Ježek

V době prvního sněhu by měl mít ježek asi 750 gramů. Velikost odpovídá zhruba dvěma dlaním. Takový ježek se o sebe sám postará, zaleze si do vhodného zimního úkrytu a hibernuje. Sníží svou tělesnou teplotu, metabolismus a většinu zimy prospí.

A co ježek?

Blíží se podzim a lidé začínají volat o rady, co s nalezeným ježkem. „Základní otázkou ovšem je, jak je ježek velký a těžký”, říká MvDr. Zdeněk Cvrček.

Optimální váha ježka

V době prvního sněhu by měl mít ježek asi 750 gramů. Velikost odpovídá zhruba dvěma dlaním. Takový ježek se o sebe sám postará, zaleze si do vhodného zimního úkrytu a hibernuje. Sníží svou tělesnou teplotu, metabolismus a většinu zimy prospí. Pokud dostatečně velkému a silnému ježkovi tuto možnost nedáme, vstupuje do jara s poněkud vyčerpaným organismem. Zcela jiná situace je u malého, nedostatečně velkého a vykrmeného ježečka. V jednom televizním pořadu byl velikostně přirovnán k tenisáku. Ano, takový ježek se bez naší pomoci neobejde.

Vážení ježka

Pokud si nejsme jisti, ježka zvážíme. Chcete-li to provádět na kuchyňské váze, vřele doporučuji podložit zvíře igelitem a vážit v krabičce. jejíž hmotnost potom odečteme. A pozor, ježek mívá blechy. Je jich obvykle hodně a jsou hladové, rozhodně nepohrdnou člověkem, kočkou, psem, křečkem, morčetem, zkrátka žádný savec není blechám cizí.

Odblešení ježka

Pokud chcete ježka odblešit, poraďte se s veterinářem nebo v útulku. Sice ne každý útulek bude schopen a ochoten přijmout ježky, ale určitě vám poradí. Kromě blech trpí ježci vnitřními parazity, a proti nim existují speciální léky. Ty se však nesnášejí s některými léky proti blechám, a to je právě důvod, proč by odblešení a odparazitování vůbec měl provést veterinář a nikoli laik. Navíc veterinář může posoudit zdravotní stav a skutečnou potřebu provést ježka zimou v zajetí. „Skutečně ne každý bodlináč to potřebuje a ti co to zvládnou sami to jistě budou zvládat raději na svobodě”, říká MvDr. Zdeněk Cvrček.

Přezimování

Pokud skutečně bude nutno ježka zimovat v zajetí, zapomeňte prosím na klasické obrázky a nenuťte mu ovoce. Ježek je masožravec a hmyzožravec.To znamená, že potřebuje libové maso bez tuku, běžně se totiž živí ponravami, žížalami a slimáky a tuk tráví velice obtížně. „Čili žádné piškoty, žádné mléko, žádná jablíčka”, říká MvDr. Zdeněk Cvrček. Ale můžete mu nabídnout kočičí granule a konzervy nebo vodu. Granule ježkům podávejte pouze čerstvě namočené. Granule je nutno často měnit.

Ježčí trus páchne jako trus každého masožravce, tak s tím počítejte. Navíc je to noční zvíře (stejně jako kuna), takže představa, že budete mít přítulného domácího mazlíčka v bytě se může změnit v rozčarování, když zjistíte, že přes den se s vámi nebaví a v noci dělá randál. Takže nejlepší je sklep s teplotou sice nad 0°C ale pod 10°C, kde bude mít ježek výběh asi metr na metr, boudičku, seno a listí, maso a vodu. A vaši častou úklidovou službu.

Nebezpečí z přírody, ale i do lidí

„Kromě automobilů jsou největším nebezpečím ježků zahrádkáři s pohrabanými zahrádkami”. Když jich je moc pohromadě, nemají se ježci, žáby, užovky, ještěrky atd. ve městech kam schovat. Jednotné městské anglické trávníky se tak stávají z hlediska potřeb přírody pouhou monotónní pustinou. A venkov na tom už dnes bohužel nebývá o moc lépe.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19990 (magazin-chovatelstvi.cz#9273)


Přidat komentář