Jak zlikvidovat mšice

Mšice jsou rostlinní škůdci velikosti od 1 do 3 mm. Mohou mít různé zbarvení od žluté, zelené a růžové až po tmavě červené nebo černé. Vyskytují se zásadně ve skupinách v řadě za sebou.

Co to je?

Mšice jsou rostlinní škůdci velikosti od 1 do 3 mm. Mohou mít různé zbarvení od žluté, zelené a růžové až po tmavě červené nebo černé. Vyskytují se zásadně ve skupinách v řadě za sebou. Pokud dojde k jejich přemnožení, samicím narostou křídla a vydají se hledat novou rostlinu, kde založí novou kolinii.

Jak je poznám?

Jsou-li listy vaší rostliny povadlé a pobledlé nebo dokonce zdeformované, zkontrolujte jejich spodní stranu. Pokud najdete velký podlouhlý výběžek, jedná se o kolonii mšic.

Nebezpečnost mšic

Mšice vysávají z napadené květiny šťávu a tím ji oslabují. Rostlina pak snadno umírá díky dalším chorobám a v konečném stadiu umírá.

Likvidace

  1. Vložte do květináče žlutou desku. Žlutá barva mšice láká a škodný hmyz se proto začne na desku přesouvat.
  2. Aplikujte chemické postřiky (hlavně fungicidy) nebo postřiky na přírodní bázi.
  3. Postříkávejte mšice mýdlovou vodou.
  4. Zkuste vykouřit cigaretami celou místnost, nejlépe celým balíčkem nebo postříkat napadené části vodou, ve které jste nechali vyluhovat cigaretové nedopalky. Cigarety mšicím škodí!
  5. Postříkejte květiny vodou s jarem.
  6. Účinné je nasazení přírodního predátora – slunéčka sedmitečného nebo vosičky Aphidius colemani.
  7. V blízkosti napadené rostliny vysaďte letničku lichořeřišnici, kterou mšice nemají rády.

Ochrana

  1. Pravidelně vytrhávejte plevel, z něj se mšice často rozšiřují na ostatní rostliny.
  2. Pokud je rostlina napadena, nainstalujte kolem ní síťku, aby se mšice nemohly přesunovat na jinou rostlinu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20030 (magazin-chovatelstvi.cz#9733)


Přidat komentář