Papoušek šedý

Papoušek šedý je dovážen do Evropy od 16. století. Tento druh patří mezi nejčastěji chované druhy papoušků. U papouška šedého existují dva poddruhy – papoušek šedý konžský a papoušek šedý liberijský.

Původ a charakteristika

Papoušek šedý je dovážen do Evropy od 16. století. Tento druh patří mezi nejčastěji chované druhy papoušků. U papouška šedého existují dva poddruhy – papoušek šedý konžský a papoušek šedý liberijský. Liberijský poddruh se v domácnostech příliš často nechová. Liší se především barvou zobáku a ocasních per. Papoušek šedý je oblíbený především proto, že má předpoklady naučit se mluvit. Pochází z Afriky. Ve volné přírodě žije v oblasti rozkládající se od Pobřeží slonoviny po Kongo a také v severozápadní Tanzánii.

Zbarvení

Zbarvení je proměnlivé od světlé až po černošedou. Na ocasních perech je nepřehlédnutelná červená barva.

Velikost

Jeho velikost se pohybuje kolem 30 až 40 cm.

Chov a společné soužití

Před pořízením papouška si důkladně rozmyslete, jaké jsou výhody a nevýhody chovu. Papoušek potřebuje dostatek péče, pozornosti a vlastního prostoru. Samota mu nečiní dobře. Naopak dává přednost tomu, když se mu denně v kratších časových úsecích věnujete.

Hlučnost

Před pořízením papouška musíte také počítat s tím, že je poměrně hlučný. Píská, mluví, směje se atd. Někdy se tak budete muset obrnit. Myslete nejen na sebe, ale také na sousedy.

Předpoklady k mluvení

Papoušek šedý je oblíben především proto, že má vrozené dispozice k tomu, aby se naučil mluvit. K tomu je zapotřebí dostatek trpělivosti a péče. Mluvte na něj při každé činnosti, kterou děláte. Tak dojde také k lepšímu propojení mezi danou činností a slovy, které říkáte. Papoušek tak bude schopen použít větu ve správný okamžik. Někteří papoušci také rádi zpívají a dokážou se naučit celé písničky.

Vhodné krmivo

Papoušek může každý den dostat zelené krmivo nebo ovoce. Nebudou mu chutnat všechny druhy a některé možná bude zcela odmítat. Pokuste se přesto druhy obměňovat. Krmiva obsahují různé druhy semínek, obilovin, někdy i oříšky, sušené ovoce, sušené papričky a minerály. Dobře vyvážená strava je velmi důležitá. Vyhněte se ale krmivům, které obsahují příliš mnoho slunečnicových semínek – obsahují příliš mnoho tuků. Při koupi krmiva volte spíše menší balení, protože otevřením výrobku se snižuje obsah vitaminů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20025 (magazin-chovatelstvi.cz#9722)


Diskuze a zkušenosti

Petra | 30.11.2014 23:29
Re: Papoušek šedý za mesic si pro zaka jedeme uz se nemuzeme dockat


Přidat komentář