Nutrie a chov nutrie

Nutrie - hmotnost a barva. Nutrie a její životní prostředí - vodní krysy. Nutrie - březost a pohlavní vývoj. Chov nutrie a historie chovu nutrie. Chovný pár nutrií a páření. Rozmnožování nutrií. Nutrie - krmivo a jak nutrie krmit. Krmení mláďat.

Nutrie - hmotnost, barva, končetiny

Nutrie (Myocastor coypus) je statné zvíře, může mít hmotnost přes deset kilogramů, obvykle se však pohybuje mezi 5-8 kg. Hnědě zbarvené tělo měří 50-60 cm, ocas je dlouhý okolo 30 cm. Tupě ukončená hlava je nápadná mohutnými vyčnívajícími řezáky oranžové až kaštanové barvy a dlouhými hmatovými vousy. Oči a uši jsou nápadně malé. Končetiny jsou pětiprsté, zadní opatřené plovacími blánami. Přední nohy mají uchopovací schopnost a zvířata si jimi mohou podávat potravu. Dlouhý šupinatý ocas je lysý a při plavání slouží jako kormidlo.

Nutrie a její životní prostředí - vodní krysy

Nutrie v přírodě obývá mokřadní oblasti a okolí vodních toků, aktivní je především v noci, ale i ve dne. Ukrývá se v dlouhých norách, které buduje v březích. Nory jsou zakončeny hnízdní komůrkou. Někdy si také staví hnízda ve spleti vodního rostlinstva. Při ochlazení jsou méně aktivní a více času tráví v doupatech. Vyskytují se v oblastech s mírným podnebím, ale mrazy zde nejsou tak tuhé jako u nás.

Nutrie - březost a pohlavní vývoj

Nutrie žijí v malých rodinných skupinách, které vede stará samice. Živí se vodním rostlinstvem, travinami, plody a nepohrdnou ani menšími vodními živočichy. Samice má mléčné bradavky umístěné vysoko na bocích, což jí umožňuje kojení mláďat ve vodě. Březost trvá okolo 130 dnů, rodí obvykle 2-3 krát ročně okolo 6 mláďat, výjimečně jich může být i přes deset. Pohlavně dospívají do 8 měsíců, dožívají se až 15 let.

Nutrie a kde žije

Jih Jižní Ameriky, vysazena byla na mnoha místech celého světa.

Chov nutrie a historie chovu nutrie

Chov nutrií je velmi dobře rozpracovaný, od konce 19. století jsou nutrie chovány na farmách pro ceněnou kožešinu i chutné maso. Za tu dobu bylo vyšlechtěno mnoho barevných rázů (černé, zlaté, bílé, safírové, perlové a další). Chov nutrií se provozuje několika způsoby. Nejčastěji praktikovaný je chov v párech nebo v polygamii. Zvířata se umístí v malých ohradách o rozměru 200 x 150 cm s výškou stěn 80 cm, asi 1/4 nádrže tvoří bazén hluboký okolo 50 cm. Přepážky mezi klecemi musí být pevné, aby zvířata z vedlejších kotců na sebe neviděla a navzájem se nerušila. Bazén se má mírně svažovat, aby zvířata měla dobrý přístup k vodě. Vhodné je i prkno umístěné 3-5 cm pod hladinou vody, na kterém zvířata ráda odpočívají ale i přijímají potravu. Vodu udržujeme čistou, proto je vhodné chovy nutrií umisťovat poblíž vodních zdrojů. K výběhu je přistavěn budník 100 x 70 x 60 cm (d x š x v), s vlezovým otvorem 20 x 20. Budník vysteleme důkladně slámou, zejména za tužších mrazů. Do této ubikace umístíme pár zvířat.

Chovný pár nutrií a páření nutrií

Sestavit chovný pár je někdy obtížné, neboť zvířata se mohou navzájem napadat. Samec někdy vyrušuje samici natolik, že dojde k potratu mláďat. Samice s mláďaty zase může vyhánět samce z budníku i od krmení. Proto se někdy praktikuje spojování zvířat pouze v období říje samice, po dobu březosti a odchovu mláďat jsou oba umístěni samostatně.

