzy objevují příznaky zánětu dýchacích cest (výtok z nosu, pes si tře nos o přední tlapky), výměšek z nosu je řídký, později hlenovitý až hnisavý s příměsí krve. Později se dostaví kašel, občas až záchvatovitý, poukazující na zánět hrtanu a průdušek.
Tento stav může přejít až v zánět plic. Současně s příznaky postižení horních cest dýchacích se objevují i záněty učních spojivek, vzácně i rohovky.

Psinka – střevní forma psinky

Při střevní formě vystupují do popředí příznaky zánětu hltanu, mandlí, žaludku a střev. Pes zvrací (zvratky jsou hlenovité, žlutě zbarvené), trus je řídký, hlenovitý, často s příměsí krve.

Psinka - nervová forma psinky

Nervová forma většinou nastupuje v průběhu formy plicní nebo střevní a projevuje se místními záškuby (v obličejové části, na čenichu, na pyscích, tvářích, žvýkacích svalech, na svalech krku a končetin), které se objevují rytmicky buď trvale, nebo s určitým časovým odstupem. V některých případech se objevují i celkové nervové příznaky připomínající epileptické (padoucnicové) záchvaty. Záchvaty často končí obrnami, zejména zadních končetin.

Psinka – kožní forma psinky

V současné době se méně často objevuje forma kožní. Projevuje se zrohovatěním a popraskáním vrchní vrstvy pokožky na polštářcích tlap.

Psinka – ochrana proti psince

Základním ochranným opatřením proti nakažení psa tímto onemocněním je včasná vakcinace. Podobně jako v případě parvovirózy i u psinky většina výrobců vakcín doporučuje zahájit očkovací program v 6. až 8. týdnu věku psa.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20066 (magazin-chovatelstvi.cz#9635)


Diskuze a zkušenosti

Lenka | 05.04.2013 08:14
Pejsek Dobrý den, obracim se na vás s prosbou o radu, terá se týká naší 2,5 let staré fenky středoasiata. Asi před rokem prodělala průjmové onemocnění a měla zvýšené hodnoty jaterních testů. Přetože byla léčena u 6 veter.doktorů- antibiotiky, dietou a dalšími léky, jsme se nedozvěděli čím to bylo. Po vyšetření krve a stolice byly vzorky v pořádku a tak ji doktor dal prednison a to proto, že odmítala jíst. Dávali jsme ty nejlepší granule, syrovou i vařenou stravu a výsledek nic moc. Prednison nám vadíl, tak jsme ho postupně vysadili. Když hárala, tak začala jíst dobře a nyní se sitauace opakuje. Chodím ro za ní s miskou a krmím z ruky. nevím, jestli ji to psychicky nenarušilo chuť k jídlu, obzvlášť v době, když ji nebylo dobře. Včera měla ráno kousek syrového masa a večer asi 20 dkg granulí GO! To asi není vhodné stravování a tak moc prosím o radu, jak postupovat v tomto případě a jaké granule jsou asi tak vhodné a nebo dávat jinou stravu. Vždy jsme dopadli stejně. Na internetu je tolik rad a názorů, že mám v hlavě zmatek a nevím co je správné. Nemám žádné zkušenosti a bojím se aby hlady nepošla. Je čilá, váží asi 46 kg. U každých granulí píší jen to nejlepší, u syrové stravy totéž. Už nevím co kupovat. Omlouvám se za tuto žádost. S pozdravem

Jana K. | 03.05.2013 13:31
Příspěvek Dobrý den, chtěla bych se zeptat, prosím, jaký je účinek obojků,sprejů a aplikace spot on na psa? Jde pouze o odpuzující účinek nebo i letální účinek vůči klíšťatům? A jak je to s alergiemi, je výskyt alergie v praxi spíše po obojcích,sprejích nebo spot on? Předem děkuji za odpověď Hezký den

Gandi | 28.04.2014 01:41
Re: Psinka u psů Alergie se mohou vyskytnout, ale spíše sporadicky. Obojky jsou výdobytkem marketingu - reklama. Klíště, které je na prdeli nezajímá obojek na krku :) Každopádně doporučuji zvíře kontrolovat a klíšťata ihned odstranit. Běžně to není problém. Sprey je účinnější, ale je to stejně proti přírodě a zatěžujete zvíře chemií. Důležité je prostě klíšťě co nejdříve sundat. Já používám lak na vlasy. Nastříkám na klíště a asi po 5 min ho vytočím. (proti hodinovým ručičkám). Pozor ať nezmáčknete klíště, protože jinak se \"vyblije\" do rány. Je potřeba to udělat jemně. Osobně to dělám ukazováčkem. Lehce kroužím doleva a samo odpadne.


Přidat komentář