Kočky - barva očí a jejich tvar

Kočky - barva a tvar očí. Tvar oka se u různých plemen koček liší. Plemena koček a barva očí. Modrá barva očí je u koček vázána barvou srsti. Bílé kočky s modrýma očima bývají často hluché.

Kočky - barva a tvar očí

Kočky mají obvykle v poměru k hlavě hlavně velké oči. Tento vztah mezi velikostí očí a hlavy odráží u mnoha živočichů, včetně člověka, poměry v mládí. Nepochybně jsou to podvědomé faktory, které spouštějí ochotu pečovat o mláďata, a kočky ze svého dětského vzhledu těží. Mnozí chovatelé usilovali o vyšlechtění určitých barev očí a vytvořili tak mnoho výrazných odstínů. Všechna koťata se rodí s modrýma očima, ale v dospělosti se jejich barva mění. Dospělé kočky mají oči oranžové, měděné, žluté nebo zelené. Jen některá plemena si uchovávají modrou barvu ve spojení s geny pro zbarvení srsti (semialbino). Některé kočky mají jen v mládí výraznou barvu očí, kdežto jiné získají dokonale zbarvení teprve po několika letech.

Tvar oka se u různých plemen koček liší

Divoké kočky mají oči oválné a mírně zešikmené. Plemena blízká „přírodním kočkám”, např. Mainská mývalí kočka má také tyto divoké oči. Přírodní tvar se může měnit dvěma způsoby, buď jsou oči kulatější nebo šikmější. Obecně mají stará západní plemena, např. kartouz oči kulaté, vystupující. Také některé východní kočky, např. barma, mají oči kulaté, ale přesto mají orientální plemena nejběžnější mandlový tvar oka. Mimořádný tvar oka způsobuje potíže. Vystupující oči v plochém obličeji mají sklon k nadměrnému slzení a infekcím, kdežto příliš šikmé oči trpí hromaděním výměšků.

Plemena koček a barva očí

Divoké kočky mají oříškové zbarvení nebo měděné oči, někdy s nádechem žlutým či zeleným. Díky chovu se vytvořila celá paleta barev očí domácích koček, od zářivě modré po oranžovou. U většiny koček barva oka nezávisí na barvě srsti, avšak standart některých plemen toto spojení požaduje: u stříbřitě žíhaných se požadují zelené oči, ačkoli geneticky mají oči měděné nebo zlaté.

Modrá barva očí je u koček vázána barvou srsti

Jediná barva oka, která je přísně vázána na barvu srsti, je modrá. Modrá barva očí u koček je způsobena nedostatkem pigmentu, nejde však o albinismus, kde barva zcela chybí v kůži i v duhovce, ale o lecismus nebo poloalbinismus, kdy kůže je ještě pigmentovaná a v duhovce jsou rovněž zbytky barviva.

Bílé kočky s modrýma očima bývají často hluché

Modrooké kočky s bílou srstí jsou často hluché, protože gen, způsobující ztrátu pigmentu, naneštěstí vyvolává vysychání kapaliny v Cortiho orgánu, sluchovém zařízení v hlemýždi vnitřního ucha. Tak dochází ke hluchotě.

Siamské kočky a jejich modré oči

Siamské kočky objevené již v 19. století přírodovědcem Petrem Pallasem na Kavkaze, jsou jiného původu. Nemají sklon k hluchotě, ale zato mohou špatně vidět. První siamky často šilhaly, aby tuto vadu vyrovnaly. Řízeným chovem se podařilo šilhání odstranit, ale ztráta ostrosti vidění zůstala. Je to vázáno na jiný vzácný gen pro modré oči, objevující se se zvláštním zbarvením srsti. Byl zjištěn v Británii v 60. letech, na Novém Zélandě v 70. letech a v USA v 80. letech 20.století. Genetici tyto vzácné kočky, nazývané ojos azules (modoočky), dosud zkoumají.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19958 (magazin-chovatelstvi.cz#8901)


Přidat komentář