Himaláje - zvířata

Himaláje se táhnou na vzdálenost přes více jak 2 500 kilometrů a jsou až 400 kilometrů široké. Zaujímá velkou část Nepálu a Bhútánu, jižní část Tibetu a severní část Indie.

Himaláje

Himaláje se táhnou na vzdálenost přes více jak 2 500 kilometrů a jsou až 400 kilometrů široké. Zaujímá velkou část Nepálu a Bhútánu, jižní část Tibetu a severní část Indie. Díky své ohromné délce a několika klimatickým zónám jsou Himaláje domovem mimořádných zvířat i rostlin.

Himaláje - savci

Co se týče savců, jsou pro Himaláje nejtypičtější kozy a ovce. V žádném jiném pohoří nenajdete tolik jejich druhů, jako právě zde. Žije tady argali Marko Polův, což je poddruh středoasijské ovce argali. Toto zvíře bylo ovšem téměř vyhubeno lovci, a to pro své krásné spirálovitě zatočené rohy.

Také argali tibetský zasahuje do pohoří Himaláje. Jedná se o neuvěřitelně odolný druh ovce, který dokáže překonat teploty od ledově mrazivé zimy až po spalující letní žár.

Dalšími himalájskými druhy koz a ovcí jsou kozorožec, tahr himalájský, koza šrouborohá, goral tmavý, takin, ovce modrá neboli nahur.

Mezi největší kopytníky Himalájí se řadí jak, který díky své plstnaté srsti dokáže přežít i v těch nejchladnějších nehostinných oblastech. Jaci patří do skupiny savců, kteří vystupují do nejvyšších nadmořských výšek. Bez těchto zvířat by vůbec nemohli přežít místní horalé.

Medvěd hnědý a medvěd ušatý v Himalájích vyhledávají a požírají zdechliny savců, ale pochutnají si i na různých sladkých plodech a koříncích. Medvěd ušatý je podezírán za to, že jeho otisky tlap daly vzniknout legendám o sněžném muži.

Za zmínku stojí i další himalájské šelmy jako jsou smečky vlků i dhoulů neboli vlků rudých a najdeme zde i lišku tibetskou. Občas sem přivítají i tygr a levhart, z menších druhů pak rys a kočka bažinná. Na většině území Himalájí žije vzácný levhart sněžný.

Himaláje - ptactvo

Ptačí populace v Himalájích zahrnuje asijské, evropské i indicko-čínské druhy. V lesích se nachází pestrá směs druhů datlovitých šplhavců. Nad horní hranicí lesa žije mnoho různých ptačích druhů jako je např. velekur himalájský či kavč žlutozubý.

Himaláje jsou jako stvořené pro dravé ptáky. Na stoupavých vzdušných proudech se nechají vznášet supi himalájští, orli skalní i orlosupi bradatí a pátrají po ptactvu i hlodavcích.

Neuvěřitelná pestrost barev charakterizuje mnoho himalájských ptáků, jako jsou například bažanti. Nejkrásnější z nich je pak bažant lesklý, kvůli kterému přijíždí do Himalájí celá řada lovců.

Himaláje - hmyz

Pralesy, které pokrývají část Himalájí jsou ideální prostředím pro všemožný hmyz, zejména pro čmeláky. Ve vyšších polohách, kde bývají chladnější noci, má většina druhů hmyzu tmavé tělo, které přes den dokáže pohltit co nejvíce slunečního tepla.

Překvapením je, že mnoho druhů motýlů dokáže žít ve vysokých nadmořských výškách. Ve výšce neuvěřitelných 4 500 metrů můžete potkat horské druhy jasoňů, baboček, okáčů a modrásků.

Ještě výše se vyskytují primitivní formy hmyzu a příbuzných skupin. Žijí zde hlavně šupinušky a chvostoskoci. Tento hmyz se s největší pravděpodobností živí semeny rostlin a pylem, které sem zanese vítr.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19985 (magazin-chovatelstvi.cz#9201)


Přidat komentář