**Polygamní chov nutrie

**

spočívá v umístění 4-8 samic a i samce do větší klece.Pak máme dvě možnosti. Samice můžeme ponechat společně v ubikaci nebo je po zjištění březosti odstavujeme do samostatných klecí. V prvním případě je nutné umístit v zařízení dostatečný počet budníků, v druhém mohou být potíže se zpětným zařazením samice do skupiny. Zvířata se musí navzájem respektovat, spojujeme dohromady samice, které se znají nebo sourozence a cizího samce. Občas se provozují i polovolné chovy jako u ondater, na větších oplocených plochách na březích rybníků.

Rozmnožování nutrií

Nutrie zařazujeme do chovu ve věku okolo osmi měsíců s hmotností alespoň 4 kg. Říje probíhá v pravidelných 24-30 denních intervalech a trvá 2-4 dny. Po porodu se říje dostavuje do několika dnů. Připouští se, ale až při druhé říji, kdy je větší pravděpodobnost zabřeznutí. Březost lze dobře rozeznat podle změn mléčných bradavek nebo prohmatem.

Březost nutrie

Samice je březí trvá 128-133 dnů a rodí obvykle 4-6 mláďat. Po několika dnech vylézají z hnízda a začínají přijímat měkké druhy krmiva, odstavují se ve věku 6-7 týdnů. Samice v dobré kondici mohou mít až dva vrhy ročně. Zvířata jsou plodná do 5-6 let, pak klesá četnost vrhů i počet mláďat v nich. Samice se ve velkochovech vyřazují ve věku 3-4 roky, samci ve 3-5 letech.

Nutrie - krmivo a jak nutrie krmit

Základním krmivem pro nutrie je zelené krmení a seno. V létě podáváme luční trávu, jetelotravní směsi, vojtěšku, zelenou kukuřici..., seno se podává hrubší, nejlépe krátce nařezané a zamíchané v jiném krmivu. V zimě se krmí především krmná řepa, mrkev, vařené brambory a drcené seno.

Zelená strava pro nutrie a mláďata

Celoročně podáváme větve listnatých a ovocných dřevin. Krmnou dávku doplníme šroty, které se vmíchají do jiného krmiva nebo se zvlhčí, podávat lze i celé zrniny, které předem na 12-24 hodin namočíme do vody. Šroty lze nahradit speciálními krmnými směsmi, podávat můžeme také granuláty určené pro přežvýkavce. Příležitostně se podle možností přidávají i ostatní druhy zeleniny a ovoce. Krmení se podává dvakrát denně na více míst, aby se k němu dostala i slabší zvířata a mláďata.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19982 (magazin-chovatelstvi.cz#9110)


Diskuze a zkušenosti

Marcela Růžičková | 17.02.2009 22:27
nutrie Prosím o radu, mám chov nutrii 4a1 a poprvé mají mladé. Jenže bohužel jsem je u první která rodila našla všechny mladé rostrhané a sežrané, u druhé to samé a rodí třetí a opět seč to opakuje. Myslela jsem že to dělá samec, ale dělá to samice. Může se stát že je v chovu kanibalka? Nevím jak jinak bych to nazvala. Nevíte prosím co stím mám udělat, aby se to už neopakovalo?

Katka | 24.02.2009 17:57
nutrie Je to tak pokud jde o samici a ne o samce,okamžitě ji zničte ( zabijte na maso),půjde to s ní a může napadat i jiné mladé.

Metodej | 13.03.2009 20:23
nutrie Moje zkušenosti z chovu nutrií které chovám více jak 30 let. Voda je základ chovu. Zvířata pijí vodu z napaječek, která je rozvedena do každého kotce. Napaječky jsou kovové používají se při vykrmu vepřů. Jsou umístněny asi tak 15 cm ode dna. Voda je přiváděna půlcoulovým potrubím z nádržky (použitý sýstém ze splachovacího záchodu). Voda nesmí být tlaková. Tuto vodu mají stále k dispotici a vodu na koupání dávám, když mám čas.

