Žralok bílý

Jakmile dosáhne žralok bílý určité délky a hmotnosti, tak od základu změní své dosavadní životní návyky. Vypadá to, jako by žralok, který dosud žil spokojeně v horních vrstvách vody pod hladinou.

Obecné informace

Řád: žraloci

Čeleď: lamniidae

Rod: carcharodon carcharias

Délka: 3 – 7 metrů

Hmotnost: 1200 – 3000 kilogramů

Výskyt: moře tropického a mírného pásma

Způsob života

Jakmile dosáhne žralok bílý určité délky a hmotnosti, tak od základu změní své dosavadní životní návyky. Vypadá to, jako by žralok, který dosud žil spokojeně v horních vrstvách vody pod hladinou, z ničeho nic opustil své lovecké metody a navěky zmizel v temných hlubinách.

Ovšem možné také je, že žralok bílý dosáhne potřebné velikosti a změní své pohlaví ze samčího na samičí. Tak je tomu například u některých kaniců nebo pyskounů.

Způsob obživy a potrava

Dá se říct, že skoro každý živočich, který žije v oceánech je kořistí žraloka bílého. Tuňáci, mečouni a marlíni patří k jeho nejoblíbenějším pochoutkám, naopak lachtani, tuleni či delfíniPro zajímavost můžete navštívit Mořský svět v Praze.
jsou pro žraloka spíše svačinkou.

Zatím neexistují žádné studie o tom, kolik potravy žralok spotřebuje za den. Je ovšem dokázáno, že její množství závisí na teplotě vody a také na tom, kolik kořisti má právě na dosah.

Žralok bílý je k lovu vybaven mimořádně jemným čichem, jenž je ze všech jeho smyslů nejcitlivější. Svým čichem dokáže žralok vystopovat potravu vzdálenou několik stovek metrů. Mimo jiné je schopen se orientovat pomocí ultrazvuku.

Vztah s člověkem

Většinu útoků na člověka má na svědomí právě žralok bílý. Jednoznačně o tom svědčí otisky na poškozených surfových prknech a bocích člunů i zranění napadených lidí, kteří útok žraloka přežili. Nebezpečí vám hrozí nejen při některém z extrémních sportů. Při surfingu vás má žralok jako na dlani - více v článku.

Sám žralok bílý je však vyhledávaným úlovkem sportovních rybářů. Pro mnohé z nich často představuje největší kořist jejich života.

Žraloka bílého není možné dlouhodobě chovat v zajetí, takže jeho pozorování je obtížné. Proto se o tomto druhu žraloka doposud mnoho neví.

Některé zajímavosti

Velký žralok bílý je schopen vyvinout při kousnutí tlak až několik tun na centimetr čtvereční.

Tento druh žraloka dokáže vycítit pouhou jednu kapku krve i v 4 milionech litrů vody.

Žralok bílý musí na svých cestách oceánem celých 24 hodin udržovat rychlost alespoň 4 kilometry za hodinu. Důvodem je dostatečné množství kyslíku, které se mu musí dostat do krevního oběhu.

Někteří žraloci bílý rodí živá mláďata, jiní připevňují vajíčka mezi mořské řasy nebo kameny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19995 (magazin-chovatelstvi.cz#9489)


Přidat komentář