Demodikóza u psů

Existuje několik typů antiparazitik účinkujících na demodikózu. Jako lék se často používá Amitraz (Tactic, Ectodex nebo Mitaban). U tohoto přípravku je i přes jeho toxicitu vysoká bezpečnost a účinnost.K vyléčení dochází u více než 90% pacientů.

Jak se projevuje?

Příčinou trudníkovitosti neboli demodikózy u psů je Demodex canis (trudník psí). Parazit má doutníkovitý tvar, je dlouhý přibližně 0,2 –0,4mm a žije ve chlupových váčcích (folikulech). Při onemocnění způsobuje zánět (folikulitidu), jehož důsledkem je vypadávání chlupů v postižené oblasti. Parazit se množí přímo na hostiteli. Trudník psí má několik vývojových stadií (vajíčko, larva nymfa a dospělec). Celý cyklus se odehrává v chlupovém folikulu.

  • Zabraňte šíření demodikózy

    K přenosu parazita dochází pouze v prvních několika málo dnech po porodu, a to přímým přenosem z kůže matky na kůži štěněte. Vzhledem k tomu, že jediný možný přenos je přímo z matky na štěně, není vhodné matky, neboli nosičky tohoto onemocnění, zařazovat zpátky do chovu, neboť kromě parazitů přenášejí také genetickou predispozici ke vzniku tohoto onemocnění.

První příznaky nemoci

  • Juvenilní forma (vyskytuje se u mladých zvířat zhruba do 2 let života, juvenilní forma je velmi běžná a u valné většiny případů dojde k samovyléčení.) a forma adultní (vyskytuje se u starších zvířat)
  • Forma lokalizovaná nebo generalizovaná (Tuto formu je nutno vždy léčit a současně provést vyšetření, která by odhalila další možné onemocnění. Obvykle svědčí o prodělaném stresu u zvířete nebo o současně probíhajícím jiném onemocnění, případně nádorovém bujení).
  • Forma skvamózní (suchá) a pustulózní (dochází k sekundární invazi bakteriemi a zhnisání chlupových váčků, tuto formu je nutno vždy léčit). U pustulózní formy (lokalizované i generalizované) je vhodné podstoupit se zvířetem terapii jak antibakteriální (koupele, antibiotika), tak antiparazitární.

Samotné léčení nemoci

Léčba onemocnění je závislá na formě demodikózy. Pokud je zvolena vhodná léčba, dojde až u 99% případů k vyléčení. Parazit je však velmi odolný a i přes nejagresivnější léčbu pacient zůstává celoživotním nosičem parazita a pokud se jedná o fenu, přenáší jej dále na své potomky.

Účinné léky proti demodikóze

Existuje několik typů antiparazitik účinkujících na demodikózu. Jako lék se často používá Amitraz (Tactic, Ectodex nebo Mitaban). U tohoto přípravku je i přes jeho toxicitu vysoká bezpečnost a účinnost. K vyléčení dochází u více než 90% pacientů. Také se při léčbě demodikózy používají avermectiny, a to ve velmi vysokých dávkách a dlouhodobě. Použití těchto přípravků má výraznější rizika, která mohou i ohrozit život vašeho zvířecího mazlíčka, zejména u některých plemen. Ale účinnost těchto látek je více než 99%.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20045 (magazin-chovatelstvi.cz#8851)


Diskuze a zkušenosti

Lenka | 30.05.2013 10:27
Demodikóza u psů Dobrý den.Četla jsem v článku,že demodikóza je přenosná pouze z matky na štěně.Tato fena nemoc tedy mohla dostat zase jen od matky při porodu nebo ji mohl nakazit i pes při krytí?? Dále se uvádí,že ale pokud ji pes prodělal(náš ve štěněcím věku-léčen a vyléčen-od té doby nikdy nic a je mu již 5let)tak je ale celoživotním nosičem.Znamená to že takový pes nemůže být v budoucnu chovný?Přenesl by 100% nemoc na fenu a ona pak na štěnata?nebo ne?Děkuji

Alndy | 28.04.2014 01:33
Re: Demodikóza u psů Každopádně, když kupujete štěně, tak nemoci jsou věcí reklamace. Je, ale těžké vracet štěně po tom co si zvyknete. Jinak pes při krytí fenu takto nenakazí. Problém je u fen.

Chucky | 09.07.2014 22:01
Re: Demodikóza u psů Která léčiva jsou nejúčinnější děkuji

Denisa | 17.08.2014 22:11
Re: Demodikóza u psů Dobrý den koupila jsem si stene mopse ma take demodikozu s pani jsem mnela podepsanou smlouvu ze mi prodava stene zcela zdrave kdyz jsem ji od druheho dne co jsme mely malou doma ixkrat volala a psala ze chci vratit penize nebo vratit stene tak mi stale rikala ze penize vrati at se nebojim a do dneska nic malou lecime ale prijde mi ze je lecba neuspesna mate nekdo nake rady? dekuji

lida | 06.05.2015 08:36
Re: Demodikóza u psů Tato nemoc se nedá vyléčit budete mít dny kdy pejsek bude v pohodě a kdy bude mít problém slézt z postele a bude ho bolet cele tělo a vas to bude stát plno peněz zlepší se to vždy jen na chvilku


Přidat komentář