Akita Inu

Akita Inu pochází z Japonska, kde toto plemeno vzniklo v 17. století. Název tohoto plemene - Akita, je odvozen od japonské prefektury Akita, nacházející se v severní části ostrova Honšú.

Původ a historie

Akita Inu pochází z Japonska, kde toto plemeno vzniklo v 17. století. Název tohoto plemene - Akita, je odvozen od japonské prefektury Akita, nacházející se v severní části ostrova Honšú. Akita Inu měl vždy velmi široké využití. Používal se jako hlídací, lovecký, bojový, tažný a společenský pes. Akita Inu byl velmi oblíben, protože se považoval za symbol štěstí a zdraví.

Charakteristika

Akita Inu je velmi inteligentní, sportovně i společensky založené plemeno. Akita má dominantní povahu. Uznává pouze jednoho pána, nejčastěji muže, od něhož vyžaduje autoritu a vedení. Akita Inu je velmi temperamentní, rychlý, přizpůsobivý, snášenlivý, přátelský, bystrý, vytrvalý, učenlivý, ale také samostatný pes. V rodině je Akita Inu přítulný a má rád děti.

Výška, váha, srst

Průměrná výška psa se pohybuje v rozmezí 64 až 70 centimetrů, u fen 58 až 64 centimetrů. Váha je úměrná výšce, standart FCI váhu neudává. Váha se pohybuje v rozmezí 35 až 50 kilogramů. Srst je pevná, s hustým, měkkým a jemným základem. Barva srsti je „pepř a sůl”, čistá nebo začerněná, bělavá nebo přecházející do rezava. Standart FCI dovoluje bílé skvrny, pouze však malé velikosti.

Péče o srst

Pouze v období línání je nutné denní kartáčování k odstranění uvolněné srsti. Psa koupejte jen v případě nutnosti. Uši psa je nutné udržovat v čistotě, drápky krátké.

Výchova psa

Výchova psa probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od raného věku štěněte. Akita Inu se dožívá průměrného věku 12 let, ale i déle. Toto plemeno by si měli pořizovat pouze zkušení chovatelé, kteří budou mít na Akita Inu dostatek času a trpělivosti.

Dostatek pohybu

Snažte se zajistit Akitě Inu hodně pohybu, protože jej potřebuje. Má silně vyvinutý lovecký pud, který lze podchytit speciálním výcvikem a dále využívat.

Zajímavost o Akitě inu

  • V Japonsku byl Akita inu prohlášen „národní památkou” a Japonci ho chovají ve veliké úctě.
  • Mezi časté nemoci, kterými Akita Inu trpí jsou dysplazie kyčelního kloubu, luxace čéšky, onemocnění očí, ekzémy, poruchy funkce štítné žlázy.
  • Po druhé světové válce dovezli Akity do USA vojáci, kteří se vraceli z Japonska.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19900 (magazin-chovatelstvi.cz#9266)


Přidat komentář