Parazité u koček a psů

Škrkavky – nejčastější parazité u psů a koček. Jak se může nakazit člověk psí škrkavkou? Škrkavky na dětských hřištích. Nebezpečí škrkavky pro člověka. Larvální toxokaróza – nákaza škrkavkou psí a projevy nákazy u lidí. Odčervování zvířat.

Škrkavky – nejčastější paraziti u psů a koček

Většina psů je nositelem larev škrkavek již od narození. U koťat dochází na rozdíl od nich k nákaze až sáním mléka. Starší zvířata přichází do styku s parazity ve venkovním prostředí. Kočky se mohou parazity nakazit při lovu myší, ale i z obuvi nebo jiných možných zdrojů parazitů. **Nejčastěji se vyskytujícím parazitem u psů a koček je škrkavka Toxocara canis, u koček je to Toxocara cati.
**

Jak se může nakazit člověk psí škrkavkou?

K nákaze škrkavkami dochází pouze pozřením infekčních vajíček. Dochází k tomu např. u malých dětí při pojídání hlíny, písku apod. Zdrojem nákazy ale může být i olizování nemytých prstů nebo předmětů znečištěných půdou a konzumace špatně omyté potraviny, která přišla do styku s půdou (ovoce, zelenina). **K infekci mohu přijít i lidé, kteří nejsou chovateli domácích zvířat.*** ***

Škrkavky na dětských hřištích

Jedna dospělá samice škrkavky vylučuje denně až 200 000 vajíček. Vajíčka se dostávají do prostředí trusem, ale infekční jsou zhruba za 14 dní. Prakticky všechny lokality, kde kálejí neodčervení psi a kočky, jsou zamořeny vajíčky škrkavek. Na dětských hřištích a pískovištích se vyskytují vajíčka škrkavek až ze 30%.

Nebezpečí škrkavky pro člověka

Podle rakouské studie je v běžné populaci larvami škrkavek nakažen každý třicátý člověk a každý třetí veterinář. Ohroženou skupinu představují hlavně malé děti, které ještě nemají zažité základní hygienické návyky a mohou se velmi snadno nakazit prostřednictvím psích výkalů. Vlivem larvální toxokarózy ročně oslepne až 200 lidí, 30 000 má astma a 15 000 epilepsii. U spousty lidí probíhá nákaza bez příznaků.

Larvální toxokaróza – nákaza škrkavkou psí a projevy nákazy u lidí

Z vajíček škrkavek se ve střevě infikovaného člověka vylíhnou larvy, které pronikají až do cév.** ** Cévami putují do jater a z jater pak mohou proniknout prakticky do jakéhokoliv orgánu. V lidském těle mohou larvy žít i několik let, aniž by postižený něco zaznamenal. Mohou se ale objevit i projevy jako je průjem, zvracení, nechutenství, bolesti břicha, teploty, bolesti svalů a kloubů, kožní vyrážka, poruchy vidění apod. Tyto potíže jsou odstraňovány léky.

Ancylostoma caninum - parazit měchovec psí

Lidé se mohou nakazit nejen škrkavkou, ale také parazitem zvaným měchovec psí. Měchovec se vyskytuje na teplejších a vlhkých místech a psi se jím nakazí přes kůži nebo jejich pozřením. Štěňata mohou být napadána už v děloze nebo po narození. Místo výskytu larvy je zarudlé a zanícené. Příznaky většinou samy odezní. Lidé s měchovcem přichází do styku zejména při chůzi naboso po pískovištích nebo písečných plážích.

Dipylidium caninum - tasemnice psí

Tímto druhem tasemnice se zvíře nebo člověk nakazí pouze pozřením blechy, která je nositelem larválního stadia tasemnice. Blecha může ulpět na zvířecí tlamě a do úst člověka může přeskočit při psím nebo kočičím olizování. Mezi příznaky nákazy patří bolesti břicha, zvracení a průjem. Ve stolici se objevují vajíčka tasemnice. Tasemnice může v těle člověka vytvořit obrovské cysty podobné nádoru, které je často nutné odstranit operativně.

Jak se bránit parazitům, odčervování zvířat

Nejdůležitějším úkolem majitelů psů a koček je** ** pravidelně své zvířecí miláčky odčervovat a čas od času je také odblešit. Druhým nezbytným krokem pro zástavu šíření parazitů je sbírání jejich trusu. Čerstvý trus neobsahuje infekce schopná vajíčka - infekčními se stávají až zhruba po 14 dnech.

Odčervení psů a koček

Existují dva základní druhy střevních parazitů: oblí červi (škrkavky) a ploší červí (tasemnice). Odčervení by mělo zbavit zvíře obou druhů parazitů.

Proč je pravidelné odčervení tak důležité

Pouze pravidelné odčervování zbaví Vaše miláčky parazitů a zároveň přeruší vývojový cyklus parazitů dříve, než jejich vajíčka nebo larvy kontaminují prostředí. Tím se sníží nejen riziko nakažení zvířat, ale i Vás a Vašich dětí.

Jak často odčervovat psy a kočky

Doporučuje se odčervovat dospělé psy a kočky jednou za tři měsíce. Koťata a štěňata odčervujte od věku 2-3 týdny ve dvoutýdenních intervalech až do věku 3 měsíců. Štěňata by měla být odčervována zároveň s kojící fenou pro možný přenost parazitů mlékem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20057 (magazin-chovatelstvi.cz#9167)