Ruská kočka Russian Blue

Ruská kočka původ, vzhled, povaha, charakter. Ruská kočka, péče, zajímavosti. Kolem roku 1900 nebyla ruská modrá kočka klasifikována jako zvláštní plemeno. Původ krátkosrsté modré kočky se štíhlou stavbou těla sahá přibližně do 18. století.

Ruská kočka – původ

Původ krátkosrsté modré kočky se štíhlou stavbou těla sahá přibližně do 18. století, kdy byla objevena v blízkosti ruského přístavu. Odtud si je odvezli britští mořeplavci, kteří jimi byli nadšeni. Ruská kočka si zpočátku získala oblibu zejména v Británii, ale v současné době je známým plemenem ve všech zemích.

Ruská kočka – vzhled

Tělo je delší, svalnaté a elegantní. Tělo není ani podsadité, ani subtilní. Hlava nesmí být příliš dlouhá. Typické jsou mandlové oči se sytě zelenou barvou očí. Ruská kočka je charakteristická svou kvalitou srsti – srst nelze srovnávat se srstí žádného dalšího plemene – je hladká a odstává od těla. Barva srsti je nejlépe středně modrá s jemným stříbřitým odleskem na konečcích chlupů.

Ruská kočka – povaha

Ruská modrá kočka patří k jedním z nejosobitějších koček. Jako všechny kočky mají svou hlavu, tak i toto plemeno není výjimkou, ale je proslulá svou inteligencí. Na své majitele se pevně váže, ale k cizím lidem má ostych.

Ruská kočka - charakter

Klidný charakter modrých koček se vyznačuje především oddaností svému majiteli a radostí z jeho společnosti, což demonstrují tím, že vstávají na zadní, panáčkují, objímají jeho nohy a zároveň typicky mňoukají. Tato kočka má však také ohromující lovecký instinkt, který dokazuje svými skoky do dálky. Typická je také svojí zvláštní osobní hygienou.

Ruská kočka - péče

Péče o ruskou modrou kočku Srst ruské modré se snadno udržuje a nevyžaduje žádné speciální úkony. Mnozí chovatelé tvrdí, že čím míň se kočka kartáčuje, tím má lesklejší srst. Díky místu jejich původu jsou rády v teple. Ve vrhu bývají nejčastěji čtyři koťata. Ruská modrá je výborná matka. Není příliš aktivní plemeno, proto je nutné kontrolovat délku drápků a občas je zastřihnout.

Ruská kočka – zajímavost

Kolem roku 1900 nebyla ruská modrá kočka klasifikována jako zvláštní plemeno. Všechny krátkosrsté modré kočky se spolu navzájem běžně křížily a každý měl svůj vlastní názor na to, jak by tyto kočky měly vypadat. Ruská kočka se dokonce křížila se Siamskou kočkou, kdy dostala podobu štíhlejší a elegantnější stavby těla. V šedesátých letech se však chovatelé pokusili vrátit k původnímu plemeni kočky. V omezené míře se nyní chovají i ruské bílé a černé kočky.

Ruská kočka - standardy

  • HMOTNOST - v rozmezí 3 až 5,5 kg.
  • SRST: srst je rovná, má čistě modrou barvu, rovnoměrnou, bez jakýchkoliv odstínů. HLAVA: hlava má půvabný, jemně urostlý tvar. Lebka je úzká, klínovitá. Čumák i profil vytváří rovný úhel.
  • NOS: nos je malý a krátký.
  • UŠI: uši jsou velké a špičaté, na vnitřní straně jsou bez chlupů, na konečkách mají střapečky.
  • OČI: oči jsou zelené barvy, mají mandlový tvar.
  • TĚLO: končetiny jsou dlouhé, ztepilé. Tlapy mají oválné a dosti úzké. Strop nosu i spodní část mohou být šedo-modré.
  • OCAS: ocas je poměrně dlouhý, s ostrým, špičatým koncem.

Ruská kočka - šampión v ČR

Nejkrásnější ruskou konce tisíciletí se stala EC La Toya Rosa Glauca. Tato "modrá perla" absolvovala na 25 mezinárodních výstav u nás i po celé střední Evropě (Katowice, Salzburg, Linz, Wien, Darm- stadt, Erding, Nitra) s obdivuhod- nými výsledky. Získala 20x BIV (nejlepší v plemeni), 8x BIS (vítěz skupiny), 9x BOS (nejlepší protějšek), 3x BOB I (absolutní vítěz výstavy), stala se vítězkou speciálek v Ostravě a v německém Darmstadtu, získala i titul Kočka roku 2000, který uděluje Sdružení chovatelů koček při ČSCH výstavně nejlepšímu. Elegantní odchovy prezentují i další chovatelské stanice Blue Orchid, Mogadiscio, Happy Eyes, Lakmé, Phoebe a jiné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19881 (magazin-chovatelstvi.cz#9759)


Přidat komentář