Jiří | 05.11.2009 14:06
nutrie Paní Marcelo. Musíte vypozorovat, která nutrie to dělá a vyřadit. Nejlépe na maso. Jestli to nepomůže budete muset vyměnit všechny samičky. Já osobně bych na nic nečekal a založíl bych nvou rodinu. Chovám nutrie už 15 let.

Jiří T. | 05.11.2009 14:16
nutrie Paní Marcelo. Ještě se může stát že se narodí mrtvé mládě a to samice sežere. To je normální, ale všechny. Něco bude špatně.

michal | 11.11.2009 19:44
nutrie dobry den chci se zeptat chci zacit pestovat nutrie kolik muze mit samec samic a muze bejt u nich furt,shanim samce nejlepe s Pardubic.

Jarda | 12.12.2009 17:52
Nutrie Dobrý den.U nás na rybníku se objevilo 5 mládat nutrie.4 bílé a jedno tmavé.Jejich matka pošla a 3 mládata také.Zbyli tu jen dvě mládata jsou asi 2 měsíce staré.Chtěl bych se zeptat,jestli přežijí sami zimu pokud přijdou a to asi přijdou silné mrazy.A jak jim mám pomoci.Děkuji

truksa stanislav | 03.01.2010 13:58
nutrie dobry den na vase dotazy jsou jednoduche odpovedi mladata přes zimu těžko přežijí protože si samy noru neudělají a když ji mají musí te je dokrmovat.samice mladata sežrala protože sama vycítí že by je neuživila a nebo to uděla druha samice protože to není sestra je dobré davat jako krmení nakličený ječmen ten se necha 3dny ve vodě mužete mi věřit mam 20tilete zkušenosti.Truksa

truksa stanislav | 03.01.2010 14:14
nutrie ještě k tomu kolik samic muže být se samcem ja jich měli12 ale pro začínajícího chovatele radím duležitou věc musí to být sestry a to je většinou problem budete rad když jich seženete 3-5 samec by měl být větší než samice

Pavlína | 07.01.2010 23:35
krmivo Dobrý den, lze použít jako doplňkové směsi při krmení nutrií kompletní krmné směsi pro drůbež (K, N apod.)?

Janko | 09.10.2010 22:00
Žijí nutrie U nás ve Zlíně na Příliku žijí nutrie volně, myslíte, že jsou schopny přežít zimu?

zdena | 02.11.2010 20:03
nutrie u nás ns rybníku žije jedna někdo tam asi vyhodil v létě mládě, už jí začínají růst oranž. zuby.Je velice krotká, jde až k lidem.Jak ji pomoci v zimě?Už teď má asi hlad,nosím ji krmení jako králíkovi, ale nechci ji k sobě připoutat.Poraďte někdo

jeremi | 21.12.2010 22:14
nutrie Nutrie bez problemu prezije u nas zimu a to bez pomoci lidi u nas se uz roztahuji z vetsich rek na male strouhy

Lucie | 20.03.2011 10:22
dotace Dobrý den,taky by mně to zajímalo,pokud mohu poprosit na mail luna09@seznam.cz..U nás nutrie krmíme tvrdým pečivem,mrkví..senem..Také by mně zajímaly jaké potřebují vitamíny? stačí roboran?

Barbara | 30.03.2011 14:21
Jak nutrii odehnat? Mohl by mi někdo poradit, jak vystěhovat nutrii, která se usídlila v blízkosti naší chalupy (okraj pozemku je řeka) Může být nějak nebezpečná - podhrabání, prokousání se? Máme malé dítě, jak je to s nemocemi? Nemůže třeba zaútočit a pokousat?

Marketa... | 30.03.2011 23:28
Nutrie a napadani cloveka Dobry den vsem....odpovidam na dotaz jestli Nutrie napadne Vase decko....Pani....to vazne ne...asi jako kdyby Bobr bezel k Vam a chtel Vas pokousat jen tak...zadny zvire jen tak nenapada cloveka...to my jsme ten odpad co napada zver....kazdopadne mam doma nutrii....je ochocena a je super....myslim ze od Vas bude pekne kdyz ji tam nekde u brehu udelate boudicku...date do ni seno a slamu....a misky se zrnim....a misto strachu jestli Vas jen tak zniceho nic napadne ji prineste piskotu nebo mrkev a ucte ditko jak se starat o zviratka....toto neni potkan od panelaku....preji Vam vsem zde at se mate pekne...a rada bych se zeptala jestli neprodate nekdo nutrii....malou na mazlika ne na jidlo.......sousedum se ta moje tak libi tak jim udelam prekvapko....muj mail prettydog@seznam.cz napiste mi tam tel....rada zavolam ...

