Lhasa

Původ tohoto vzácného plemene nás zavádí až do Lhasy, hlavního města Tibetu. Odtud tedy pochází i název. Díky bohaté srsti tito hlídací psi dokázali žít v drsných podmínkách střídajícího se deště, sněhu a ostrého větru.

Odkud pochází toto plemeno

Původ tohoto vzácného plemene nás zavádí až do Lhasy, hlavního města Tibetu. Odtud tedy pochází i název. Díky bohaté srsti tito hlídací psi dokázali žít v drsných podmínkách střídajícího se deště, sněhu a ostrého větru. Odolnost a oddanost je předurčila k hlídání šlechtických domů a paláců včetně paláce Dalajlámy. Věřilo se, že duše svatých se převtělují právě do lhasíků,a proto bylo toto plemeno pokorně uctíváno. Komu Dalajláma psíka daroval, toho životem provázelo štěstí. Prodávat Lhasu Apso bylo přísně zakázáno.

Rozšíření po Evropě

Plemeno Lhasa Apso bylo do Evropy dovezeno na konci 19. století – a to do Anglie. Lhasíci se brzy začali objevovat na výstavách a stali se miláčky lidí.

Charakteristika a povahové rysy

Lhasa je oddaný a přítulný společník. Je nestále čilý, veselý a sebevědomý.

Popis Lhasy

Lhasící jsou malí, souměrní, bohatě osrstění psi. Srst zakrývá jejich uši i oči, pod čumákem roste knír i vous. Lebka má tvar jablka, za očima se mírně svažuje. Oči jsou posazené mírně dopředu. Bohatě osrstěné jsou zadní i přední běhy, kulaté tlapky připomínají kočku. Ocásek je vysoko nasazený. Lhaso Apsa dosahuje výšky 30 cm, fenky jsou o něco menší.

Péče o srst

Srst těchto psů je rovná, dlouhá a hustá v různých barvách a znacích (odstíny hnědé, světle nebo tmavě šedá, černá, bílá).

Aktivní pejsek

Lhaso Apsa miluje pohyb, je neustále aktivní. Je proto důležité vymýšlet pro něj různé hry a sportovní činnosti. Llhasík se vám odvěčí neochvějnou oddaností a přívětivostí. Lhaso Apsa je ideálním plemenem pro děti.

  • Průměrná délka života plemene Lhaso Apsa se pohybuje okolo 13 let.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19899 (magazin-chovatelstvi.cz#9254)


Přidat komentář