Koala

Koala vypadá jako malý, kulatý medvídek, je to ovšem vačnatec, který má ruce i nohy přizpůsobeny ke šplhání na větvích. Když je na zemi, tak se pohybuje velmi neobratně..

Koala

Koala vypadá jako malý, kulatý medvídek, je to ovšem vačnatec, který má ruce i nohy přizpůsobeny ke šplhání na větvích. Když je na zemi, tak se pohybuje velmi neobratně.

Obecné informace

Řád: vačnatci
Čeleď: kuskusovití
Rod: phascolarctos
Velikost: 60 – 80 centimetrů
Hmotnost: 8 – 11 kilogramů

Životní prostředí

Koala žije jen na větvích stromu blahovičníku (eukalyptu) - více se dozvíte zde, který mu přináší potravu. Svýma krátkýma nohama se pevně přichycuje ke kmenu a do kůry se zarývá ostrými drápy svých prstů. Koala je noční živočich, což znamená, že celý den prospí v úžlabině větve. V noci dokáže vyšplhat až k nejvyšším větvím, kde pak ožírá nejmladší výhonky a listy stromu.

Způsob obživy a potrava

Koala má lícní kapsy, které slouží jako zásobárny potravy. Také má vytvořený trávicí systém přijímající jen listy blahovičníku. Koala žere pouze dvacet druhů z asi tří set v Austrálii rostoucích blahovičníků.

V jihovýchodní Austrálii se na konci léta blahovičník stává jedovatým a listy po nějakou dobu obsahují kyanovodík. Jedná se o jeden z nejpodivuhodnějších způsobů, jak si živočich a rostlina dokáží mezi sebou udržet biologickou rovnováhu. Kdyby se blahovičník nestal po určitou dobu jedovatým, koala by na něm sežral i poslední lístek a strom by tak uhynul.

Koala průměrně sežere půl až jeden kilogram blahovičníku denně.

Některé zajímavosti

Koala vůbec nepije, tekutiny získává z listu blahovičníku.

Hlasitý křik, který je doprovázený štěkáním a chrochtáním, provází noční páření koal vysoko v korunách stromů.

Koala je vynikající plavec

Koala silně voní eukalyptem a pižmem. Je velmi pravděpodobné, že tento pach odpuzuje moly a škůdce před tím, aby se v kožichu koaly uhnízdily.

Novorozený koala je velký asi jako fazole a váží 0,3 gramů. Jeho zadní nožičky nejsou ještě vytvořeny, ale naopak přední končetiny a drápy jsou patrné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20022 (magazin-chovatelstvi.cz#9715)


Přidat komentář