Marek Rous | 27.03.2012 08:26
Nutrie a Potkani Dobrý den, chovám doma Nutrie ale k nim se mi nastěhovali i potkani. Nevite někdo jak se s nimi vypořádat?? Zkoušel jsem je otrávit, ale nepodařilo se mi je zabít všechny. Navíc máme doma kočky a bojím se že by mohli potkana sežrat a zdechnout. Přemýšlel jsem o ele. odpuzovačí hlodavců ale tam se bojím že by to odpudilo i ty nutrie. Někde jsem slyšel že potkana dokáže spolehlivě odpudit perlička, ale to jsem nezkoušel. Nemate někdo s tímto zkušenosti??? Děkuji, s pozdravem Marek Rous

Petr1 | 31.07.2012 18:42
sháním maso z nutrie nevíte ně kdo o chovu nutrií okolo liberce koupím ? auto.rysavy@seznam.cz

radek | 06.08.2012 14:15
maso s nutrie Sháním dodavatele masa s nutrií brněnsko , znojemsko

KvetaSojkova@seznam.cz | 08.08.2012 15:02
koupim samce do chcovu dobry den všem prosim vas neprodava nekdo samce nutrie? dlouho ho schanim,nebo jestli o nekom vite prosim pošlete mi kontakt dekuji nejlepe středočesky kraj

Zdena | 22.08.2012 16:27
nutrie Muze se samice parit i kdyz je brezi .Ajak to poznam ze brezi je .

Rebeka | 14.06.2014 22:40
Re: Nutrie a chov nutrie Pred týžd?om som videla v potoku trojfarebnú nutriu - bielo-čierno-hnedú. Je to bežná farba aj u divožijúcich? Alebo niekomu ušla? Ale bola nádherná a veľká! Som z okresu Ružomberok, a neviem o nikom, kto by tu choval nutrie - či už chov, alebo ako domáce zvieratko. Ak ušla, prežije vo voľnej prírode? Lebo by jej bola veľká škoda, keby neprežila . . . bol to naozaj vydarený kus!

mečoun | 03.11.2014 07:38
Re: Nutrie a chov nutrie prosím,sdělte někdo rozumný,jak rozeznat samce od samice ,ať šmatám jak šmatám žádný kuličky nenajdu......díky

Jarek | 13.01.2015 20:07
Re: Nutrie a chov nutrie Dobrý den, odpovídám na dotaz o rozpoznání samce od samice. Jednoduše řečeno - samec má dva otvory dál od sebe a u samice to vypadá jako jeden. Snad to bude pro vysvětlení stačit.

Milena | 18.05.2015 09:20
Re: Nutrie a chov nutrie Dobrý den,slyšela jsem,že se dají chovat nutrie i bez vody. Tu získají ze zeleniny,trávy a z namočený obiloviny.Voda se dává pouze v zimě,když dostávají seno. Chci rozšířit chov a voda je velký problém. Nemám napáječky,takže znečištění kotce je velký problém. Prase je na tom líp. Co si o tom myslíte?Děkuji za radu.

Lenka | 20.08.2016 08:50
Prosím nemáte kontakty na prodej masa z nutriī Děkuji l.hajduskova @seznam.cz

lada | 02.12.2016 00:56
Můžete někdo vložit odkaz napáječek pro nutrie jaké používáte .Děkuji

Tomáš od Plzně. | 26.03.2017 09:05
Dobrý den mám velký nadbytek jak tvrdých rohlíků tak hl.zelí. Mohu toto používat jako hlavní potravu pro Nutrie? Samozřejmě s ostatními doplňky jako mrkev jablko a obiloviny. Děkuji moc za odpověď nejlépe na sadrokartom@seznam.cz děkuji


Přidat komentář