Onemocnění psů - běžné nemoci psů

Onemocnění psů - ústní dutina. Zubní kámen u psů. Červené okraje dásní u psů. Vředy a nádory v ústní dutině a záněty mandlí. Onemocnění očí u psů. Výtok z obou očí u psa. Zmírnění potíží nemocného psa. Onemocnění uší u psů. Vakcinace proti psince.

Onemocnění psů - ústní dutina

Příznaky onemocnění ústní dutiny jsou slintání, tření tlamy packami, nadměrné žvýkací pohyby, známky bolesti pří žvýkání a zápach z tlamy.

Tlama psů - pravidelná kontrola

Těmto potížím můžete přecházet pravidelnou kontrolou tlamy a čištěním zubů od zubního kamene. Jednou až dvakrát týdně čistěte zuby měkkým kartáčkem či smotkem vaty namočeným ve slané vodě nebo speciální zubní pastě pro psy.

Zubní kámen u psů

Zubní kámen je žlutohnědá usazenina na zubech, která poškozuje okraje dásní a podporuje bakteriální infekce dásní a zubních krčků. Ty vedou k uvolňování zubů a často nepříjemnému zápachu z tlamy. „Žvýkačky” z hovězí kůže pomáhají udržet tvorbu zubního kamene v přijatelných mezích.

Projev příznaků

Jestliže váš pes projevuje některý z popisovaných příznaků, podívejte se, zda nemá mezi zuby nějaké cizí tělísko. Při troše trpělivosti se vám ho obvykle podaří odstranit nějakým tupým předmětem, např. držadlem lžičky.

Červené okraje dásní u psů

v místech styku se zuby a často nepříjemný zápach z tlamy jsou příznaky gingivitidy – zánětu dásní. Poklepejte na každý zub prstem nebo tužkou. Zjistíte-li sebemenší známky uvolnění nebo bolestivosti, vymyjte psovi tlamu teplou slanou vodou a dejte mu tabletu aspirinu. To je vše, co můžete udělat bez profesionální pomoci.

Veterinární lékař

chrup vašeho psa snadno ošetří. Po podání sedativ nebo po krátkodobém znecitlivění odstraní zubní kámen speciálními nástroji nebo ultrazvukovou frézou. Zkažené zuby musí vytrhnout, aby zabránil hnisání kořenů a případným následným komplikacím, jako je otrava krve, zánět vedlejších nosních dutin nebo dokonce onemocnění ledvin. Plombování zubů se provádí velmi vzácně.

Vředy a nádory v ústní dutině a záněty mandlí

se mohou také projevit některým z popsaných příznaků. Diagnózu a léčení provádí veterinární lékař.

Onemocnění očí u psů

S očima není něco v pořádku, když jsou zarudlé, zalepené hnisem, slzí, mají modrý nebo bílý zákal. Pokud trvá nějaká změna v oku nebo jeho okolí déle než jeden den, vezměte pacienta k veterinárnímu lékaři.

Když je postiženo jen jedno oko psa

a jediným příznakem je slzení nebo hnisavý výtok, zkuste oko vymývat opakovaně po několika hodinách nějakou oční vodou. Můžete také použít mírně antiseptickou oční mast, kterou nanesete pod spodní víčko. Kvůli bezpečnosti držte při aplikaci masti tubu vždy rovnoběžně s povrchem oka.

Výtok z obou očí u psa

může být příznakem vážného virového onemocnění – psinky, zvláště u mladých psů. Trvalé slzení jednoho nebo obou očí může být způsobeno vchlípením očního víčka nebo ucpáním slzního kanálku. Modrý či bílý zákal ne jednom nebo obou očích je obvykle příznak zánětu rohovky. I když nejde o zákal čočky, upozorněte ihned veterinárního lékaře.

Záněty v oku se léčí aplikací různých mastí či roztoků

podle úvahy lékaře. Vředová onemocnění potřebují chirurgický zásah při místním umrtvení. Chirurgicky se dnes léčí mnoho onemocnění oka, např. vchlípení nebo deformace víček, cizí tělesa zabodnutá v oční bulvě, a dokonce i některé zákaly čočky.

