Maltézský psík - maltézák maltese

Maltézský psík původ. Maltézský psík a jeho charakteristika. Maltézský psík péče o srst. Maltézský psík vady. Jeho jméno neznačí, že pochází z ostrova Malta, protože přídavné jméno „Maltese“ pochází ze semitského slova „malat“- přístav.

Maltézský psík původ

Maltézský psík pochází od Středozemního moře. Přídavné jméno "maltais" znamená ze semitského slova "přístav" nebo "chráněné místo".Toto plemeno bylo rozšířené už v době Aristotela a je stále v literatuře přisuzované Egyptu. Ve starém Egyptě byla při vykopávkách nalezena soška maltézského psíka a nálezy z Řecka dokládají o oblibě tohoto psíka hlavně ve vyšších společenských kruzích.Hlavně byl oblíbencem zámožných dam (také Kleopatry). Maltézský psík patří k jednomu z nejstarších plemen psů. Za posledních 4000 let se maltézský psík vůbec nezměnil.

Maltézský psík a jeho charakteristika

Pes je vhodný do rodiny s dětmi. Povaha maltézského psíka je velmi přátelská, bez známek agrese. Maltézský psík vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. Věnujete-li mu hodně pozornosti, velmi si toho váží, někteří jedinci proto špatně snášejí samotu. Vůči cizím lidem se chová vyčkávavě.

Maltézský psík výška

Výška je 25 až 30 cm, váha se pohybuje mezi 2,5 až 4 kg.

Maltézský psík srst

Srst je chomáčkovitá, dlouhá, velmi hustá, nepřiléhá k tělu, nemá podsadu a je vždy bílá.

Maltézský psík péče o srst

Srst se rychle zacuchá a musí se každý den vyčesat, zvláště na břiše, pod ušima a mezi končetinami. Výhodou této srsti je, že nelíná, protože eventuální odumřelé chlupy se zachytí v kartáči. Ve zvukovodu, který musí být vždy čistý, nesmějí být žádné uvolněné chlupy. Pokud je to nutné, zastřihávejte uvolněné chlupy mezi polštářky na tlapkách. Nejvíce péče srst potřebuje v období přeměny štěněčí srsti za dospělou. To je nutné kartáčování a česání denně. Také je to nutné z toho důvodu, aby si štěně zvyklo na pravidelnou péči. Zralá, dospělá srst vyžaduje frekvenci česání podstatně nižší, většinou 1 - 2 krát týdně podle typu a kvality srsti.

Maltézský psík a povahové rysy

Veselý, inteligentní, poslušný, milý, velmi přítulný, klidný, ostražitý.

Maltézský psík a jeho výchova

Výchova probíhá většinou bez problémů. Tito psíci se snadno učí a rádi něco dělají pro svého pána.

Maltézský psík pohyb

Toto plemeno se spokojí s průměrným množstvím pohybu, to však neznamená, že odmítne dlouhou procházku. V sychravějším počasí bychom ale neměli procházky moc přehánět, protože maltézský psík má menší odolnost proti vlhkému prostředí.

Maltézský psík věk

Maltezáček se bez problémů dožívá vysokého stáří. Věk 16 až 18 let není u tohoto plemene žádnou zvláštností.

Maltézský psík - lebka

lebka je mírně delší než tlama, šířka obou jařmových oblouků (bizygomatická šířka) je rovna délce lebky a tím větší než polovina délky hlavy. V předozadním směru je velmi mírně vejčitá (ovoidní); horní část lebky je plochá, s velmi málo vyjádřeným týlním hrbolem; hrbolky čelní kosti a nadočnicové oblouky jsou dobře vyvinuté; čelní vráska je tak málo vyjádřená, že je neviditelná, postranní části lebky jsou poněkud konvexní.

Maltézský psík vady

 • Jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.
 • oboustranný strabismus (šilhavost)
 • délka těla přesahující 43 % výšky v kohoutku. římský nos.

Maltézský psík závažné vady

 • výrazný předkus, pokud ruší vnější vzhled tlamy.
 • velikost psů nad 26 cm nebo pod 19 cm.
 • velikost fen nad 25 a pod 18 cm.

Maltézský psík - vyřazují vady

 • výrazná divergence nebo konvergence ploch hlavy.
 • úplná depigmentace nosní houby nebo nosní houba jiné barvy než černé.
 • podkus (dolní čelist kratší než horní).
 • skvrna na rohovce.
 • úplná depigmentace očních víček.
 • chybějící ocas, zkrácený ocas, ať už přirozeně nebo uměle.
 • kadeřavá srst.
 • jakákoliv jiná barva než bílá, s výjimkou bledé slonoviny.
 • skvrny jiných barev, bez ohledu na jejich velikost.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19887 (magazin-chovatelstvi.cz#6488)


Diskuze a zkušenosti

linda | 23.08.2009 21:56
moj hafino je to najkrajši psik na svete aspon pre mna je ako sniežik a hlavne velmi mudry niekedy viac ako človek ale treba sa mu venovat ono sa to vrati dvojnasobne kto nevery uveri až potom .

Bohdana | 01.03.2010 08:59
psík Je to krásný pejsek a velice dobrý společník.Je velmi chytrý a poslušný.Mám ho velice ráda a když jsem doma sama,tak jsem ráda,že mám alespoň někoho.Jak si ho naučíte,takoví i zůstane.Nevyměnila bych ho za nic na světě.

timmy | 24.06.2011 06:52
láska na první pohled Timmyho mám 8 měsíců.Dostla jsem ho od svého přítele,když mě potkala nelehká životní situace.Můj psychický stav se vejmi zlepšil a jsem přítelovi moc vděčná,ale i Timmymu,je to velmi citlivý psík a moc ho zbožnuju.Vřele doporučuji i k dětem,je hravý a přítulný.I osamělému člověku dá lásku a pozornost.Neumím si to bez něho už představit!!!

Zuzana | 24.03.2013 20:16
štěně Dobrý den chtěla jsem se zeptat na vhodně krmění pro stěně, má 6 tydnů a za týden si pro ní jedu tak se chci správně připravit,prosím o typ granulek,po kterých nebude strst žloutnout.Děkuji :)

neposlušnost :( | 18.05.2015 21:07
Re: Maltézský psík - maltézák maltese Dostala sem ho kdyz mu bylo 6let.. Bhouzel utika z voditka neposloucha atd.. Nevite co stim ?? Dekuji za pochopeni :)


Přidat komentář