Křečci, morčata a péče o zuby

Jak správně pečovat o chrup hlodavců? Jaké druhy dřeva jsou vhodné na okus? A jak zkracovat hlodáky? Na tyto a další dotazy vám v článku ochotně odpoví MVDr. Zdeněk Cvrček z Liberce.

Hlodavci a jejich chrup

Morče, králík, činčila, křeček, osmák, myš bodlinatá, potkan a další hlodavci a zajícovci patří mezi rozšířené domácí mazlíčky. Moderní krmivářský průmysl pro ně dnes vyrábí kompletní krmiva. Velmi často však bývají energeticky příliš bohatá a hlodavec sežere objemově méně potravy, než by sežral ve volné přírodě.

Dobrým příkladem je morče a činčila, zvířata rozšířená v horských až vysokohorských oblastech, kde není tráva příliš měkká a šťavnatá. Dá se říct, že má velmi často charakter tuhého sena. Je potřeba udělat velmi mnoho žvýkacích pohybů, aby bylo sousto zpracováno na skutečnou využitelnou potravu. To klade značné nároky na chrup, který se i při své tvrdosti rychle obrušuje.

Jak správně krmit hlodavce?

Příroda to vyřešila originálně - hlodavcům a zajícovcům zuby dorůstají. V domácím chovu pak dochází k paradoxu. Chceme dát to nejlepší, takže koupíme bohaté kompletní krmivo, složené ze zrnin, obohacené vitamíny a minerály, bohaté svým rozmanitým složením - a zvířátko, kterému to chutná, velmi rychle získá požadovaný energetický příjem. Nesežere už tolik sena (když dáte dítěti na vybranou mezi chlebem s máslem a čokoládou, bývá volba také obvykle jistá) a zoubky přerůstají.

Tím pádem nemůže morče, křeček, činčila atd. pořádně žvýkat, protože mu přerostlé hlodáky neumožní zavírat tlamičku. Takže pak už vybírá jen hrozinky nebo podobnou měkkou a energeticky bohatou potravu a začnou přerůstat i zadní zuby. Nakonec má otevřenou tlamičku, kterou už ani nemůže otevřít více. Protože ale zuby dorostly tak, že se dotýkají svými skusnými plochami, budí mylný dojem zavřených úst. V takovém stavu už ale nemůže přijímat potravu a dochází k onomu zmíněnému paradoxu. 

  • Protože krmíme hlodavce příliš bohatou potravou, sežere jí méně.
  • Protože žere méně, zuby hlodavci přerůstají.
  • Protože přerůstají zuby, nemůže hlodavec žrát.
  • Protože nemůže žrát, umírá hlady.

    Takže podle pravidel výrokové logiky docházíme k pravdivému výroku : Protože zkrmujeme energeticky bohatou potravu, náš miláček umírá hlady.

Nezapomeňte na seno a dřevo pro hlodavce

Základem je vždycky a všude seno a dřevo na okus. Morčata a křečci demolují své dřevěné domečky, králíci se prohryzávají k sousedům a všichni dohromady se dožadují něčeho tvrdého na kousání. Nesmrtelný výrok z filmu Dívka na koštěti „Hlodejte si, paní učitelko!”, dokonale popisuje nejzákladnější potřebu každého hlodavce. Tvrdý chleba, kterým většina chovatelů utišuje tuto potřebu, má dvě zásadní úskalí: „Jednak je pro hlodavce energeticky velice bohatý, a jednak bývá sušen na kamnech. Při sušení na kamnech ale dochází k masivnímu rozvoji plísní, které sice pouhým okem nevidíme, ale jejich toxiny dokážou docela zásadně zatížit nebo dokonce poškodit játra říká MVDr. Zdeněk Cvrček. Takže tvrdý chleba ano, ale sušený ve stínu na volném vzduchu, a nelze se na něj spoléhat jako na jediný prostředek k obrušování chrupu. Za nejlepší okus považuji prořezy ovocných stromků a nebo nenatřené ohoblované prkénko. malého zvířátka,”

Jaké druhy dřeva jsou vhodné pro hlodavce

Při této příležitosti varuji před mylným výkladem chovatelské příručky o králících a morčatech, kde je jako vhodný okus uvedena bříza. Ano, může být podána, ale ne jako jediná a ne dlouho. Březové listí se sbírá pro výrobu srdečních léčiv a jednoho králičího nešťastníka po březové monodietě jsem už zachraňoval. „Také příliš nesouhlasím s podáváním vrbových proutků, protože vrba obsahuje látky podobné acylpirinu a ve větším množství snižuje srážlivost krve a pomáhá vytvářet žaludeční vředy”, říká MVDr. Zdeněk Cvrček. Vrbové proutky by měly být podávány jen jako lék a po konzultaci s veterinářem. Na některé zánětlivé stavy a při průjmech působí velmi blahodárně - ale jen v určitém množství.

Krácení hlodáků u hlodavců

Pro ty, kteří nyní zjistili, že jejich hlodavec má přerostlé zuby má MVDr. Zdeněk Cvrček dobrou zprávu: „Hlodáky lze zkrátit kleštěmi a zadní zuby lze ošetřit zubní frézkou, ovšem pod kontrolou endoskopu a obvykle se provádí v inhalační narkóze.” Rozhodně si ale nechte krácení hlodáků ukázat veterinářem a nepouštějte se do toho na vlastní pěst metodou pokus - omyl. Mohl by být pro vašeho malého mazlíčka omylem posledním.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20063 (magazin-chovatelstvi.cz#9348)


Diskuze a zkušenosti

Tomáš | 14.07.2009 14:32
zuby králíka Dobrý den, mám králíka a nedaří se mě ho nutit kousat do dřívek a kostek na halodání, nechce žrát ani seno, tak mu musím zuby zkracovat pomocí kleštiček. Sice se ochotně nechá proto že mu to pak pomůže, ale zuby mu rostou tak rychle že je snad stříhám každý měsíc a nevím si s ním rady. Pokud víte někdo jak ho donutit, dejte vědět. Přinejhorším bude jíst drcenou starvu. Pač ho nedám z ruky.

Martina | 17.04.2010 18:35
Morče - zuby Dobrý den, dnes jsem zjistila, že naše morče má jeden přední zub celý a druhý " ulomený" přitom si zuby brousí o tvrdý chléb - velká patka... seno moc nežere, granule si dá, dávám mu mrkev, jablíčko a to vše okouše ( hlady neumírá) co s tím, můžete mně poradit, děkuji Martina morče je rok a čtyři měsíce starý

Ada | 07.06.2014 18:01
Re: Křečci, morčata a péče o zuby Ahoj Martino, mám také morče a je mu 6 měsíců Dávám mu také to co ty Potravu bych rozhodne neměnila Morcatko si mohlo zlomit hlodak třeba o klec nebo o misku či pitko Zašla bych k veterináři a ten ti pořadí Zkrátí se jeden zoubek a vzhledem k tomu, ze hlodaky dorůstají tak je za par týdnů bude mít v poradku Neboj ada :-)

petra | 19.07.2016 23:14
Dobry den mam krecka dzungarskyho nechce anI cHLeba ani vetvi ky na brouseni zoubku mysLite ze muze sePiovou kost mam ho prvne dekuju


Přidat komentář