Sibiřská kočka

Sibiřská kočka – původ, váha, povahové vlastnosti, srst. Sibiřská kočka – péče o srst. Je nezávislá, samostatná a sebevědomá. Doma je však válející se bytostí, s nadáním odstranit ze svého majitele jakýkoliv stres. Standard FEFe.

Sibiřská kočka – původ

V Rusku jsou sibiřské kočky velmi známé a ceněné již dlouho. Nejen pro svou odolnost, ale také pro lovecké schopnosti a oddanost člověku**. Do Evropy byly sibiřské kočky dovezeny teprve nedávno, v roce 1987.**

Standard FIFe

Sibiřská kočka je středně velká až velká, kočka s dobře vyjádřeným pohlavním dimorfismem. Její hlava je o něco delší než širší, mírně zajulacená, masivní, s dobře vyvinutými a vysoko nasazenými lícními kostmi, s širokým a jen mírně klenutým čelem. Nos je středně dlouhý, široký, při pohledu z profilu s lehkým prohnutím (bez stopu), brada lehce ustupující, s horní linií nosu vytváří zakulacený dojem. Uši jsou středně velké se zakulacenými špičkami, široce od sebe nasazené a lehce nakloněné dopředu, na bazi dobře otevřené, se silně vyvinutými vnitřními chomáčky chlupů. Velké a mírně oválné oči jsou poněkud šikměji posazené a široce od sebe umístěné. Jejich barva je jednotná, jsou dovoleny všechny běžné barvy, zelené se dává přednost. Tělo má mít pravoúhlý vzhled s dobrou stavbou kostí a svalů se silnou šíjí širokou hrudí. Středně dlouhé a silné končetiny jsou zakončené velkými a kulatými tlapkami, mezi prsty jsou dobře osrstěné. Ocas je dlouhý, silný, se zakulacenou špičkou, ze všech stran hustě osrstěný, ne splývavý. Srst s nepřiléhající podsadou je polodlouhá, dobře vyvinutá a velmi hustá, chlupy odpuzující vodu jsou poněkud tvrdší na pohmat. Letní srst sibiřské kočky je zřetelně kratší než zimní. Zimní srst ve vrcholové kondici má dobře vyvinutou náprsenku, límec i kalhotky na zadních končetinách. Jsou povoleny téměř všechny barvy včetně kombinace s bílou s vyjímkou zbarvení s akromegalickými odznaky, čokoládové, lila, cinnamon a fawn. Třída noviců je povolena jen pro kočky narozené v Rusku. Všechna křížení s jinými plemeny jsou zakázána, zvláště pak s norskými lesními, mainskými mývalými a perskými kočkami.

Sibiřská kočka - váha

Kocour sibiřské kočky váží v rozmezí** 6 - 10 kilogramů**, kočka** 4 - 6 kilogramů.**

Sibiřská kočka – povahové vlastnosti

Sibiřské kočky jsou velice klidné, milé a mazlivé povahy. Jsou inteligentní, aktivní a samostatné, zvědavé a hravé. Jsou přátelské, ale někdy nedůvěřivé vůči cizím lidem. Mají rádi lidskou společnost a ke svým lidem jsou nesmírně přátelské.

Sibiřská kočka – srst

Srst sibiřské kočky je středně dlouhá, velmi hustá, měkká, jemná podsada pod hrubší krycí srstí. Krycí srst je hustá, volně splývavá. Barva sibiřské kočky srsti je hnědá, černá, bílá nebo okrová.

Sibiřská kočka – péče o srst

Sibiřská kočka má polodlouhou srst, která není náročná na údržbu. Kočka se nemusí koupat, srst stačí občas vykartáčovat.

Sibiřská kočka – věk

Sibiřská kočka se dožívá věku** 10 – 12 let.**

Sibiřské kočky jsou temperamentní

avšak snášenlivé. Jen výjimečně se vyskytne divočejší jedinec. Výřečnost sibiřské kočky se sice nedá srovnávat s povídavostí orientálních plemen, ale i ony mají co vyprávět. Přirozenost těchto koček se projevuje v jejich nekomplikované povaze.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19874 (magazin-chovatelstvi.cz#9573)


Přidat komentář