Mops - mopsík

Mops je plemenem malých společenských psů. Mops je velice dobře stavěný, rozložitý a kvadratický pes. Od jiných malých psů se liší mohutnými zvýrazněnými svaly. Hlavu i lebku má velkou a kulatou, není však jablkovitého tvaru, s krátkým, čenichem.

Mops - původ

Mops je známý již z dávnověku. Zvláštním a spletitým osudem se ze starověké indické společnosti dostal až do Evropy, nejdříve ze všeho do Holandska. Jeho původ je v Číně, jeho šíření však začalo až v Holandsku, kde se svým zbarvením ladil s barvami rodu Oranžských, tehdejších vládců Holandska. Mops byl velice oblíbený, a když se Vilhelm III. Oranžský stal anglickým králem, přivezl si několik mopsů s sebou do Anglie.

Historie mops - mopsík

Historie vzniku plemene. V průběhu dějin nazývali Mopse různými jmény a nikdo přesně neví, odkud toto jméno vzniklo. V 2. polovině 16. století v Anglii bylo všeobecně uznané slovo „pug“. Poprvé bylo použito ve slovníku psů, který napsal M. Beili. Slovník psů byl sestaven v roce 1731. Píše v něm, že slovo „pug“ znamená přezdívku opice nebo psa. Existuje domněnka, že mopsovi říkají mops pro jeho unikátní vzhled. - Pro jeho plochý čumák, jaký má opice. Shirley Thomas Vlastí mopse je nejspíše východní Asie. Je všeobecně známé, že v Číně dávní předkové mopse, nazývaní „bajami“, byli široce rozšíření jak v budhistických kláštertech, tak i ve dvoře císaře. Za vlády dynastie Shan (1751 – 1111př. Kr.) existovala pracovní pozice hlídače těchto dvorních psů. Je možné, že mops je vlastně trpasličí formou mastifa. Ačkoliv byli vzrůstem tak malí, bývali bráni na císařský lov. Nosili je ve speciálních nosítkách až na místo lovu, aby pejskům ušetřili sílu. Čínská smetánka se zabývala šlechtěním miniaturních psů, kteří by se vešli do kapsy. Bylo to pro ně nejen zábavou, ale natolik módní záležitostí, že těm nejmenším pejskům udělovali tituly a obdarovávali je nejrůznějšími šperky a oděvy. Konečné plemeno však bylo vyšlechtěno v Evropě poté, co byl mops v 17. století převezen do Holandska na lodích Ost-indské společnosti.

Charakteristika mops - mopsík

**Mops je nesmírně přátelský pes, vstřícný ke všem lidem, bez stínu nedůvěřivosti či dokonce agresivity. Je roztomile hravý, čilý a veselý. Mops je však zároveň ztělesněním důstojnosti, šarmu a inteligence. Je to povahou šťastný a vyrovnaný pejsek. **

Výška a váha mopse

Výška je** 25 až 28 cm**, váha se pohybuje mezi 6,5 až 8,5 kg.

Srst mops - mopsík

**Mops má srst jemnou, hladkou, měkkou a lesklou, která se nikdy nevlní. **Zbarvení může být stříbrné, broskvové, plavé nebo černé, vždy s černou maskou a černýma ušima.

Péče o srst mopse - mopsíka

Mops nevyžaduje zvláštní péči o srst. **Pravidelně kontrolujte a ošetřujte také oči a záhyby na tlamě, při špatné péči se v nich tvoří záněty. **

Povahové rysy - mops - mopsík

**Veselý, inteligentní, poslušný, milý, velmi přítulný, klidný, ostražitý. **

Výchova - mops - mopsík

Výchova probíhá většinou bez problémů. Tito psíci se snadno učí a rádi něco dělají pro svého pána.

Mops - pohyb

**Toto plemeno se spokojí s průměrným množstvím pohybu, to však neznamená, že odmítne dlouhou procházku. **

Mops - mopsík - věk

Mops se bez problémů dožívá vysokého stáří. Věk 13 až 15 let není u tohoto plemene žádnou zvláštností.

Mops - zajímavost

V průběhu dějin nazývali mopse různými jmény a nikdo přesně neví, odkud toto jméno vzniklo.** V 2. polovině 16. století v Anglii bylo všeobecně uznavané slovo „pug”.** Poprvé bylo použito ve slovníku psů, který napsal M. Beili.

  • Mops je plemenem malých společenských psů. Mops je velice dobře stavěný, rozložitý a kvadratický pes. Od jiných malých psů se liší mohutnými zvýrazněnými svaly. Hlavu i lebku má velkou a kulatou, není však jablkovitého tvaru, s krátkým, tupým, kvadratickým čenichem a jasně vyznačenými vráskami. Mops má malý předkus. Oči jsou tmavé, velké, kulaté a lesklé, měkkého a starostlivého výrazu. Uši má malé a tenké, sametově měkké, buď ohnuté do strany (ve tvaru růžového lístku), nebo klopené (knoflíkové), jimž se dává přednost. Krk je silný, lehce klenutý, s lalokem, dostatečně dlouhý, aby umožňoval hrdé nesení hlavy. Končetiny jsou velmi silné, rovné a dobře svalnaté. Tělo je krátké a kompaktní, se širokou hrudí a rovnou zádí. Ocas je vysoko nasazený, maličký, co nejtěsněji zatočený přes hřbet.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19913 (magazin-chovatelstvi.cz#9637)


Přidat komentář