Papoušci

Domovem papoušků jsou převážně tropické oblasti světa. Papoušci patří mezi nejoblíbenější skupinu exotických ptáků a jsou chováni hlavně pro okrasu a potěšení. Dnes známe kolem 330 druhů papoušků, řazených do 78 rodů.

Dělení

Domovem papoušků jsou převážně tropické oblasti světa. Papoušci patří mezi nejoblíbenější skupinu exotických ptáků a jsou chováni hlavně pro okrasu a potěšení. Dnes známe kolem 330 druhů papoušků, řazených do 78 rodů. Zjednodušeně dělíme papoušky do tří samostatných skupin, jsou to loriovití, kakaduovití (podčeledě kakaduové, korely) a papouškovití (podčeledě kakapové, nestorové, papoušci, papoušínkové). Papoušci jsou milí a učenliví ptáci.

Kterého si vybrat?

Odborníci zjistili, že papoušci jsou velmi inteligentní – zejména papoušek žako. Ten se totiž dokáže naučit lidská slova, porozumět jejich významu a logicky je používat. Protože existuje mnoho druhů papoušků, je nejlépe se předem informovat o jednotlivých druzích. Liší se nejen vzhledem, velikostí, ale také svou povahou a předpoklady – např. k schopnosti naučit se opakovat slova. Ucelený soubor informací naleznete v odborných publikacích nebo nejlépe přímo od chovatelů.

Chov

Pro chov papouška potřebujete dostatečně velkou klec, takže musíte také počítat s místem, které vyhradíte pro vašeho papouška. Papoušek (stejně jako jakékoliv jiné zvíře) vyžaduje pravidelnou péči a starostlivost. S tím souvisí čištění klece, krmení, zajištění hlídání v době dovolených apod.

Než si je pořídíte

V domácnosti by také neměla žít kočka, která by mu mohla ublížit. Papoušek není ani vhodný pro malé děti, protože se nedá chytit do ruky a hladit jako pes nebo kočka, jeho peří je citlivé na porušení. Jsou vhodní spíš pro starší děti, které mají radost z jeho pozorování a zpěvu. Nezanedbatelná je také délka života papoušků. Velké druhy (jako kakadu nebo velká ara) se mohou dožít i více než padesát let. Neměli byste také zapomínat na to, že jednou za čas se potřebuje také papoušek prolétnout, a to by také mohlo mít za následek, že vám váš „opeřenec“ nahlodá nebo pošpiní nábytek. Neopominutelné je také to, že papoušek může být také dost hlučný – někdy si rád i zakřičí. Takže pokud máte malý byt a máte rádi klid – zvažujte dobře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20027 (magazin-chovatelstvi.cz#9725)


Přidat komentář