Turecká van - turecká kočka

Turecká van - údaje o plemeni. Turecká van - historie turecké van. Tureckou van uznal britský GCCF v roce 1969. Turecká van - vlastnosti. Zbarvení původní van je bílé s červenou (zvanou auburn) kresbou, která musí mít stejný odstín na hlavě i ocase.

Turecká van - údaje o plemeni

  • Jméno: turecká van
  • Jiné jméno: turecká kočka
  • Tělesný typ: svalnatý
  • Barevné variety: červená s bílou, v USA a FIFé také černá, modrá a želvovinová

Turecká van - historie turecké van

Van je velké jezero v horách jihovýchodního Turecka u hranic s Iránem. Měří na délku 128 km a na šířku 64 km. Je to nehostinné území ve výšce asi 1 600 m n. m., bičované v zimě častými sněhovými bouřemi. Do vesnice na břehu jezera dorazila v roce 1955 britská cestovatelka Laura Laushingtonová a našla tu neznámé plemeno kočky s dlouhou bílou srstí a odlišným zbarvením hlavy a ocasu. Dostala darem párek koťat, která vzala domů. O čtyři roky později se vrátila pro další a představila chovatelům a milovníkům koček tureckou van.

Turecká van - původ plemene

Turecká van, která byla v Británii původně označována jako turecká kočka, je řazena k plemenům s polodlouhou srstí (v Severní Americe s dlouhou). I když má turecký původ jako angora, obě plemena se výrazně liší. Turecká van se vyvíjela odděleně vzhledem k zeměpisné izolaci. Je pevnější a má těžší kosti, ale zvláštní zbarvení ji dodává půvab. Zdá se, že bylo čistě náhodné, že Laura Laushingtonová objevila koťata, která založila plemeno, v okolí jezera Van, podle kterého je pojmenovala. Je zřejmé, že se kočky s kresbou typu van vyskytují i na jiných místech Turecka.

Tureckou van uznal britský GCCF v roce 1969

První kočky tohoto plemene pocházející z britského chovu byly dovezeny do Spojených států v roce 1970 a v roce 1985 bylo plemeno poprvé uznáno severoamerickou organizací TICA.

Turecká van - vlastnosti

Typickou vlastností turecké van je bílá srst přerušená jen barevnými skvrnami na hlavě a pod ušima, rozdělenými bílým pruhem a huňatý barevný ocas, který může být tmavěji pruhovaný. Turecká van nemá hustou podsadu, a tak se češe snáz než perské kočky. Kresba typu van je způsobena genem S pro skvrnitost, který je dominantní. To znamená, že každý rodič je jeho nositelem.

Turecká van je střední velikosti, pevně stavěná

Samci jsou zvláště svalnatí na krku a ramenou. Nohy má středně dlouhé a tlapky malé a kulaté, hustě osrstěné. Srst je dlouhá, měkká a hedvábná bez vlnité podsady. Líná postupně v létě, v zimě je plemeno v nejkrásnější srsti. Výstavní standardy vyžadují krátkou, klínovitou hlavu s dlouhým nosem a velkýma ušima, posazenýma blízko k sobě a hustě osrstěnýma. Oči mají být velké a oválné. Nosní zrcátko a polštářky tlapek jsou růžové.

Turecká van - barevné variety plemene

Zbarvení původní van je bílé s červenou (zvanou auburn) kresbou, která musí mít stejný odstín na hlavě i ocase. V Británii se plně uznává jen kočka s červenými skvrnami a jantarovýma očima, ale v přípravném postavení jsou bílé s krémovou kresbou. Barva očí má být modrá, jantarová nebo u jednoho oka modrá a u druhého jantarová. Ve Spojených státech i u nás jsou uznány i kočky se srstí černou, modrou a želvovinovou.

Turecká van - obliba vody

Barva kresby dosáhne své nádherné kvality až za několik let. Snad nejpozoruhodnějším znakem turecké van je vzácná obliba vody. Ve svém přirozeném prostředí údajně ráda každý den plave v jezerech nebo mělkých řekách, koupání doma je celkem bez problémů.

Turecká van - péče o tureckou van

Majitelé popisují tureckou van jako laskavou, temperamentní a inteligentní kočku, která dává přednost vazbě na jednoho člověka. Na svou velikost má neobyčejnou chuť k jídlu. Česání je snadné, stačí dvakrát až třikrát týdně pročesat hřebenem. Snad jen na jaře a v létě potřebuje zvýšenou péči, protože líná. Je otužilá a je ráda venku. Ideální je pro dům s uzavřenou zahradou, terasou nebo dvorkem.

Pojem van je někdy používán k popisu bílé skvrnitých koček jiných plemen, které mají kresbu omezenou jen na hlavu a ocas. Platí to hlavně pro americkou krátkosrstou, norskou lesní a perskou kočku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19856 (magazin-chovatelstvi.cz#9050)


Diskuze a zkušenosti

Karina | 28.12.2010 11:21
Kocourek na krytí Sháním kocourka na krytí plemene Turecká Van nebo Turecká angora.Kdybyste někdo věděl, prosím - ozvěte se na mail: Karina.Oel@centrum.cz, Děkuji


Přidat komentář