Symbióza mezi maravenci a mšicemi

Mšice vysávají z napadené rostliny šťávu, která je plná cukru. Přebytečný sladký nektar pak vylučují z těla ven ve formě lepkavé medovice. Medovice láká mravence, neboť tvoří 50% jejich jídelníčku.

Nerozluční přátelé

Mšice vysávají z napadené rostliny šťávu, která je plná cukru. Přebytečný sladký nektar pak vylučují z těla ven ve formě lepkavé medovice. Medovice láká mravence, neboť tvoří 50% jejich jídelníčku. Na oplátku za sladkou dobrotu mravenci mšicím poskytují ochranu před hmyzími predátory a pro vajíčka mšic nabízejí bezpečné přezimování ve svých hnízdech. Na jaře pak vajíčka vynesou na rostliny, aby se mohla vyvinout nová populace a on si mohl opět vychutnávat sladkou medovinu.

Největší hrozba pro mšice

Hlavním predátorem je pro mšice slunéčko sedmitečné. Jakmile vycítí jeho přítomnost, vypustí poplašný feromon, který upozorní ostatní mšice na nebezpečí a kolonie se spustí z rostliny na zem a utečou mu. Pokud se slunéčku přece jen podaří nějakou mšici ulovit, mšice do něj opět vpouští feromon, díky kterému pak ostatní mšice blížící se slunéčko cítí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20029 (magazin-chovatelstvi.cz#9731)


Přidat komentář