Činčila

Činčila je hodně živé zvíře, které je aktivní zejména ve večerních hodinách. Proto se nedoporučuje mít klec s činčilou v pokoji, kde spíte. Dá se říct, že je k neuhlídání, neustále potřebuje něco ohlodávat a je velmi vytrvalá.

Obecné informace

Rod: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: činčilovití (Chinchillidae)
Hmotnost samce: 400 – 500 gramů
Hmotnost samice: 400 – 600 gramů
Délka březosti: 105 – 118 dní
Počet mláďat ve vrhu: 1 – 5
Počet vrhů za rok: 2

Původ

Činčila je původem jihoamerický hlodavec. V současnosti se vyskytuje ve volné přírodě jen v některých částech chilských And. Domov činčil se nachází v nadmořské výšce 1500 – 2000 metrů v nehostinném prostředí s nízkou teplotou a silnými větry.

Povaha

Činčila je hodně živé zvíře, které je aktivní zejména ve večerních hodinách. Proto se nedoporučuje mít klec s činčilou v pokoji, kde spíte. Dá se říct, že je k neuhlídání, neustále potřebuje něco ohlodávat a je velmi vytrvalá. Činčila dokáže vyskočit vysoko, rychle běhá, dokáže se nacpat i do mnohokrát menší díry, než je její velikost.

Vzhled

Činčila je známa svým dlouhým ocasem, velkýma ušima a výraznýma očima. Svým vzhledem připomíná mnoha lidem veverku. Její zbarvení je nejčastěji černé nebo šedé. Velikost činčily je zhruba taková, jako velikost morčete.

Způsob života

Činčila se dožívá nejvíce 22 let. Je spíše nočním tvorem, takže v noci docela řádí a přes den spí. Činčila není vhodným domácím mazlíčkem pro děti, protože ty jsou zvyklé se s jakýmikoliv zvířaty mazlit, na což činčila není přímo určená. Chcete-li činčilu ochočit, je nutné ji odmalička pouštět z klece. Zpočátku však bývá problém, že se dá těžko chytit.

Chov

Před tím než si činčilu vůbec pořídíte, zamyslete se nad tím, jestli na ni budete mít dostatek času. Činčily potřebují, pokud je to možné, co největší klec. V opačném případě ji pouštějte vždy večer z klece, aby se na chvíli proběhla. Dále není nejlepší nápad činčilu chovat, jestliže máte nějaké jiné zvíře, jako je pes, kočka, pták či jiný hlodavec. Také si musíte uvědomit, že činčila není zvíře na mazlení a hlazení.

Potrava

Činčila žere granule určené přímo pro ni a měla by mít neustále přístup k senu nebo trávě. Občas můžete svou činčilu potěšit malým pamlskem. Na pití ji dávejte obyčejnou vodu. Činčila nesmí jíst žádné uzeniny a maso, je výhradně býložravec. Do jídelníčku činčily nepatří pečivo, sušenky, slané pokrmy, čokoláda či mléčné výrobky.

Nemoci

  • Zácpa
  • Průjem
  • Problémy se zuby
  • Problémy dýchacích cest
  • Zánět kůže a plísně
  • Vypadávání srsti (proto je nutná péče o srst činčily)
  • Problémy s očima
  • Křeče
  • Záchvaty
  • Srdeční vada

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20017 (magazin-chovatelstvi.cz#9683)


Přidat komentář