Zvířata dokáží vycítit nebezpečí

Většina ryb se ve vodním prostředí orientuje pomocí tzv. postranní čáry - smyslového orgánu, který registruje pohyby okolní vody a kmity s nízkou frekvencí. Po celé délce rybího těla se táhnou drobné otvory.

Rybí tělo

Většina ryb se ve vodním prostředí orientuje pomocí tzv. postranní čáry - smyslového orgánu, který registruje pohyby okolní vody a kmity s nízkou frekvencí.

Po celé délce rybího těla se táhnou drobné otvory, umožňujicí přístup vody do tzv. bočního kanálu vystlaného epitelem - svazky senzorických brv (ty jsou tak citlivé, že přenášejí informace z vlnění vody přímo do bočního nervu a odtud do mozku).

Orgán je důležitý na vnímání vlasního těla a jeho polohy, pro vnímání přítomnosti ostatních tvorů.

Zvířecí zázrak

Vědci dosud nezjistili, jakým způsobem jsou koordinovány pohyby početného rybího hejna.

Nejznámější tzv. blesková expanze - všechny ryby se při útoku v jediném okamžiku vymrští směrem ke středu. Expanze se může uskutečnít ve velmi krátkém časovém úseku a ryby akcelerují na rychlost až dvaceti délek svého těla za vteřinu - přesto se nikdy nesrazí.

Neexistuje jednoduché vysvětlení na základě smyslové informace od ostatních ryb, protože k reakci dochází náhle a předchází rychlost nervových impulsů.

Narvalí kel

Funkce narvalího klu byla vědci odhalena teprve nedávno (na konci loňského roku). Narvalí kel (levý špičák přeměněný do spirálovitě stočeného rohu) slouží jako výkonný senzorický orgán.

Díky němu mohou kytovci zaznamenat změny v tlaku, teplotě i obsahu látek v okolní vodě. Kytovcům je tak usnadněno hledání kořisti, narvalové svůj roh využívají i k vzájemnému zkoumání ostaních jedinců.

Nápomocné zvířata

Pozůstatky válek (miny) se válejí i pod hladinou moře. Jako živé detektory min se osvědčili zejména delfíni - vojáci využívali jejich pohyblivosti ve vodním prostředí a na tělo jim připevňovali kamery.

Pro práci ve větších hloubkách byli využíváni spíše běluhy, kulohlavci a kytovci (mají dobře vyvinutý tzv. echolokační orgán - sonar). Dokáží nalézt miny až pod metrovou vrstvou usazenin.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19934 (magazin-chovatelstvi.cz#7302)


Přidat komentář