Tygr bengálský

Nádhera a síla tygra bengálského budí respekt i strach zároveň.Díky své schopnosti usmrtit zvíře až 2 krát větší, něž je on sám, se stal tygr jednou z nejobávanějších šelem.

Tygr bengálský

Nádhera a síla tygra bengálského budí respekt i strach zároveň.Díky své schopnosti usmrtit zvíře až 2 krát větší, něž je on sám, se stal tygr jednou z nejobávanějších šelem.

Rozšíření

Indie, Bangladéš, Bhútán, Čína, Nepál.

Výška, délka a váha

Tygr bengálský měří přibližně 91 centimetrů, je dlouhý 270 centimetrů a váží 180 – 260 kilogramů.

Způsob života

Tygr je jedna z největších kočkovitých šelem. Tygr žije samotářsky ve svém teritoriu, které si označí. Samec ve svém teritoriu nestrpí druhého samce, ale samice ano.

Potrava

Tygr dokáže vyvinout velkou rychlost, ale např. zdravý jelen mu unikne. Loví tedy spíše mladá nebo nemocná zvířata. Jeho kořistí se stávají divoká prasata, žáby, myši, ptáci, ale hlavně gaury (divoký skot).

Rozmnožování

Tygr bengálský se rozmnožuje v jarních měsících. Tygří samec vyhledá samici v jejím teritoriu a stráví s ní 20 - 80 dní. Tygři mívají 2 - 4 mláďata v jednom vrhu. Ve stáří jedenácti měsíců jsou mladí tygři už dost silní, aby se mohli vydat sami na lov.

Věk

Tygři se dožívají průměrného věku 15 - i let.

Ochrana

V roce 1900 velikost tygří populace odhadována na 40-50 tisíc jedinců. Do roku 1972 poklesl tento počet na 1850 kusů. Díky důsledné ochraně tohoto druhu se jejich počet opět podařilo zvýšit na 4000 jedinců.

Zajímavosti ze světa tygrů

  • Nenasytný tygr je schopen ulovit až 30 buvolů za rok.
  • Dospělý tygr je schopen sežrat za jednu noc až 31 kilogramů masa.
  • Největší kočkovitou šelmou na světě je tygr usurijský, který váží ještě o 100 kg více než tygr bengálský.
  • Na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem žerou tygři často i zpola zetlelé maso.
  • Více než polovina všech tygřích mláďat umírá ještě před dosažením pohlavní dospělosti.
  • Když tygr uloví kořist, začíná své hody vždy od zadních partií zvířete.
  • Tygři někdy ztrácejí svou plachost, stahují se k lidským obydlím a loví domácí zvířata nebo výjimečně i lidi – stávají se tak obávanými tygry – lidožrouty.
  • Když tygr začne „řvát”, jeho hlas je slyšet až 2 kilometry daleko.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20012 (magazin-chovatelstvi.cz#9629)


Přidat komentář