Basenži

Někdy je toto plemeno také nazýváno koňžský pes. V Africe je basenži používán jako slídíč a jako hlídací pes. Předkové tohoto plemene byli známí už starým Egypťanům, protože vyřezávané sošky psů připomínajících basenži byly nalezeny v mnohých hrobech.

Původ a historie

Někdy je toto plemeno také nazýváno koňžský pes. V Africe je basenži používán jako slídíč a jako hlídací pes. Předkové tohoto plemene byli známí už starým Egypťanům, protože vyřezávané sošky psů připomínajících basenži byly nalezeny v mnohých hrobech faraónů. Evropané se s basenži setkali poprvé asi před sto lety ve střední Africe, kde byli ve smečkách používáni jako lovečtí psi. Do Velké Británie se dostali na počátku tohoto století, ale rychle tu vyhynuli na psinku, protože proti této nemoci nemají vrozenou imunitu. Poprvé se v Británii rozmnožili v roce 1937 a v USA v roce 1941.

Charakteristika

Basenži jsou veselí, drzí a nedůvěřiví. K neznámým osobám se někdy chovají odměřeně, ale většinou vycházejí s člověkem velmi dobře. Když je basenži chován společně s jinými psy, převládne občas jeho instinkt smečkového psa. Musíme se proto připravit na značné šarvátky a boje, které trvají, dokud se ve smečce neustaví vůdcovství. Ačkoli je plný energie, a velmi zvědavý, má doma sklon k lenosti. Basenži je úzkostně čistotný a podobně jako kočka se myje i tlapkou.

Popis

 • Velikost

  Ideální výška: psi 43 cm,feny 40 cm.

 • Osrstění

  Volnou kůži kryje krátká, jemná srst. Zbarvení může být černé, tříslové, bílé, černobílé, rezavobílé nebo tříbarevné (černobílotříslové). Nohy, hruď a konec ocasu mají být bílé.

 • Tělo

  Středně dlouhé a široké, útlé ve slabinách. Hřbet rovný, hrudník dobře klenutý.

 • Uši

  Jemné, dobře vyvinuté, zašpičatělé a vzpřímeně nesené.

 • Oči

  Nepříliš velké, tmavé, mandlového tvaru.

 • Nohy

  Silné, svalnaté a pěkně tvarované.

 • Tlapky

  Malé a úzké tlapky,s výrazně klenutými prsty.

 • Ocas

  Vysoko nasazený a pevně stočený na hřbet.

Vztah je založen na vzájemném respektu

Výchova basenžiho probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být důsledná, ale také založená na vzájemném respektu. Povaha basenžiho není komplikovaná a jakmile pochopí vaše pravidla, nebude je porušovat. Basenži se bez problémů dožívá vysokého stáří. Věk 13 let není u tohoto plemene žádnou zvláštností.

Dostatečný pohyb

Snažte se zajistit basenžimu hodně pohybu. Basenži se hodí pouze k lidem, kteří mu dokáží poskytnout dostatek prostoru k hlídání či vybití energie vycházkami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19896 (magazin-chovatelstvi.cz#9080)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 11.02.2015 14:20
Re: Basenži je to moc pěkný a pomohlo mi k referátu


Přidat komentář