Maďarský ohař

Historie tohoto maďarského národního psa sahá až do středověku. Říká se, že jeho předkové provázeli hordy Hunů, kteří se přehnali Evropou ve 4. století našeho letopočtu....

Původ Maďarského ohaře

Historie tohoto maďarského národního psa sahá až do středověku. Říká se, že jeho předkové provázeli hordy Hunů, kteří se přehnali Evropou ve 4. století našeho letopočtu. Na zvěří bohatých pláních Uherska se viszla (maďarský ohař) vyvinula v houževnatého psa, jakého známe dnes.

Povahové rysy psa

Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) je veselý, přátelský a dosti temperamentní pes. Výjimečná vůle a ochota maďarského ohaře držet se svým pánem kontakt během jejich společné práce, je jednou z jeho základních vlastností. Je přítulný, veselý a odolný, není plachý, ani agresivní. Maďarský ohař má velmi vyrovnanou povahu.

Výška, váha, srst

Průměrná výška psa se pohybuje v rozmezí 57 až 64 centimetrů, u fen 53 až 60 centimetrů. Váha je úměrná výšce, standard FCI přesnou váhu neudává. Váha se pohybuje v rozmezí 22 až 30 kilogramů. Maďarský ohař má krátkou, přiléhající, lesklou a hrubou srst, na omak poněkud mastnou. Zbarvení je rezavě zlaté.

Péče o srst

Pouze v období línání je nutné denní kartáčování k odstranění uvolněné srsti. Psa koupejte jen v případě nutnosti. Uši psa je nutné udržovat v čistotě, drápky krátké.

Výchova

Výchova maďarského ohaře probíhá bez problémů. Tito psi se snadno a rychle učí.

Hravost Maďarského ohaře

Snažte se zajistit maďarskému ohaři hodně pohybu, protože jej potřebuje. Až pes dospěje, můžete jej opatrně naučit běhat za svým kolem. Ohaři milují hraní a dovádění s ostatními psy, ale i kvůli hře s míčem se svým pánem rádi vylezou ze svého pelíšku. Zasportujte si se svým psem i bez něj.

Zajímavosti ze světa

Za obou světových válek maďarský ohař téměř vymizel, ale v roce 1940 bylo několik těchto psů dovezeno do Rakouska, kde byla jejich chovu věnována velká pozornost. Maďarští ohaři zde byli rozmnoženi, a nakonec se z Rakouska dostali i do jiných částí světa. Mezi někdejší majitele maďarského ohaře (viszly) patřili např. papež Pius XII. a americká herečka Zsa Zsa Gabor.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19904 (magazin-chovatelstvi.cz#9424)


Přidat komentář