Kožní choroby koček - dermatitidy a ekzémy

Trichofycie - kočka trpí záněty a svěděním. Kočka se škrábe. Trichofycie se léčí roztoky. Kočku je nutné izolovat od ostatních zvířat. Dermatitidy a ekzémy u koček. Kontaktní dermatitida. Alergická dermatitida. Maštění kočičí kůže.

Trichofycie - kočka trpí záněty a svěděním

Způsobuje ji plíseň, která se množí na povrchu kůže a v chlupech a vylučuje jedovaté látky, které pronikají hluboko do kůže a způsobují svědění a záněty. Chlupy odumírají a lámou se a pak se objevují kruhovité, lysé, šupinovité plošky na hlavě, uších, předních tlapkách a hřbetě.

Kočka se škrábe

Celkový stav obvykle zhoršuje to, že se kočka hodně škrábe. Je zajímavé, že jinak kočky vypadají docela spokojeně a nevykazují ani stres, ani nechutenství.

Trichofycie se léčí roztoky

natíranými na kůži nebo tabletami, ale hlavní je při boji s infekcí úzkostlivá čistota. Dnes také existují vakcíny, které lze použít k léčbě i prevenci této nemoci. 

Kočku je nutné izolovat od ostatních zvířat

zabránit jejímu přímému styku s lidmi. Pelíšek, který kočka používala před zjištěním nemoci, je nutné vyhodit a nahradit něčímomyvatelným. Kromě toho je třeba používat dobře omyvatelné misky na vodu i krmení stejně jako kálecí misku, a to až do doby, kdy veterinář potvrdí, že je nemoc vyléčena.

Dermatitidy a ekzémy u koček

Mohou mít nejrůznější příčiny a stejně jako u lidí je půl bitvy vyhráno, když se podaří je přesně stanovit. Mívají podobu šupinkovitých lysinek na kůži, na kterých se mohou tvořit puchýřky a boláky. V každém případě se situace zhoršuje škrábáním.

Kontaktní dermatitida

je způsobena přímými stykem s alergeny. K nejběžnějším patří mycí prostředky, prací prášky apod. Kočka se třeba otírá o kuchyňské skříňky, které byly umyty alergenním prostředkem, nebo jste podestýlku v pelíšku propláchli v prášku s obsahem enzymů.

Alergická dermatitida

je reakcí na určitou potravu. Sluneční dermatitida je vlastně popálenina a náchylné k ní jsou hlavně bílé nebo částečně bílé kočky. Dermatitidu mohou způsobovat i cizopasníci nebo stres.

Hojení kůže kočky

V případě dermatitidy je nejdůležitější zabránit kočce, aby se škrábala, protože tím se z původně drobných lysinek stávají mokvající boláky. Veterinář může předepsat pudr nebo mléko, které zklidní svěděni, ale v extrémních případech je nutné nasadit kočce límec, dokud se kůže nezhojí.

Stopování zdroje svědění koček

Vypořádat se s náhlým svedením je ta snazší část. Vystopovat zdroj celého problému je obtížnější. Znamená to důsledně prozkoumat všechno, co se v životě kočky za posledních 10 dní stalo. Změnil se její jídelníček? Byl použit v domácnosti nový čisticí prostředek? Čistili jste kočce pelíšek? A jaký prostředek jste použili? Mohl na kočku působit nějaký stres? Dostala kočka nový obojek?

Zjištění příčiny dermatitidy

Je důležité se zamyslet, jestli něco podobného nepotkalo i jiné domácí mazlíčky. Zjistit příčinu dermatitidy je nesmírně obtížné stejně u koček jako u lidí, ale postupným vylučováním lze někdy dospět k odpovědi. Mezitím by měl veterinář zmírnit okamžité potíže pomocí steroidních mastí.

Maštění kočičí kůže

Nadměrná tvorba kožního mazu ve žlázkách u kořínků chlupů může mít za následek kožní potíže, které sice kočku neobtěžují, ale jsou nevzhledné. Jedním typem podobných potíží je takzvaný mastný ocas, kdy se u kořene ocasu tvoří mastné plochy. Je častější u nekastrovaných kocourů  , ale může se vyskytovat také u kastrovaných.

Jiné formě se říká kočičí akné

a projevuje se jako černé bouličky na pyscích a bradě. V obou případech je léčba stejná - časté mytí kočičím šamponem a ošetření zvláštními antiseptickými krémy, které předepíše veterinář. V krajním případě může veterinář předepsat i antibiotika.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20053 (magazin-chovatelstvi.cz#9112)


Přidat komentář