Ragdoll - kočka ragdoll

Ragdoll – původ. Ragdoll – charakter. Ragdoll standardy. Ragdollové jsou kočky vázané na své majitele a v žádném případě nemají rádi samotu. Většinou bývají velmi snášenlivé a sociální, což je dobrým předpokladem pro soužití s jinými kočkami.

Ragdoll – původ

Plemeno koček Ragdoll bylo vyšlechtěno v USA na konci 60. let 20. století. Tam americká chovatelka spářila bílou angorovitou kočku s kocourem plemene Birma. Koťata, která z tohoto spáření vzešla, jsou považována za základ dalšího chovu Ragdollů.

Ragdoll a současnost

V současnosti je plemeno Ragdoll uznáváno v USA skoro všemi kočičími spolky a svazy. Roku 1981 se dostaly první Ragdollové do Evropy, konkrétně do Velké Británie, kde si toto plemeno zakrátko dobylo srdce Britů. Nyní jsou Radgollové velmi oblíbení a to nejen ve Velké Británii.

Ragdoll – charakter

Ragdollové jsou kočky vázané na své majitele a v žádném případě nemají rádi samotu. Většinou bývají velmi snášenlivé a sociální, což je dobrým předpokladem pro soužití s jinými kočkami. Jsou atraktivní, temperamentní a mají velký zájem o okolí. Mnoho ragdollů se naučí i aportovat. Jsou to kočky hravé, mazlivé, zvědavé i nápadité. Ragdollové mají takovou trpělivost, že se raději stáhnou do ústraní, než by škrábaly či kousaly.

Ragdoll standardy

Ragdollové jsou velké, masivně stavěné kočky se střední stavbou kostí a dlouhým svalnatým tělem. Kočky jsou podstatně menší než kocouři. Hrudník ragdollů je široký a dobře utvářený. Dospělý ragdoll má stejně široká ramena jako zadek. Dlouhý ocas má středně silný kořen a směrem ke konci se ztenčuje. Ocas je dobře osrstěný a huňatý. Hlava je posazena na krátkém, ale silném krku. Je středně velká a odpovídá široké, modifikované klínovité formě s plochým místem mezi ušima. Nos by měl vykazovat mírný oblouk v horní třetině. Uši jsou středně velké a mají široký kořen a zaoblené špičky. Jsou umístěny daleko od sebe a nakloněny mírně dopředu. Barva očí je vždy modrá, čím intenzivnější, tím lepší. Srst ragdollů je středně dlouhá. Standard požaduje měkkou a hedvábnou texturu. V oblasti krku je srst nejdelší. V oblasti obličeje je srst krátká a od konce hlavy se prodlužuje přes ramena směrem ke hřbetu. Po stranách, na břiše a na zadní části těla je srst středně dlouhá až dlouhá. Na předních nohách je spíše krátká. Od ostatních maskových koček se ragdollové odlišují tím, že u nich můžeme najít varianty vzorů colourpoint, mitted a bicolour. K nim přistupují čtyři barvy: tmavohnědá, modrá, čokoládová a lila. Modrá-lynx-mitted a tmavohnědá-lynx-mitted jsou považovány za nové barvy. Koťata ragdollů se však rodí zcela bílá, po dvou až pěti dnech se začnou vybarvovat. Barva těla ragdollů tmavne s přibývajícím věkem. Barevný vývoj je ukončen ve věku tří až čtyř let.

Ragdoll – standardní rysy

Tělo

Ragdollové jsou velké, masivně stavěné kočky se střední stavbou kostí a dlouhým svalnatým tělem.

Ragdoll ocas

Ocas mají Ragdollové dobře osrstnělý a huňatý.

Ragdoll hlava

Hlava je středně velká, široká s plochým místem mezi ušima, posazená na krátkém, ale silném krku.

Ragdoll uši

Uši ragdollů jsou středně velké a mají široký kořen a zaoblené špičky. Umístěny jsou daleko od sebe, nakloněny mírně dopředu.

Ragdoll oči

Ragdollové mají vždy modré oči a čím je barva intenzivnější, tím lépe.

Ragdoll srst

Srst ragdollů je středně dlouhá. V oblasti krku je nejdelší, naopak v oblasti obličeje je krátká a od konce hlavy se prodlužuje přes ramena směrem ke hřbetu.

Ragdoll – péče o srst

U Ragdollů není péče o srst tak náročná jako třeba u perských koček. Není však pravda, že srst nemůže zplstnatět a že nelíná. Česání a kartáčování závisí na individuálním stavu srsti Ragdollů. Zpravidla stačí srst kartáčovat jednou až dvakrát týdně. V období výměny srsti může být zapotřebí častější kartáčování.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19878 (magazin-chovatelstvi.cz#9679)


Diskuze a zkušenosti

Karolína a Arnold | 14.12.2008 17:46
Plodnost Dobrý den,v kolika měsích je ragdoll plodný?Máme strach aby jsme neměli křížence ragdolla a britské kočky. Díky


Přidat komentář