Komár

Jestliže jste narazili ve vašem příbytku na komára, respektive on narazil na vás, jednalo se zcela určitě buď o komára písklavého, který je nejrozšířenější nejen u České republice, ale na celém světě nebo o jeho kolegu z čeledě komárovitých.

Parazit v ložnici

Jestliže jste narazili ve vašem příbytku na komára, respektive on narazil na vás, jednalo se zcela určitě buď o komára písklavého, který je nejrozšířenější nejen u České republice, ale na celém světě nebo o jeho kolegu z čeledě komárovitých tzv. komára útočného. To je právě ten protiva, který vám pije krev obrazně i doslova.

Komár písklavý se objevuje úplně nejčastěji v blízkosti jakékoliv vody a to nějčastěji v období od dubna do října. Jeho pronikavý bzukot nebo spíše pískot na sklonku dne je znamení, že noc bude dlouhá a lovecká.

Raději byste ho oženili

Tedy raději vdali. Protože ten hmyz, který vyhledává na vašem těle optimální místo pro vpich a následné vysávání, je komáří samička. Jestliže nás její zvuk přinejmenším rozčiluje, některé labilní jedince přímo děsí, komáří samec je tímto pískotem nesmírně potěšen ba až vzrušen a při správném kmitočtu partnerčina bzučení by se mohl přetrhnout (pokud to teda neuděláme za něho zručným úderem).

Jestliže si samička ráda pochutná na krevním vzorku všech typů, komár má raději pylový nektar, který zřejmě nasává s velkou oblibou, čímž se vysvětluje jeho zmatené a neuspořádané poletování, pokud si na něj v ložnici posvítíte.

Obludy z močálů

To je ostatně jediná trvalejší slast, které mohou samečci dosáhnout. Jestliže totiž dojde ke spojení se samičkou, tak se tak stává za letu a poté se komár odebere na věčnost (poté zřejmě nastavá ta situace, kdy muška žalem pláče na dvoře, ale to je jiná píseň).

Komářice písklavé se pak na zimu přesunou do sklepa nebo jeskyně, či jiného výklenku, odkud na jaře vylétají a hledají stojaté vody. Na jejich hladinu poté kladou vajíčka, které se promění v larvy. Ty visí jakoby na vodní ploše a dýchají pomocí jakéhosi sosáku-trubičky vzduch shora. Mimochodem, slyšeli jste o tom, že má snad hmyz sledovat teroristy? Více zde... Komár útočný se rodí v ještě zatuchlejších tůních a močálech, stačí mu však třeba i polní proláklina zaplněná vodou.

Jak zatočit se sosáky (doma)

Ochranu proti komárům bychom měli rozlišovat na naše zeměpisné pásmo a odlehlejší země. U nás by k prevenci proti komářímu kousnutí měly stačit v první linii sítě do oken a dveří a ve druhé fázi účinný repelent. Osvědčují se taky odpařovače látek, které hmyz omračují nebo přímo hubí. Tyto insekticidy však nemusí být leckomu příjemné, někteří lidé mohu mít i zdravotní potíže. Jako účinný repelent působí i Tea tree oil, klikněte sem...

Proti komárům by mohla pomoci i konzumace vitamínu B, který dodává lidskému potu jiné složení, po kterém komáři zrovna neprahnou. Nelze než vypíchnout, že hodně vitamínu B se vyskytuje zejména v pivu, takže muži - váš plůtek na účtence nesvědčí v letních měsících o ničem jiném, než o uvážené prevenci proti bodavému hmyzu.

Dalším zlozvykem, který proti komárům funguje dokonale, je kouření a cigaretový dým, případně dým bramborové natě, dýmovnice a oheň a dým odlétavající od podrážek při útěku z místnosti zaplavené bzučícími a krvelačnými létavci.

Jak zatočit se sosáky (zahraničí)

Pokud však opouštíte zemi českou a míříte do exotických krajů, jenom síť a lehké elemka vám nemusí stačit. Zde by se mohlo komáří bodnutí projevit i jinak, než jen zarudlou kůží a pár hodin trvajícím svěděním. Hmyz zde může často přenášet různé nemoci (pozor si dejte na klíšťata a naučte se ty potvory správně vytahovat), a proto je dobré se nechat před těmito výpravami očkovat a zároveň daleko důsledněji dodržovat pravidla ochrany proti těmto miniaturním Drákulům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19937 (magazin-chovatelstvi.cz#8539)


Přidat komentář