Běžná onemocnění čenichu u psů

Častými příznaky onemocnění jsou popraskaný, bolavý a suchý čenich nebo hnisavý výtok z nosu, připomínající rýmu u člověka. Pes s „rýmou”, který má případně i výtok z očí, má pravděpodobně psinku.

Zmírnění potíží nemocného psa

Abyste zmírnili potíže nemocného psa, pokuste se zabránit ucpání nozder. Vymývejte je teplou vodou a čenich potřete trochou vazelíny. Když příznaky trvají, vyhledejte pomoc veterinárního lékaře.

Onemocnění uší u psů

Při onemocnění uší se mohou objevovat tyto příznaky: pes třepe hlavou, naklání ji k jedné straně, škrábe se na uších, při doteku ucha dává najevo bolest, objevuje se výtok z ucha, který může i zapáchat, ušní boltec otéká.

Kapání do uší u psů

Objeví-li se příznaky náhle, můžete jako účinnou a utišující první pomoc kápnout do ucha dostatečné množství teplého (ne horkého) minerálního oleje. Nepoužívejte zásypy, mohou ucpat zvukovod, působí pak jako cizí těleso a zvyšují dráždění.

Při příznacích onemocnění ucha

navštivte neprodleně veterinárního lékaře. Chronická onemocnění uší se léčí velmi těžko, a proto je žádoucí včasný zásah.

Jestliže je váš pes náchylný k onemocnění uší

, čistěte mu je často, každý týden. K čištění použijte tampónek vaty navlhčený teplým olivovým olejem. Jemným kroucením odstraňte hnědý maz z viditelné části vnějšího zvukovodu. Máte-li plemeno, kterému vrůstají chlupy do ucha (např. pudla nebo kerry blue teriéra), vyškubejte vrůstající srst palcem a ukazováčkem, nestříhejte ji. Když si nevíte rady, zeptejte se veterinárního lékaře a on vám ukáže, jak ucho ošetřit.

Onemocnění hrudníku u psů

Potíže v hrudníku se projevují kašláním, sípáním a ztíženým dýcháním. Pes může mít např. zánět průdušek, zánět pohrudnice, zápal plic nebo srdeční chorobu. Kašlání a kýchání, příznaky „nastydnutí” spolu s výtokem z očí, průjmem a ochablostí bývají příznakem psinky. Psi se někdy sami zotaví, ale když se objeví křeče, třes končetin nebo ochrnutí, je napaden nervový systém a vyhlídky na uzdravení jsou špatné. Tyto příznaky se mohou objevit často až řadu týdnů po tom, kdy virus vnikl do organismu: někdy se psinka projevuje pouze jimi.

Vakcinace proti psince

Abyste předešli problémům, nechte psa co nejdříve vakcinovat proti psince a dalším vážným infekčním chorobám a každoročně vakcinaci obnovujte.

  • Při prvních příznacích onemocnění volejte veterinárního lékaře. Psa držte v teple a dejte mu dostatek tekutin a lehce stravitelné, výživné jídlo. Když je pes příliš slabý na to, aby žral, dávejte mu lžičkou hovězí vývar nebo vodu s glukózou.
  • Veterinární lékař buď potvrdí, nebo vyloučí onemocnění psinkou či jinou infekční chorobou. Virová onemocnění se léčí těžko, antibiotika a jiné léky potlačí pouze druhotnou bakteriální infekci a protipsinkové sérum je jako lék jen zřídka účinné. Jeho hlavní význam je v tom, že pomáhá chránit zvířata, která s infekcí přišla nebo mohla přijít do styku.

Jiná onemocnění orgánů hrudníku u psů

diagnostikuje veterinární lékař pomocí stetoskopu, rentgenu, laboratorních testů nebo elektrokardiografu. Srdeční choroby jsou časté u starých psů a dají se obvykle dobře léčit podáváním léků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20047 (magazin-chovatelstvi.cz#8879)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 07.09.2015 08:21
Re: Onemocnění psů - běžné nemoci psů PEJSEK NEMŮŽE ZVEDNOUT HLAVIČKU,P?ÍZNAKY JAKO ZATUHLOST ŠÍJE


Přidat komentář