Laponský pes

Ovčácký pes, v současné době však většinou chován jako společenský pes. Živý, pozorný, milý a oddaný. Jeho schopnosti jako dobrého pasteveckého a ovčáckého psa jej činily velmi užitečným při chovu sobů. Je všestranný, snadno cvičitelný, vytrvalý a odolný.

Laponský pes - pasák sobů

V severní Skandinávii a v Karelské oblasti Ruska žijí Laponci, neboli Samové. kteří používají tyto psy k pasení poloochočených sobů i k lovu. Toto zajímavé původní plemeno nazývají Švédové i Finové laponský pes neboli lapphund, a to buď švédský nebo finský. Každý z nich má samostatný standart uznaný FCI, švédský pod názvem laponský špic, finský jako lapinkoira.V mezinároním kynologickém světě se však více používá originální finský název, dochází však k záměně s laponským ovčákem, lapinporokoirou.Ve Finsku si tento pes uchoval kvality pasteveckého zvířete, ovšem všude jinde se chová jako společník. Laponský pes je nádherné a robustní zvíře s hustou, nádhernou dvojitou srstí. Ač si uchovává původní pastevecké instinkty, nyní se šlechtí kvalita srsti a barva.

Laponský pes - historie plemene

Historický pastevecký pes Samů je menší než jeho potomek lapinporokoira, neboli laponský ovčák. Laponský pes se považuje za výsledek křížení mezi různými typy severských špiců a pasteveckými psy z jižnějších částí Evropy. Původně sloužil k pasení sobů, dnes pase stáda ovcí a dobytka.

Laponský pes - základní informace

Výška

Pes má v kohoutku 45 až 51 cm (ideál 48 cm), fena má v kohoutku 40 až 46 cm (ideál 43 cm).

Laponský pes - váha

Váha se pohybuje v rozmezí 20 až 21 kg.

Laponský pes - průměrný věk

Laponský pes se dožívá průměrného věku 11 až 12 let, ale i déle.

Laponský pes - charakter

Laponský pes je velice přátelský a dobře se trénuje, díky tomu se dokonale přizpůsobil životu v rodině a přítomnosti dětí. Typická je pro laponského psa vrozená podezíravost k cizím lidem, nebojácnost a tvrdohlavost.

Laponský pes - srst

Srst laponského psa je hrubá, na nohách obzvláště hustá, na hrudi vytváří „hřívu”. Podsrstí je dobře vyvinuté, husté a měkké. Zbarvení je obvykle černé nebo tmavě hnědé, dovolují se nevelké bílé známky.

Laponský pes - vady

Jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

Laponský pes závažné vady

Zcela chybějící podsada.

Laponský pes - vylučující vady

  • Agresivita nebo přílišná plachost.
  • Zcela chybějící typ.
  • Abnormality.
  • Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality, musí být diskvalifikováni.

Laponský pes - poznámka

Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Laponský pes - zařazení FCI

Skupina 5 špicové a primitivní plemena. Sekce 3 severští pastevečtí a ovčáčtí psi. Bez zkoušky z výkonu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19889 (magazin-chovatelstvi.cz#8914)


Diskuze a zkušenosti

dinozo | 17.08.2010 10:47
laponsky pes souhlasím s pani miturovou,je to půl keeshound a půl vlčí


Přidat komentář