Motýli Morpho

Sameček a samička jsou aktivní vždy v jinou denní dobu a potravu si každý z nich hledá v jiném patře deštného pralesa. Samičky zůstávají většinou dole u země, kdežto samečkové poletují v mnohem větších výškách,třepotají se mezi korunami stromů.

Základní informace

Třída: hmyz
Řád: motýli
Čeleď: Morphidae
Rod: Morpho

Kde se motýli vyskytují

Morpho Motýli Morpho žijí v hustých tropických pralesích Jižní a Střední Ameriky, do výšky asi 1800 m. n. m. Ovšem mezi 50 druhy těchto motýlů existují výjimky, které se vyskytují ve vysokých polohách And, zatímco jiní obývají nízko položené západní výběžky nebo suché oblasti Mexika.

Sameček a samička jsou aktivní vždy v jinou denní dobu a potravu si každý z nich hledá v jiném patře deštného pralesa. Samičky zůstávají většinou dole u země, kdežto samečkové poletují v mnohem větších výškách, třepotají se mezi korunami stromů. Díky tomuto způsobu života a vzhledem větší zářivé barevnosti si tak v tropickém pralese mnohem častěji všimneme samečků než samiček.

Rozpětí křídel

Rozpětí křídel: od 6 do 20 centimetrů

Čím se živí motýli

Dospělí motýli Morpho se, narozdíl od jiných druhů motýlů, živí šťávami z přezralých nebo hnijících ovocných plodů nebo šťávy, které prýští z poškozených kmenů či větví stromů nebo lián.

Ve většině případech se motýli Morpho vydávají za potravou jednotlivě, ale může se stát, že zpozorujete celá hejna, kdy je pohromadě velký počet motýlů na jednom místě.

Vývojový cyklus motýlů

Samička motýla Morpho klade polokulovitá vajíčka jednotlivě. Líhnou se z nich malé housenky, které jsou ochlupené a většinou mají zářivě červenou nebo žlutou barvu.

Během svého vývoje se housenky několikrát a to v pravidelných časových odstupech svlékají. Při každém svlékání zůstává pokožka po pár hodin měkká, což znamená, že housenka může růst. Nová pokožka pak opět ztvrdne.

V kukle se housenka přeměňuje v dospělého motýla, zatímco kukla zvenčí tmavne. Jakmile kukla praskne, tak se na denní světlo vyloupne krásný motýl Morpho. Po nějakou dobu zůstává sedět na prázdné kukle, aby mu křídla oschla a narovnala se.

Zajímavosti ze světa Morpho

Křídla samičky motýlů Morpho se používají při zhotovování různých šperků nebo suvenýrů.

Samečci motýlů Morpho se velmi často ve vzduchu vzájemně honí. Sběratelé toho pak využívají při jejich chytání. Mávají zářivě modrými hedvábnými šátky nebo praporky, kterými se snaží přilákat motýly létající okolo.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19964 (magazin-chovatelstvi.cz#8940)


Přidat komentář