Keeshond

V 18. století byl keeshond znám jako pes prostého lidu. Byl symbolem odporu proti vládě Viléma Oranžského a jeden z vlasteneckých vůdců,Kees de Gyselaer, skutečně jednoho z těchto psů vlastnil.

Keeshond

Tento typický zástupce špiců dostal své jméno buď podle velmi častého holandského jména Jan Kees, nebo podle dvou holandských vlastenců jménem Kees de Witt a Kees de Gyselaer. Býval čas od času používán jako hlídací pes na vlečných člunech — baržích, a proto se mu někdy říkalo Dutch Barge Dog čili holandský pes z barží. Ve viktoriánské době v Anglii ho nazývali dost nehezky „přetloustlý špic”.

Původ a vznik plemene

V 18. století byl keeshond znám jako pes prostého lidu. Byl symbolem odporu proti vládě Viléma Oranžského a jeden z vlasteneckých vůdců, Kees de Gyselaer, skutečně jednoho z těchto psů vlastnil. Předky keeshonda přesně neznáme, ale pravděpodobně pochází z některého původního typu špiců, jako je třeba vlčí špic. Do Spojeného království dovezla keeshonda poprvé paní Wingfield - Digbyová r. 1920 a do USA se plemeno dostalo teprve koncem dvacátých let našeho století.

Charakteristika pejska

Keeshond má veselou a přátelskou povahu, snadno se učí a je velmi ostražitý. Je to dobrý hlídač. Keeshond má sklon uznávat jen jednoho pána. Obvykle se dožívá vysokého věku.

Základní tělesné znaky

 • HLAVA

  Při pohledu shora je klínovitá, se středně dlouhým nosem.

 • TĚLO

  Krátké, kompaktní a silné. Hrudník je hluboký a dobře klenutý.

 • VELIKOST

  Výška 43 - 46 cm.

 • OSRSTĚNÍ

  Světle šedá, hustá a měkká podsada, dlouhé, tmavě šedé a odstávající pesíky. Srst vyžaduje důkladnou každodenní péči.

 • OCAS

  Středně dlouhý, vysoko nasazený, s černou špičkou, pevně stočený na hřbet. Dvakrát zatočený ocas se vysoce oceňuje.

 • OČI

  Tmavé, mandlového tvaru. Okolo očí je světlejší srst, která tvoří „brýle”.

 • UŠI

  Malé, vysoko nasazené vztyčené, na omak sametové.

 • NOHY

  Přední nohy jsou rovné, se silnými kostmi. Zadní nohy jsou svalnaté.

 • TLAPKY

  Krémové barvy, sevřené, s černými drápy. Srst na tlapkách a dolních částech končetin je krátká a hladká.

Zajímavosti o plemeni

Velký špic je nejstarší ze skupiny severských špiců. Od keeshonda a vlčího špice se liší poněkud menší velikostí a černým, hnědým nebo bílým zbarvením. (Poznámka překladatele: podle klasifikace FCI jsou všichni špicové vedeni pod názvem německý špic (Deutscher Spitz).

Jsou děleni podle velikosti do těchto kategorií:

 • vlčí špic (Wolfspitz) — minimálně 45 cm vysoký
 • velký špic (GroBspitz) — minimálně 40 cm
 • malý špic (Kleinspitz) — maximálně 28 cm
 • trpasličí (Zwergspitz) špic — do 22 cm

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19974 (magazin-chovatelstvi.cz#9022)


Přidat komentář