Žirafa Rothschildova

Žirafa Rothschildova je nejvyšším savcem světa. Přirozeným prostředím žiraf jsou savany a polopouště. Protože mají dlouhý jazyk a husté sliny, mohou se živit i trnitými větvemi stromů.

Nejvyšší zvíře světa

Žirafa Rothschildova je nejvyšším savcem světa. Přirozeným prostředím žiraf jsou savany a polopouště. Protože mají dlouhý jazyk a husté sliny, mohou se živit i trnitými větvemi stromů.

Rozšíření

Žirafa je rozšířena v Keni a Ugandě. Žije v křovinatých oblastech, savanách a polopouštích.

Způsob života

Žirafy tvoří menší stáda většinou po 10 zvířatech, výjimkou jsou stáda tvořená ze 100 a více žiraf. Stádo vede zkušená samice, která řídí veškerý život uvnitř stáda. Žirafy netvoří pevná stáda, a tak se zvířata pohybují volně. Samec se obvykle pohybuje při přesunech na konci stáda. Mladí samci tvoří mládenecká stáda.

Výška

Výška žirafy se pohybuje od 4 do 6 metrů.

Váha

Žirafa Rothschildova váží 700 – 1200 kilogramů.

Potrava

Žirafy se živí listím a větvemi stromů, trávou. Dlouhý jazyk (který je až 50 centimetrů dlouhý) a husté sliny umožňují žirafám otrhávat listy i na trnitých větvích stromů a keřů. Konzumace potravy a pití zabere žirafě denně přibližně dvanáct hodin.

Rozmnožování

Samice žirafy je březí 14 - 16,5 měsíce. Zpravidla rodí 1 mládě ve stoje. Mládě žirafy je po narození velké až 180 centimetrů a už za půl hodiny po porodu se pokouší postavit.

Ochrana

Žirafa je zapsána na červeném seznamu IUCN. Jsou loveny bezohlednými pytláky například kvůli střapci na svém ocasu, který je prodáván jako suvenýr, a nebo je používán k odhánění much. Zbytek mrtvého zvířete zůstane na místě nevyužitý.

Věk

Žirafa Rothschildova se dožívá průměrného věku 30 – 35 let.

Zajímavosti o žirafách

 • Žirafy odpočívají ve stoje. Během 24 hodin spí pouhých 20 minut.
 • Samci mezi sebou bojují přetlačováním nebo proplétáním krků, někdy dokonce do sebe narážejí hlavami.
 • Žirafa má 7 krčních obratlů, stejně jako člověk.

Druhy žiraf

 • Žirafa síťovaná
 • Žirafa angolská
 • Žirafa kordofanská
 • Žirafa masajská
 • Žirafa nubijská
 • Žirafa kapská
 • Žirafa zambijská
 • Žirafa západoafrická
 • Žirafa Rothschildova

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20007 (magazin-chovatelstvi.cz#9592)


Přidat komentář