Chobotnice pobřežní

Chobotnice pobřežní, tak jako většina podmořských a dravých živočichů, vyplouvá lovit až s ubývajícím denním světlem. Mezi její nejoblíbenější potravu patří krabi, mlži a langusty.

Výskyt chobotnic

Chobotnice pobřežní zpravidla žije u dna jeskyně či skalní rozsedlině mělkých vod. Často si svými rameny vystaví „pevnost” z kamenů. Pohybuje se buď plaváním nebo lezením po dně, ale v obou případech k tomu používá svá ramena.

Přes den se chobotnice pobřežní často skrývá ve svém úkrytu a pozorně sleduje, nejbližší okolí.

Chobotnice pobřežní má velké oči s víčky, které jsou přizpůsobené vidění při nedostatku světla pod mořskou hladinou. Její oči se dokáží pohybovat a rozeznávat detaily okolních předmětů.

Chobotnice pobřežní se vyskytuje po celém světě, ale přednost dává teplým mořím. Proto je v takovém Severním moři velmi vzácná.

Základní informace

Velikost: až 3 metry
Hmotnost: do 25 kg
Délka života: samice většinou umírají po nakladení vajíček, což je zhruba ve 2 letech, samci se dožívají déle

Čím se živí chobotnice

Chobotnice pobřežní, tak jako většina podmořských a dravých živočichů, vyplouvá lovit až s ubývajícím denním světlem. Mezi její nejoblíbenější potravu patří krabi, mlži a langusty.

I když chobotnice pobřežní patří mezi skvělé plavce, loví převážně pomocí lsti ze zálohy. Dovede totiž přizpůsobit barvu svého těla okolí. Takhle zamaskovaná se potom ze svého úkrytu prudce vrhne na neopatrnou kořist a omračuje ji svým nervovým jedem. Pomocí svých dlouhých a silných ramen pak chobotnice svou kluzkou kořist uchopí.

Uvázne-li v objetí chobotnice kořist, která je chráněná tvrdou lasturou nebo krunýřem, rozdrtí ji čelistmi, které svým vzhledem připomínají papouščí zobák. Někdy se stane, že chobotnice pobřežní dostane chuť na nebezpečnou kořist, jakou je třeba humr. V tom případě však používá jinou taktiku: vypustí do vody oblak svého barviva, a tak oběti zkomplikuje orientaci. Takto zahalena ochranným oblakem zaútočí na kořist zezadu.

Jak se chobotnice rozmnožují

Chobotnice vypadají při páření, jako by se držely za ruce. Ovšem skutečnost je jiná. Samec pomocí speciálně utvářeného ramene vysílá balíčky spermií do plášťové dutiny samice, kde dochází k oplodnění. Asi o týden později samička naklade do hnízda vajíčka o velikosti hroznového vína a překryje je rosolovitou hmotou. Až do vylíhnutí mláďat, což je čtyři až šest týdnů, snůšku hlídá, často ji kontroluje a čistí vajíčka.

Larvičky vylíhnuté z vajíček vypadají jako nepatrné, jen tři milimetry velké chobotničky. Vznášejí se mezi planktonem ve vodě, do doby, než neklesnou ke dnu. Zde začnou velmi rychle nabývat na velikosti i hmotnosti.

Kuriozita ze světa

První inkoust na psaní se vyráběl z barviva, které se tvoří v inkoustovém vaku chobotnice pobřežní.

Když chobotnice přijde o jedno ze svých dlouhých a silných ramen, může ji brzy dorůst rameno nové.

Chobotnice pobřežní jsou docela nepořádné. Kolem sebe rozhazují lastury od sežraných mušlí, čímž prozrazují místo svého úkrytu.

Chobotnice je příslušnicí kmene měkkýšů, a je tedy i vzdálenou příbuznou obyčejných hlemýžďů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19970 (magazin-chovatelstvi.cz#8969)


Diskuze a zkušenosti

Lenka | 30.10.2011 19:06
kniha o chobotnici Dobry den,chtela jsem se zeptat jestli nekdo nevi o nejake knize o chobotnicich.Nemuzu nic sehnat na internetu.dekuji Lenka

anetka | 16.09.2015 16:09
Re: Chobotnice pobřežní Moc děkuju za informace je to moc zajímavé.Že vyplouvá za šera jsem rozhodně nevěděla. :)


Přidat komentář