Blechy a pes

V našich podmínkách způsobuje zablešení psa blecha psí (Ctenocephalides canis) a blecha obecná (Pulex irritans). Jedná se o drobného hnědého cizopasníka velikostí 1,5 až 5 mm.

Blechy a pes

V našich podmínkách způsobuje zablešení psa blecha psí (Ctenocephalides canis) a blecha obecná (Pulex irritans). Jedná se o drobného hnědého cizopasníka velikostí 1,5 až 5 mm. Blechy se živí krví svého hostitele, nejčastěji se vyskytují na krku, hřbetu a u kořene ocasu psa.

Rozmnožování blech

Bleší samičky kladou denně 30 a více bílých, oválných vajíček o průměru mezi 0,5 až 2 milimetry, díky tomu může dojít k přemnožení blech. Vajíčka jsou především kladena do rýh, spár, skulin v bytě nebo venku do vlhké půdy. Nakladená vajíčka se v srsti zvířete neudrží a velmi rychle padají do okolí zvířete. Blechy se vyznačují mimořádnými skokanskými schopnostmi, dokážou doskočit až na vzdálenost 1,5 metru. Tímto způsobem se blechy šíří při vzájemném kontaktu psů.

Příznaky napadení psa blechami

Nejčastějším příznakem napadení psa blechami je svědivost kůže, pes se intenzivně drbe a je velmi neklidný. Na kůži můžeme objevit malé červené ranky, v srsti psa se nalézají drobná zrnka tmavého trusu, pes je podrážděný. U některých psů může bleší kousnutí vyvolat rozsáhlé alergické změny, které psa svědí. Drbáním na kůži pak vznikají další změny, například rozsáhlé strupy.

Alergie na bleší kousnutí

Alergie na bleší kousnutí je největším problémem spojeným s výskytem blech na našem psím miláčkovi. Stačí pouze jediné bleší kousnutí, při kterém se do krve zvířete dostane bleší slina , a může dojít k velmi silné alergické reakci. Ta se projeví úporným škrábáním. Toto svědění trvá 2 - 3 týdny, než úplně odezní. Velmi časté jsou pak komplikace projevující se těžkými a vleklými záněty kůže, spojené s vypadáváním srsti. Tato alergie na bleší kousnutí se s věkem zhoršuje a neobejde se bez pomoci veterinárního lékaře.

Prostředí blech

Žije-li váš pes trvale venku v kotci či výběhu, jsou možnosti jeho napadení blechami omezeny klimatickými změnami našeho zeměpisného pásma. Optimální pro množení blech je období jaro - podzim. Protože většina psů je chována v našich podmínkách trvale doma v bytě nebo rodinném domku, životní prostředí pro vývoj blech je ideální. Teplota i vlhkost se prakticky nemění, blecha má trvalý a neomezený přísun potravy (krev), prostor v bytě je velmi obtížně asanovatelný. Majitelé mnohdy ani netuší, že jejich pes je zablešen.

Pomoc při napadení psa blechami

Pokud zjistíte, že má váš pes blechy, je nutné abyste je včas odstranili a zabránili tím tak dalšímu rozmnožování a šíření jejich vajíček po celé vaši domácnosti. Protože blechy se rozmnožují velmi rychle a pouhých 5 % blech, které psa napadnou zůstanou v jeho srsti, ostatní spadnou na zem, a infikují okolí.

Prostředky k odstranění blech

Mezi nejúčinnější prostředky patří:

  • antiparazitní obojky
  • spreje proti blechám
  • pudr proti blechám
  • tablety
  • spot on

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20006 (magazin-chovatelstvi.cz#9588)


Přidat komentář