Chameleón jemenský

Ve své domovině, na jihu Arabského poloostrova, žije Chameleon jemenský ve větvích akácií, na kukuřici a nebo na keřích. Chameleóni jsou aktivní přes den, v noci vylézají na nejvyšší větve stromů.

Vzhled chameleóna

Samci chameleóna dorůstají celkové délky až 65 centimetrů, samice pouze 45 centimetrů. Jejich zbarvení bývá poměrně pestré (odstíny zelené, žluté, hnědé, oranžové až tmavě šedé). Samci narozdíl od samic mívají na zadních nohách „ostruhu”. Chameleón jemenský má výraznou přilbu (u samců bývá přilba až 8 centimetrů). Zuby mají chameleóni umístěny na hraně čelisti. Mají hubené dlouhé nohy, na nich mají po 5 prstech (na předních 2 vnější a 3 vnitřní, na zadních naopak). Velice zajímavé jsou také oči chameleónů.

 • Latinský název:

  Chameleo calyptratus ## Rozmnožování zvířatka

  Samice pohlavně dospívají přibližně v sedmi měsících, samci o něco později. V období námluv se samec chameleóna se samicí vzájemně provokují výrazným zbarvením, syčí a nafukují se. Po měsíci březosti samice naklade do vlastnoručně vyhrabané jamky 20 až 80 vajec.

Kde žijí chameleóni

Ve své domovině, na jihu Arabského poloostrova, žije Chameleon jemenský ve větvích akácií, na kukuřici a nebo na keřích. Chameleóni jsou aktivní přes den, v noci vylézají na nejvyšší větve stromů.

Kořist chameleóna

Chameleóni loví vystřelením jazyka na svou kořist, kterou si omotají a následně ji pak spolknou. Zrak u chameleónů hraje také při lovu velice důležitou roli, proto se u této čeledi oči výjimečným způsobem specializovaly. Oko chemeleóna má velmi vysokou rozlišovací schopnost (některé druhy vidí dobře i na vzdálenost až 1000 metrů). Ušní otvory chameleoni nemají a obecně velice špatně slyší.

Péče o chameleóna

 • Výběr terária

  Minimální velikost terária s ohledem na velikost chovance je přibližně o obsahu 60 litrů pro chameleóna o velikosti kolem 20 centimetrů. Chameleón jemenský dosahuje v dospělosti kolem 40 až 60 centimetrů a proto je potřeba pořídit pro něj terárium podstatně větší. Terárium proto volíme o obsahu minimálně 160 litrů.

 • Nezapomeňte na osvětlení

  Pro chameleóny je nutno zajistit dostatečný přísun světla (denně alespoň 10 hodin). Ve zverimexu si můžete zakoupit speciální zářivky obsahující UV paprsky (světlo s UV paprsky pozitivně působí na kůži chameleónů).

 • Ideální teplota pro chov chameleonů

  V teráriu je potřeba udržet teplotu cca kolem 26°C přes den a přes noc nechat teplotu poklesnout cca o 5 - 10°C.

 • Vzdušná vlhkost a pitný režim chameleonů

  Pro udržení požadované vlhkosti je nutné terárium rosit. Chameleón špatně snáší postřik vodou, proto rosíme vždy do okolního prostoru terária. Na dno poklademe bio substrát (písek, drť). Některé druhy chameleónů vyžadují misku s vodou, jiné pijí nebo spíše přijímají vodu pouze z listů a kořenů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19954 (magazin-chovatelstvi.cz#8872)


Přidat komentář