Beagle štěňata - Ostrava a okolí

Uvažujete nad tím, že si domů pořídíte pejska? Máte malé děti a chcete pro ně přátelského kamaráda? Máte rádi dlouhé procházky a sháníte pro ně věrného partnera? Bígl je pes veselé a pohodové povahy. Mohl by to být pes právě pro vás.

Historie plemene

Původ tohoto** plemene** sahá až do doby starověkého Řecka (430 př. n. l.). V roce 1066 přichází do Anglie Normané se svými psy, kteří jsou označování jako northerhound. Tato rasa je dále křížena s greyhoundy, od kterých pravděpodobně získává bígl rychlost a vytrvalost. Bígla si oblíbila i Alžběta I., Vilém III. Oranžský a Jiří IV. Bígl je dobrý pro lov ve smečce, používal se k honu zajíců, lišek a různé zvěře. Organizovaný chov začal ke konci 19. Stol. Klub chovatelů bíglů byl založen v roce 1890 v Anglii. Ve 20. století se bígl dostal do USA, kde se stal velice oblíbeným. K nám se bígl dostal v roce 1965. Dnes je chován jako společenský pes. Existují různé názory na to, z čeho je odvozeno slovo bígl, může to být např. ze staroanglického slova "bengle", z keltského výrazu "beag" nebo ze starofrancouzského "beigh". Všechny tyto výrazy odpovídají pojmu malý.

Povaha bígla

Bígl je původem lovecký pes, po staletí je chován pro práci honiče a to především zajíců. Ve volné přírodě se jeho pudy mohou projevit naplno a jakákoliv poslušnost je pro tuto chvíli pryč. Jakmile bígl chytí stopu, stává se  z něj zase lovec a na svého panička nebere ohledy.** Bígl** je velice oblíbená rasa a to především pro milou a přátelskou povahu. Je vhodný pro domácnosti s malými dětmi

, neobjevuje se u něj agresivita a bázlivost. A to může být na druhou stranu špatně, protože tohoto psa můžete jen těžko pokládat za hlídací plemeno. Neznámého návštěvníka spíše než štěkotem uvítá vrtěním ocasu. Bígl je učenlivý pes, který se dá zlákat na cvičení přes hru a pamlsky. Tato rasa je velice živá, pohyblivá. Bígl je snášenlivý vůči lidem a ostatním psům, protože byl držen ve velkých smečkách. Je to veselý pejsek, který se v rodině cítí spokojeně.

Popis bígla

Bígl se dožívá průměrně 13 let, dosáhne váhy 8 – 14 kg a výšky 33 – 40 cm. Je to statný lovecký pes, dá se říct malý atlet. Bígl má silnou hlavu, středně širokou lebku, široký čenich (většinou černý** ), oči má velké, tmavě hnědé nebo oříškové. Jeho dlouhé uši jsou na koncích zakulacené, dosahují téměř k nosu. Krk je dlouhý, tělo rovné a bedra jsou vyvážená. Bígl má statný a dlouhý ocas. Přední končetiny jsou rovné a pevné, zadní končetiny jsou pevné a svalnaté. Pro chůzi jsou charakteristické dlouhé kroky předních končetin a vyhazování zadních končetin. Žádoucí kohoutková výška se pohybuje od 33 cm do 40 cm. Srst je krátká, hustá a dobře odolná vůči počasí. V horní vrstvě je **srst hrubá, ale má hustou a měkkou podsádku, která poskytuje dobrou tepelnou izolaci. Výměna srsti je na jaře a na podzim. Údržba srsti není složitá, srst je krátká, nečistoty se z ní snadno vykartáčují.

Barva bígla

U bígla je povoleno mnoho barev kromě** ** játrově hnědé. Barvy se mohou různě kombinovat a to dělá z každého bígla originál. Bígl může mít zbarvení tricolor, to je kombinace černé, hnědé a bílé. Bicolor je dvoubarevné zbarvení bígla a to může být v provedení červená a bílá, citronová a bílá, hnědá a bílá. Vzácně se vyskytuje zbarvení blue mottled (modře skvrnitá). Zbarvení jsou povolena různá, ale špička ocasu by měla být vždy bílá.  S tím, jak pes stárne, se také mění jeho zbarvení, tricolorní psi hnědnou na zádech, dvoubarevní psi do jednoho roku tmavnou.

