Manx

Tělo manxe je pevné, robustní a s krátkým hřbetem. Hlava je velká, kulatá s trochu oteklými tvářemi. Uši má tato kočka přiměřeně dlouhé, vysoko nasazené se zaoblenými špičkami. Co se týše povahových vlastností, tak je manx klidná kočka.

Manská kočka a původ

Manx pochází z ostrova Manu. Podle jedné z legend připlavala kočka na tento ostrov v roce 1588, a to ze ztroskotané galony španělské válečné flotily. Jiná legenda zase říká, že manskou kočku přivezli obchodníci z Dálného Východu.

Charakteristika a povahové rysy kočky manx

Charakteristickým znakem manské kočky je bezocasost. Kromě toho manx hopsá jako králík místo klasické elegantní kočičí chůze. Pokud bychom chtěli popsat vzhled manxe jedním slovem, je asi nejvhodnější výraz kulatý (plemeno kurilský bobtail má pár podobných znaků), jelikož má kulaté tělo, oči, hlavu a dokonce i hřbet.

Manské kočky mohou být zcela bez ocasu

s jamkou na konci páteře (rumpies), s krátkým ocasem (stumpies) a nebo s téměř normálním ocasem, mnohdy zauzleným (tailies).

Tělo manxe je pevné, robustní a s krátkým hřbetem. Hlava je velká, kulatá s trochu oteklými tvářemi. Uši má tato kočka přiměřeně dlouhé, vysoko nasazené se zaoblenými špičkami.

Co se týše povahových vlastností, tak je manx klidná kočka, vyrovnaná a přátelská k člověku a hodně přizpůsobivá.

Manx a výška, váha, srst

Hmotnost manské kočky je pohybuje v rozmezí 3,5 – 5,5 kilogramů. Jejich výška je poměrně úměrná váze – manx není velká kočka.

Srst těchto koček je jemná, měkká a dlouhá i krátká. Kvalita srsti je důležitější než jejich zbarvení, které je libovolné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19862 (magazin-chovatelstvi.cz#9251)


Přidat komentář