Proč ještěrky ztrácejí ocas?

Některé druhy ještěrek mají ocas nápadněji zbarvený než zbytek těla. To poskytuje predátorům zřetelný a méně viditelný cíl při jejich útocích, než je hlava či trup ještěrky.

Obranná taktika ještěrek před nepřítelem

Nejdůležitější obrannou taktikou ještěrek je mimo jiné ochranné zbarvení kůže a jejich schopnost bez jakéhokoliv pohybu strnout nebo rychlostí blesku zmizet. Až když tento druh obrany selže, mohou mnohé ještěrky jako poslední ochranný prostředek, obětovat ocas.

Některé druhy ještěrek mají ocas nápadněji zbarvený než zbytek těla. To poskytuje predátorům zřetelný a méně viditelný cíl při jejich útocích, než je hlava či trup ještěrky.

Ještěrky odvrhují ocas spíše během útěku, než v případě, kdy jsou pevně uchopeny za tělo. Odvržení ocasu není tedy jen instinktivní, ale je řízeno mozkem a odpovídá konkrétním podmínkám.

Co budou dělat ještěrky bez ocasu

Znovu dorostlý ocas se podobá tomu původnímu, ale přesto lze najít zaškrcení na místě zlomu nebo odlišné zbarvení nové části. Obnovený ocas také není vyztužen kostí, ale pokaždé jen chrupavkou. Při další potřebě ho může ještěrka odvrhnout jen v místě, které je blíže k tělu než původní zlom.

U většiny ještěrek je zapotřebí určitá doba, zhruba jeden měsíc, aby ocas znova narostl. U velkých a dlouhověkých druhů, může obnova ocasu trvat i rok.

Zajímavosti o ještěrkách

Ještěrky většinou svůj odtržený ocas, když pomine nebezpečí, pozřou. Tímto sníží energetickou ztrátu.

Samičky ještěrek, které ztratily svůj ocas, často produkují méně vajíček. Důvodem toho je, že větší část energie, kterou získají z potravy, spotřebují na obnovu ocasu.

Některé ještěrky ukládají až 60% svých tukových zásob do ocasu jako do zásobárny.

Ještěrky, které mají schopnost odvrhnout ocas, mohou v teráriích zkrotnout a získat důvěru v člověka až do té míry, že se nechají za ocas chytat a zdvihat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19999 (magazin-chovatelstvi.cz#9523)


Diskuze a zkušenosti

kikuska | 08.11.2010 18:40
proc strácej jesterky ocas:)? proc ho strácí..? proto ze je více zbarvení než jejich tělo ??

Vittani Virentem | 08.04.2015 15:18
Re: Proč ještěrky ztrácejí ocas? Neztrácejí ho, oni ho spíše schválně pouštějí - když jsou v nebezpečí.


Přidat komentář