Péče o bígla

Bígl není „gaučový pes“, miluje pohyb a procházky. Může se chovat v bytě i na zahradě v kotci. Ale pozor je to pes společenský, nejlépe mu je ve společnosti pána nebo jiných psů. Jeho srst vyžaduje kartáčování jedenkrát týdně, dále je potřeba těmto pejskům čistit ouška a zvukovod. Další zvláštní péči nevyžadují. Bígl má sklon k tloustnutí, proto dávejte pozor na krmivo a dostatek pohybu. Tloušťka je pro zdraví psa velice riziková.

Život s bíglem

Bígl byl vždy chován ve smečkách. V případě, že se zařadíte do čela smečky, bude vše v pořádku. Bígl potřebuje pevnou ruku, výcvik, hry a zábavné aktivity. Při výchově bígla je důležitá trpělivost a důslednost. Ale nezapomínejte, že všechen výcvik mizí s chycením zaječí stopy.** Bígl** nemá příliš velké nároky na prostor, často je chován v bytě. Přes den pes spí a aktivní začíná být, až s příchodem rodiny.

Sporty pro bígla

Činnosti spojené s pamlskem a pohybem budou bígla vždy bavit. Vhodná je např. agilita, procházky, fly-ball.

Lov s bíglem

W. C. L. Martin ve své knize „The history of the Dog“ popisuje lov s bíglem. O bíglech píše jako o psech s jemným čichem a obrovskou vytrvalostí. Markham popisuje bígla spíše jako psa pro potěšení než pro lov. Podle něj je bígl pes, který při lovu dokáže zvěř jen unavit a málokdy ji ulovit a zabít. Bíglové lovili zajíce i králíky, dwarfbeagle neboli trpasličí bígl bylo označení pro malé lovce králíků.

Druhy bígla v minulosti

Northern and southern bígl – severní rasa byla větší a svalnatější, jižní rasa byla vyšlechtěna do výšky 35 – 40 cm. Kerry bígl byl vyšlechtěný v Irsku, kohoutkovou výšku měl 60 cm. Elisabeth bígl bylo plemeno chováno královnou Alžbětou I., tito psi měli výšku v kohoutku průměrně 22 cm. „Zpívající bígl“ se této rase říkalo kvůli vysokému hlasu. Během 19. Stol. tato rasa vymizela.

Proč pořídit bígla s papíry

Průkaz původu vám zaručuje vzhled psa, znalost přibližné povahy (bígl s papíry nebude agresivní, nervózní), znalost přibližné náročnosti na výchovu a výcvik psa, zdraví psa, možnost účastnit se na výstavách v ČR ale i v zahraničí, možnost účastnit se loveckých zkoušek, možnost získat loveckou upotřebitelnost, možnost vlastnit v budoucnu chovnou fenu nebo psa, možnost odchovávat štěňata s papíry, znalost předků vašeho psa.

Sedm základních potřeb psa

Pes ve svém životě potřebuje především pocit bezpečí, společnost, porozumění hierarchii, překvapení, pohyb a stravu, mentální stimulaci, lásku a pocit spojení. V případě, že tyto potřeby nejsou splněny, začíná se pes chovat problémově. Když budou všechny potřeby splněny, budete mít doma zdravé a veselé zvíře.

Proč pořídit bígla

Bígl je silný pes, živý a pohyblivý, ale ne nadmíru temperamentní. Jeho předností je přátelskost, je oblíbeným společníkem v domácnosti. Vždy bude věrným společníkem na dlouhých procházkách. Občas se rád toulá sám, ale má dobrý orientační smysl, dokáže se vrátit zpátky domů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19924 (magazin-chovatelstvi.cz#9805)


Přidat komentář