Československý vlčák

Počátek historie plemene se datuje do roku 1955, kdy se Ing. Karel Hartl začal zabývat křížením karpatského vlka s německým ovčákem. První kříženci se narodili v roce 1958.

Psí plemeno - Československý vlčák

Československý vlčák se řadí do skupiny ovčáckých a honáckých psů do sekce pracovních plemen. Svým zbarvením, proporcemi, osrstěním a pohybem připomíná vlka.

Původ

Počátek historie plemene se datuje do roku 1955, kdy se Ing. Karel Hartl začal zabývat křížením karpatského vlka s německým ovčákem. První kříženci se narodili v roce 1958. Cílem chovu bylo a je zachovat vlčí vzhled a přitom upevnit povahové vlastnosti pracovního psa. Na Slovensku měl obdobné zásluhy František Rosík.

Charakteristika

Československý vlčák je velmi aktivní pes, hodící se pro pracovní využití i výstavy. Po vlku toto plemeno dostalo do vínku velkou vytrvalost, nedůvěřivost vůči neznámým věcem či lidem a silný lovecký pud.

Váha

Průměrná hmotnost se pohybuje od 26 kg u psů (feny od 20 kg).

Výška

Minimální výška u psů je 65 centimetrů a u fen 60 centimetrů. Horní hranice není stanovena.

Srst

Srst československého vlčáka je rovná a uzavřená. Zimní a letní srst je značně rozdílná. V zimě převládá mohutná podsada, která s vrchní krycí srstí vytváří husté osrstění celého těla. Je nutné, aby srst pokrývala břicho, vnitřní část stehen, vnitřní část ucha a meziprstí. Barva srsti je žlutošedá až stříbrošedá s charakteristickou světlou maskou.

Péče o srst

Péče o srst československého vlčáka není náročná. Každodenní kartáčování je nutné pouze v době línání - odstraní se tak uvolněná srst a stimuluje se růst srsti nové. K vyčesávání mrtvé srsti, je nejvhodnější jednoduchý kovový hřeben. Srst má poměrně velkou samočistící schopnost, proto koupání šampónem volíme jen v nejnutnějších případech.

Povahové rysy

Československý vlčák je pes inteligentní, učenlivý a při správně vedené socializaci dokáže být společenský a přátelský. Je také velice temperamentní a neměla by mu chybět odvaha a sebevědomí. Svému pánovi je velmi oddaný a věrný.

Výchova

Výchova československého vlčáka je velmi náročná a vyžaduje dostatek času. Jeho silné smečkovité cítění jej předurčuje jako psa jednoho pána a velmi špatně proto snáší dlouhé odloučení od svého majitele nebo dokonce jeho změnu. Československého vlčáka by si měli lidé pořizovat na základě zodpovědného rozhodnutí a uvážení.

Pohyb

Československý vlčák je aktivní plemeno a je zapotřebí, aby měl dostatek pohybu. Pro udržení jeho kondice můžete s ním podnikat dlouhé a pravidelné procházky.

Věk

Československý vlčák se dožívá věku kolem 10 – 12 let, ale i déle.

Zajímavosti

  • Chov československého vlčáka v České republice zaštiťuje Klub chovatelů československého vlčáka v ČR, který spolupracuje s Klubem chovatelů ČSV na Slovensku – oficiálním garantem plemene.

  • Československé vlčáky můžete potkat nejen na výstavách, ale i při dalších kynologických aktivitách, jako jsou sportovní kynologie, mushing, agility nebo v poslední době stále oblíbenější dogtrekking.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19908 (magazin-chovatelstvi.cz#9575)


Přidat komentář