Vousatá kolie - Bearded kolie

Vousatá kolie - Bearded kolie - historie, temperament, charakteristické rysy a základní péče. Bearded Kolie je skutečným proudem energie, radosti a činorodosti. Povaha kolie je zároveň velmi milá, přátelská i snášenlivá vůči lidem i zvířatům.

Vousatá kolie - Bearded kolie - historie

Přesný původ plemen ze skupiny kolií neznáme, snad pocházejí z dávných původních skotských plemen. Někteří odborníci však předpokládají, že hlavními předky bearded kolie byli maďarští psi, které do severní Británie přivezli ve středověku polští obchodníci. Na počátku 20. století toto plemeno téměř vymizelo a bylo vzkříšeno v roce 1944 z jediného páru.

Vousatá kolie - Bearded kolie a její temperament

Bearded kolie je živý, inteligentní pes vyrovnané a přátelské povahy. Vyžaduje pravidelný pohyb.

Vousatá kolie je inteligentní pracovní pes. Má mít veselý, zkoumavý pohled. Nesmí projevovat ani náznak nervozity nebo útočnosti.

Vousatá kolie - Bearded kolie - charakteristické rysy

Hlava

Široká, hranatá lebka s plochým temenem a silným nosem.

Oči

Velké, posazené daleko od sebe. Jejich barva odpovídá zbarvení srsti.

Uši

Středně velké, v klidu svěšené.

Tělo

Dlouhé tělo s hlubokým hrudníkem a rovným hřbetem. Při pohledu z noku je linie přední části hrudníku vodorovná.

Osrstění

Měkká podsada a dlouhé, hrubé, rovné nebo zvlněné pesíky. Zbarvení je černé, modré, šedé všech odstínů, hnědé červenožluté a pískové, jednobarevné nebo s bílými odznaky na hlavě, hrudi, nohou a špičce ocasu.

Tlapky

Oválné, dobře osrstěné, s plnými polštářky. Dobře klenuté, sevřené prsty.

Ocas

Je dobře osrstěný, nízko nasazený i nízko nesený, s nahoru otočenou špičkou.

Velikost

Výška psů 53 – 56 cm, fen 51 – 53 cm

Vousatá kolie - Bearded kolie - základní péče

Největším "problémem" je u Bearded Kolie je její nádherná, ale na péči výrazně náročná srst, kterou je nutné několikrát týdně pravidelně kartáčovat a česat. Vzhledem k její živosti potřebuje opravdu žít v silně sportovně založené rodině, která nebude litovat času nejen na pravidelné procházky, ale třeba i výlety na kole, nebo dokonce psí sporty. Tento pes potřebuje pracovat, aby mohl být šťastný.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19894 (magazin-chovatelstvi.cz#9028)


Přidat komentář