Polský nížinný ovčák

Plemeno oblíbené u usedlíků v nížinách Polska je významným spojovacím článkem mezi starobylými asijskými pasteveckými psy se šňůrovou srstí, kteří přišli do Evropy před tisíci lety a mladšími huňatými ovčáky.

Historie a původ

Plemeno oblíbené u usedlíků v nížinách Polska je významným spojovacím článkem mezi starobylými asijskými pasteveckými psy se šňůrovou srstí, kteří přišli do Evropy před tisíci lety a mladšími huňatými ovčáky, jako je například skotská vousatá kolie nebo holandský ovčácký pudl. Plemeno bylo obnoveno polskými chovateli po druhé světové válce. V Polsku a v okolních zemích se polský nížinný ovčák chová jako domácí společník, ale uchovává si stále vlastnosti vynikajícího hlídače.

Charakteristika

Polský nížinný ovčák je velmi vytrvalý, temperamentní, samostatný, dominantní, velice ostražitý, velmi odvážný, nepodplatitelný, společenský, velice věrný svému pánovi a jeho rodině. Jeho klidný a vyrovnaný charakter mu dovoluje být průvodcem nevidomých lidí.

Výška, váha, srst

Průměrná výška polského nížinného ovčáka se pohybuje v rozmezí 45 až 50 centimetrů, u fen 42 až 47 centimetrů. Váha se pohybuje v rozmezí 14 až 16 kilogramů u psů a 13,5 až 15 kilogramů u fen. Srst je dlouhá, splývavá, hrubá, s bohatou podsadou. Zbarvení je libovolné s jakýmikoliv znaky.

Péče o srst

Jediným problémem u tohoto vcelku nenáročného a bezproblémového psa je srst, která vyžaduje každodenní péči. Psa koupejte jen v případě nutnosti. Uši psa je nutné udržovat v čistotě, drápky krátké jako je tomu u všech ostatních plemen.

Výchova

Výchova polského nížinného ovčáka probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být důsledná, ale také založená na vzájemném respektu. Povaha nížinného ovčáka není komplikovaná a jakmile pochopí vaše pravidla, nebude je porušovat. Polský nížinný ovčák se dožívá věku 13 až 14 let, ale i déle.

Důležitost pohybu

Snažte se zajistit polskému nížinnému ovčákovi hodně pohybu, neobejde se bez něj. Polský nížinný ovčák se hodí pouze k lidem, kteří mu dokáží poskytnout dostatek prostoru k hlídání či vybití energie vycházkami.

Zajímavost

Čistokrevný chov polských nížinných ovčáků začal v Polsku po druhé světové válce, plemeno bylo uznáno v roce 1963.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19898 (magazin-chovatelstvi.cz#9164)


Přidat komentář