Barzoj

Původ barzoje je třeba hledat pravděpodobně na Středním východě, mezi krátkosrstými psy řídícími se při lovu zrakem. Když přišel do severnějších zemí, byl asi křížen s dlouhonohými ruskými psy typu kolie.

Barzoj

Barzoj, nazývaný někdy také ruský vlčí pes, je od přírody rychlý a náruživý lovec a mnohdy musíme cviky poslušnosti držet na uzdě jeho instinkty.

Původ a vznik pejska

Původ barzoje je třeba hledat pravděpodobně na Středním východě, mezi krátkosrstými psy řídícími se při lovu zrakem. Když přišel do severnějších zemí, byl asi křížen s dlouhonohými ruskými psy typu kolie a tak získal tvrdost a dlouhou srst, vhodnou do chladného klimatu.

Měl mnoho královských příznivců. Jako tradiční královský dar věnovali carové barzoje nejprve roku 1842 královně Viktorii a později královně Alexandře, choti Eduarda VII. Psi královny Alexandry byli chováni na královských statcích.

Křížením s místními koliemi tu vzniklo nové plemeno, hrubosrstá kolie, bílá, s dlouhým, elegantním nosem. Do USA byli barzojové poprvé dovezeni roku 1889.

Chování pejska

Ačkoli se barzojové někdy chovají odměřeně a bývají tvrdohlaví, jsou většinou klidní a k přátelům přítulní.

Tělesné proporce pejska

 • Hlava

  Dlouhá, hubená, zřetelně se klínovitě zužuje. Čenich je černý.

 • Oči

  Mandlového tvaru, tmavé, s tmavými okraji víček.

 • Uši

  Malé, jemné, zašpičatělé. Posazené vysoko a vzadu.

 • Tělo

  Hřbet je mírně obloukovitě ohnutý a kostnatý. Hrudník hluboký, ale úzký.

 • Osrstění

  Dlouhé, hedvábné s velkými kučerami nebo zvlněné. Zbarvení jakékoli, obvykle bílé s tmavšími odznaky. Srst na hlavě, uších a předních nohou je krátká a hladká. Na hrudi a předních nohou jsou dobře vyvinuté prapory.

 • Nohy

  Dlouhé, rovné s paralelním postojem. Stehna dobře vyvinutá.

 • Tlapky

  Oválné a úzké, se silnými, pevnými polštářky prstů a s prsty těsně sevřenými.

 • Ocas

  Dlouhý, nízko nasazený, srpovitě zahnutý, bohatě osrstěný.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19978 (magazin-chovatelstvi.cz#9048)


Přidat komentář