Labuť velká

Labutě velké jsou převážně vegetariáni a přijímají potravu během celého dne. Tu získávají hlavně pod vodou, kde spásají vodní a bahenní rostliny. Příležitostně se vydávají na pevnou zem, kde spásají trávu, ....

Něco málo o labutí říši

Řád: vrubozobí
Čeleď: kachnovití
Rod a druh: cygnus olor

Výskyt labutí

Labuť velká je hojně rozšířena ve střední Evropě a na Britských ostrovech, ojediněle se ale vyskytuje i v severní Evropě, směrem na východ až po Mongolsko.

Jestliže si labutí pár zvolí své teritorium a začne stavět hnízdo, stane se samec vášnivým obráncem svého území. Když se přiblíží jakýkoliv vetřelec, ať už to je jiná labuť či člověk, zaujme samec opravdu hrozivý postoj. Nadzvedne křídla a naježí peří na hřbetě a s prohnutým krkem plave prudce proti útočníkovi.

V našich krajích si labutě velké hájí svá území, ovšem v takové Anglii nebo Dánsku žijí v koloniích.

Ve střední Evropě a na Britských ostrovech zůstávají labutě většinou na hnízdišti i přes zimu a spojují se do malých hejn.

Charakteristika labutí

Délka: 150 cm
Rozpětí křídel: 200 cm
Hmotnost: samice zhruba 10 kg, samec 15 kg

Labutě velké jsou převážně vegetariáni a přijímají potravu během celého dne. Tu získávají hlavně pod vodou, kde spásají vodní a bahenní rostliny. Příležitostně se vydávají na pevnou zem, kde spásají trávu, klásky obilí a jiné rostliny. Labutě výjimečně pozřou i malé rybky, hmyz či žáby.

V parcích a nepřístupných místech, např. na nábřežích ve městech bývají krmeny i návštěvníky, kteří labutím přinášejí chléb a jiné pečivo, které pak tvoří podstatnou část jejich potravy.

Jak se labutě rozmnožují

Samice snáší přibližně 5 – 8 vajec, vždy jedno během 48 hodin. Mláďata se líhnou po 36 dnech a oba rodiče o ně starostlivě pečují a brání. Mláďata sice hnízdo opouštějí poměrně brzy po vylíhnutí, ale do příchodu zimy zůstávají s rodiči. Své hnědé zbarvení ztrácejí mladé labutě okolo jednoho roku života.

Na závěr z labutí říše

  • Opeření labutí se skládá z téměř 25 000 per.
  • Labuť velká patří mezi nejtěžší z létajících ptáků.
  • Dospělá labuť spotřebuje za jeden den skoro čtyři kila potravy.
  • Pro labutě velké je typický černý čelní hrbol na kořeni zobáku, který je obzvlášť výrazný u samců v době páření.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19951 (magazin-chovatelstvi.cz#8834)


Diskuze a zkušenosti

Petr M | 08.03.2010 23:04
Zamrzající labutě Dobrý den. Mám asi silně neodborný dotaz,který mne ovšem nenechává v klidu.Slyšel jsem někde, že labutě mohou v zimě na rybníce ve vodě i zamrznout. Osobně si myslím, že to není možné, ale jsem skutečně laik. Je na tom něco pravdy? Děkuji za odpověď. S pozdravem PM


Přidat komentář